GenelOto Teknoloji

Sharz.net’ten 40 milyon TL yatırım

Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, “2023 yılı sonuna kadar 1000 istasyona ulaşmak adına ülkemize 40 milyon TL’lik yatırım yapacağız. Amacımız 81 ilde yer almak ve elektrikli otomobil kullanımını yaygınlaştırmak” dedi.

ÜLKEMİZDE şarj ağı lisansı almak için  girişimde bulunan otomobil markası ve Enerji şirketine yazılım ve donanım alt yapısı sağlayan, 461 şarj noktasıyla da Türkiye’nin en yaygın şarj ağlarından birisine sahip olan Sharz.net, yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor. 4 sene önce ilk şarj istasyonunu kuran ve bugüne kadar 20 milyon TL’lik yatırım yapan Sharz.net, istasyon altyapılarını ve ağlarını geliştireceklerini açıkladı.

2023 HEDEFİ 1000 ADET İSTASYON

Konuyla ilgili konuşan Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül “Elektrikli araçlar konusunda halen ülke olarak kat edeceğimiz daha çok yol var ve bu pazarda, global çapta önde gelen ülkelerden birinin de Türkiye olması adına canla başla çalışıyoruz. Bugün 461 adet olan şarj istasyonu sayımızı, 40 Milyon TL yatırım bedeliyle, 2023 sonuna kadar 1000 adete ulaştırma kararı aldık. Kurulacak ek 600 istasyondan 50’si DC yani hızlı şarj istasyonu olacak.” dedi.

Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül

‘2030’A KADAR İSTASYON SAYISI 20 BİNE ULAŞACAK’

Bugün İngiltere’de halka açık 20 bin şarj istasyonu olduğuna işaret eden Şengönül, “Bu sayı ülkemizde şu an ortalama 4 bin dolaylarında ve yüzde 10’unu Sharz.net oluşturuyor. 2030’a kadarsa istasyon sayımız minimum 20 bine ulaşacak. Ancak en önemli husus, elektrik üretiminde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak adına doğal kaynaklarımızdan yararlanmak ve kendi elektriğimizi üretmek, zira elektrikli araç sayısı arttıkça elektrik tüketimi de artacak, artık yeni kaynaklara ihtiyaç var.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir