Genel

Brisa ve Enerjisa’dan dev işbirliği

Brisa fabrikalarında, Enerjisa Enerji’nin İşimin Enerjisi çatısı altında uygulanacak olan enerji verimliği uygulamalarının ekonomik ömrü boyunca toplamda 2.4 Milyar TL’lik tasarruf sağlaması bekleniyor.  

BRİSA fabrikalarında, Enerjisa Enerji’nin “İşimin Enerjisi” projesi çatısı altında uygulanacak olan enerji verimliği uygulamalarıyla 2,4 milyarlık tasarruf sağlayacak işbirliği anlaşması hayata geçirilecek.

Enerjisa Enerji ile Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki Brisa, İzmit ve Aksaray fabrikalarında enerji verimliliği sağlamak üzere harekete geçti.

İşbirliği kapsamında sağlanacak finansman ve performans modeliyle tesislerin tüm ısıtma ve soğutma sistemlerini dönüştürerek daha verimli hale getirecek projenin “Enerji Performans Sözleşmeleri” imzalandı.

Böylece, Brisa fabrikalarında yüksek verimlilik sağlayan ısı pompası kurulumları yapılarak, yılda 6 bin 666 hanenin ısınma ihtiyacı ve 458 hanenin su ihtiyacı kadar tasarruf sağlanacak.

Her fabrikanın kendi iç süreç ve teknolojisine özel olarak tasarlanmış ısı pompaları sayesinde, Brisa’nın İzmit ve Aksaray fabrikalarında yıllık olarak 117 milyon liralık enerji tasarrufu ve 2,2 milyon liralık su tasarrufu sağlanması öngörülüyor.

Bu tasarruf tutarının ise enerji verimliliği uygulamalarının ekonomik ömrü boyunca net bugünkü değer olarak (NBD) toplamda 2,4 milyar liralık bir tasarruf miktarına ulaşması bekleniyor.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar ve Brisa CEO’su Haluk Kürkçü

‘ENERJİ VERİMLİLİĞİ İŞBİRLİKLERİMİZ SÜRÜYOR’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, enerji verimliliği alanındaki iş birliklerine Brisa ile devam etmekten son derece memnun olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu projede kurulum tamamlandıktan sonra Brisa İzmit fabrikasında 21 ay süresince, Brisa Aksaray fabrikasında ise 15 ay süresince performans garantisi vererek sistemin işletilmesinden, bakımından ve veriminden Enerjisa olarak biz sorumlu olacağız. Geliştirdiğimiz model sayesinde projelerin mühendislik çözümü ve finansmanı da yine Enerjisa tarafından sağlanacak olup, Brisa’nın İzmit ve Aksaray fabrikalarına kurulacak ısı pompası fabrikanın ilerleyen dönemdeki ihtiyaçları göz önüne bulundurularak gerekli genişleme altyapılar hazırlanarak kurulacaktır. Bu şekilde bakıldığında hem tasarruf sağlayan, hem kendi kendini ödeyen, hem de sözleşme sonunda tamamen müşteriye kalan ve tüm bu süreçlerde de Enerjisa’nın uzman kadrosunun her aşamasıyla bizzat ilgilendiği bir model.”

‘PROJE HER İKİ FABRİKAMIZDA DA DEVREYE GİRECEK’

Brisa CEO’su Haluk Kürkçü de, “İşbirliğimiz kapsamında Enerjisa’nın kuracağı ısı pompası sayesinde fabrikalarımızda kullanılan soğutma sisteminden açığa çıkan ısı, ısıtma olarak fabrikalarımıza geri kazandırılacak ve böylece doğal gaz ve su kullanımından tasarruf sağlanmış olacak. Proje sayesinde yılda 4 kişilik 6 bin 666 hanenin ısınma ihtiyacı, 458 hanenin ise su ihtiyacı kadar tasarruf sağlayacağız. Projemiz her iki fabrikamızda da yıl sonuna doğru devreye girecek. Bu iş birliği kapsamında emek veren tüm Brisa ve Enerjisa ekiplerini kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir