‘Ezber bozmaya devam edeceğiz’

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, yeniledikleri Egea ailesine eklenen dördüncü üye Egea Cross ile “ezber bozmaya” devam edeceklerini belirterek, “Egea Cross’un da katkısı ile 5 yıldır pazarın en çok satılan aracı olan Egea’nın liderliğini pekiştireceğiz” dedi.

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, Egea’nın yakaladığı başarının temelinde “İlk defa Türk tüketicisini merkeze alan bir araç olması”nın yattığını belirterek, “Şimdi ezber bozmaya devam etmek ve liderliği sürdürmek için Egea ailesini yeniledik ve aileye  dördüncü üye Egea Cross’u ekledik” dedi.

Fiat Egea Cross’un lansman toplantısında otomotiv pazarına, sektöre ve Tofaş’ın çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Tofaş CEO’su Eroldu, iyi bir noktada kapatılan 2019’un ardından 2020 yılına da hızlı bir giriş yaptıklarını, sonrasında ise Kovid-19 salgını ile birlikte öngörülemez bir yıl yaşamaya devam ettiklerini söyledi.

Pandemi sürecinde otomobilin hızla bir yatırım aracına dönüştüğüne dikkati çeken Eroldu, “Bu eğilim, Temmuz ayından beri bu çok güçlü talebin içinde bulunduğumuz aylarda da devam ettiğini görüyoruz” dedi.

‘EGEA, BAŞARIYI TÜRK TÜKETİCİSİNİ MERKEZE ALARAK YAKALADI’

Türkiye’nin en çok satan otomobili olan Fiat Egea’nın ilk defa Türk tüketicisini merkeze alan bir araç olduğunu ifade eden Eroldu, aileye yeni bir modelin de eklendiği anlattı. Facelift’le (makyaj) beraber aileye 1.2 milyar dolar yatırım yaptıklarını vurgulayan Eroldu, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz haftalarda yeni araçların üretimine başladık. Egea ailesi Facelift’le beraber dördüncü gövde tipi olan Egea Cross’a kavuştu. Cross aslında bizim pazarlama ekibinin fikrinden doğan bir araç. ‘Böyle bir araç yapabilir miyiz?’ tartışmalarından sonra Ar-Ge’de 1 ay içerisinde bir prototip çıkardık. Tamamen Tofaş’ın Ar-Ge ve pazarlama ekibiyle oluştu. İtalya’ya bunu sunduk. Daha sonra FCA bunu bizden fazla sahiplendi ve onlarla beraber hızlı bir şekilde devam kararı aldık. Ar-Ge’miz sayesinde belki de 1 sene sürecek prototip aşamasını kısa sürede gerçekleştirdik. Ayrıca, başka bir akıllı iş bunu Facelift’in içerisine sokmak oldu. Böylece bir yatırım ve maliyet avantajı elde ettik. Bu araç bizi en az 2015 yılındaki kadar heyecanlandırıyor. Egea Cross ile Türk tüketicisinin beğeniyle karşıladığı ve tercih ettiği CUV segmentine giriyoruz. Aracı Egea HB üzerinden geliştirdik. Sadece bu model için 150 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleşti.”

‘İHRACAT AÇIĞIMIZI İÇ PAZARLA KAPATTIK’

Yıl sonuna ilişkin üretim ve ihracat beklentilerini de açıklayan Tofaş CEO’su Eroldu, “Şu andaki tahminlerimize göre ihracatı 120-140 bin seviyelerinde kapatacağız. Toplam üretimimiz de 2019’a paralel olarak 240-260 bin bandında olacak. İhracatta kaybettiğimizi iç piyasadaki ek başarımızla aslında telafi etmiş durumdayız. İç pazarda; eylül sonu 90 bin adet satış gerçekleştirdik. Yıl sonuna değin 130-140 bin bandında da bir iç piyasa satışı olabilir diye öngörüyoruz. Toplam pazar ise yılı 750-800 bin adetten kapatır” dedi.

‘ÜRETMEK DNA’MIZDA VAR’

Pandemi sürecinde, fabrikanın bantlarından sadece otomobil değil, sağlığa yönelik üretimlerde yaptıklarını vurgulayan Cengiz Eroldu şunları söyledi: “Üretmek” DNA’mızda olduğu için bu kez bantlardan otomobil değil, çalışanlarımızın gönüllülük esasına dayanan mesaileri ile Ar-Ge’mizde, sağlık çalışanlarına özel koruyucu tıbbi destek ekipmanları ürettik. Ekipman üretimine başlamadan, Türk insanında her zaman var olan yardımlaşma duygusu ile Ar-Ge ekibimiz ve ilgili çalışanlarımız Bursa’daki hastanelerle, doktorlarla konuşup “nasıl yardımcı olabiliriz?” diye sordular. Sonucunda biyolojik örnek alma ve entübasyon kabinleri ile siperlikli maskeler ortaya çıktı. Bahsettiğim tüm bu ekipmanların tasarımını, malzeme özelliklerini Tofaş web sitesinde yayınladık, açık kaynak yaptık. Bunlar Türk insanının nasıl birbirine bağlı olduğunun çok önemli göstergeleri. Bu zamanda dayanışma bence çok önemli. Bizim taraftan diğer kilit konu ise bir Ar-Ge merkezine sahip olmak. Otomobil, sağlık kabini… İyi bir Ar-Ge ile her şeyi yapabilirsiniz.”

‘PANDEMİDE DE İYİ BİR PERFORMANS SERGİLEDİK’

Tofaş CEO’su Eroldu, pandemi sürecini de iyi yöneterek başarılı bir performans sergilediklerini belirterek, “Tüm markalarımızla 90 bin adet araç satış gerçekleştirdik ve yüzde 18.2 pazar payımız var. Bu da yaklaşık olarak Türkiye’de satılan her 5 araçtan 1’sinin Fiat, Alfa Romeo ve Jeep olduğunu gösteriyor. Hem Fiat’la büyük hem de premium segementte de Alfa Romeo ve Jeep ile büyüdük. Burada da geçen seneye göre artışımız yüzde 164 oldu. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en yerli markası da biziz. Toplam satışlarımızın yüzde 95’i Bursa’daki fabrikamızda üretiliyor” dedi.

‘HEM OTOMOBİL HEM HAFİF TİCARİ ÜRETEN TEK ŞİRKETİZ’

Egea, 5’inci yılında pazarın en çok satılan aracı ve başarısını sürdürdüğünü hatırlatan Eroldu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu başarıların hepsinin bir sebebi var. Tofaş olarak son 10 yılda 3 milyar dolar yatırım yaptık. Yani elimizi taşın altına fazlasıyla koymuş bir şirketiz. Bu yatırımların karşılığını alıyoruz. Hem otomobil hem hafif ticari araç üreten tek şirketiz. Çok hızlı, önemli ve yetkin bir Ar-Ge’miz var ve Ar-Ge’nin bizim başarımızdaki payı çok büyük. Ar-Ge’nin fabrikamızın içerisinde olması bugün dünyadaki OEM’lerde bile çok azdır. Ancak lüks markalarda görülebiliyor. Piyasadaki başarımızda, ürünlerimize yaptığımız hızlı modifikasyonlar ve pazara hızlı bir şekilde cevap vermemiz yatıyor. “

‘BAŞARIMIZIN ARKASINDA AR-GE GÜCÜMÜZ VAR’

Egea’yı Türkiye’de satışa sundukları 2016’da yüzde 5’lik bir pazar payına ulaştıklarını hatırlatan Cengiz Eroldu, “Her sene pazar payımızı artırarak yüzde 14,6’lara kadar geldik. Bu da Türk tüketicinin bu araca gösterdiği teveccühün bir sonucu. Bu sene başka bir şey daha başardık ve Egea ile her gövde tipinde segment lideri olduk. Yola çıkarken “iyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı” demiştik. Bizim felsefemiz buydu. Bu felsefenin Türkiye’de karşılık gördüğünü görmek bizleri gururlandırıyor. Egea için “Ezber Bozan” dedik ve 5 yıllık süreçte tüm ezberleri bozduk. Tekrarlıyorum ama bunun arkasında sahip olduğumuz Ar-Ge gücü var. Ar-Ge olmadan Türkiye pazarında bu başarıları elde etmek söz konusu olmazdı” dedi.

‘EGEA CROSS, HEM B-SUV HEM C-SUV’LA REKABET EDEBİLECEK’

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç ise, “Egea Cross ile Egea Hatchback arasında toplam 7 santim yükseklik farkı var. Cross, kendi sınıfında bulunan B-SUV ve C-SUV ile uzunluk olarak da yükseklik olarak da rekabet edebilir seviyede. Mevcut Egea’nın üretimini 2020 sonuna kadar iç pazar için devam ettireceğiz. Geçtiğimiz günlerde başlayan üretim faaliyetleri ihraç pazarları için gerçekleşiyor. İlk üretimler kasım sonuna kadar 5 büyük pazara ihraç edilmeye devam edecek. Aralık ayından itibaren ise 5 büyük pazardan Avrupa bölge satışı başlayacak. 1 Ocak’taki emisyon ve model yılı geçişiyle beraber ise yeni Egea’nın iç pazara yönelik üretimini başlatacağız. Ülkemizde 2021 yılının ocak ayından itibaren Egea Ailesi 4 üyeyle satışa sunuluyor olacak” dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.