Elektrikli Subaru Solterra Türkiye’de

Türkiye’de ilk kez yüzde 100 elektrikli modelini satışa sunan Subaru Solterra, sürekli dört çeker geleneğini bozmayarak 1 milyon 665 bin liradan geldi. Solterra, 160 kW gücündeki elektrik motoru, 466 km’ye varan sürüş menzili sağlıyor.

SUBARU’nun ilk %100 elektrikli modeli Solterra, dünya ile aynı anda Türkiye’de tanıtıldı. Baştan aşağı tamamen yeni tasarlanan ve elektrikli otomobillere özgü yeni e-Subaru Global Platform üzerinde inşa edilen Solterra, markanın AWD (Sürekli Dört Çeker) geleneğini sürdürüyor. Solterra, 160 kW gücündeki elektrik motoru, 466 km’ye1 varan sürüş menzili, 150 KW’lık DC şarj gücü ve 71.4 kWs’lik batarya kapasitesi ile temmuz ayı itibariyle 1 milyon 665 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Solterra Türkiye’de üç farklı versiyonla satışa sunuluyor. e-Xtreme versiyonu 1 milyon 665 bin 900 TL, e-Xclusive versiyonu 1 milyon 749 bin 500 TL ve en üst versiyon olan e-Xcellent versiyonu 1 milyon 849 bin 500 fiyat ile müşterilerle buluşacak.

Subaru Corporation Avrupa İş Birimi Genel Müdürü ve Subaru Europe Başkanı ve CEO’su Takeshi Kubota

‘SUBARU’NUN İLK ELEKTRİKLİ MODELİNİ ÜLKENİZE GETİRDİK’

Subaru Corporation Avrupa İş Birimi Genel Müdürü ve Subaru Europe Başkanı ve CEO’su Takeshi Kubota şunları söyledi: “Son iki yıl hepimiz için zorlu geçti. Pandemi sadece özel hayatımızı etkilemekle kalmayıp, parça ve yarı iletkenlerin zamanında tedarikini etkilemeye devam etti ve dolayısıyla üretim kapasitemizi sınırladı. Sıkı CO2 düzenlemelerine uyma baskısı, birçok Subaru pazarını ürün gamını azaltmaya ve bazı ülkelerde neredeyse yalnızca elektrikli modellere odaklanmaya zorladı. Türkiye’de de durumun böyle olduğunun farkındayım. Ancak bu zorluklara rağmen, Subaru Corporation müşterilerine hizmet etmeye sadık ve kararlı olduğunu ve geleceğe bakmaya devam edeceğini ifade etmek isterim. En gelişmiş, çevreye duyarlı teknolojiyi içeren yeni modellerle güçlü, yenilikçi bir marka oluşturma sürecindeyiz. Subaru’nun ilk %100 elektrikli modeli Solterra ülkenize geliyor. Bu ürün ortağımızla ortaklaşa geliştirildi ve %100 bir Subaru ürünü olmaya devam ediyor. Mühendislerimiz bu aracı bizim felsefemize dayanarak tasarladı ve geliştirdi; bu nedenle, Solterra’nın sonsuz Subaruness (Subaru olma), yani Subaru güvenliği, geleneksel AWD özelliği, dayanıklılık ve gelişmiş BEV performansını sağladığını hissedebileceğinizden eminiz.”

Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle

‘MARKA DNA’SINI KORUYAN ELEKTRİKLİ’

Türkiye’de %100 elektrikli araç satışa sunan ilk Japon markası olmaktan dolayı çok heyecanlı olduklarını vurgulayan Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, “Solterra, ürün gamındaki başka bir modelden dönüştürülmemiş elektrikli bir araç olarak doğmuş tamamen yeni bir model. Solterra ile ilgili vurgulayabileceğimiz en önemli nokta Subaru’yu Subaru yapan özelliklerin tamamının bu araçta bulunuyor olması. Subaru, müşterilerine sunduğu %100 elektrikli bir araç da sahip olduğu farklılıkların arkasında duruyor ve marka DNA’sını koruyor” dedi.

Yeni Solterra’nn bataryasına da değinen Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Subaru Solterra aynı diğer Subaru modelleri gibi son derece dengeli ve güvenli bir otomobil. %100 elektrikli Solterra’nın bataryasının aracın altında konumlanması ve iki adet elektrikli motorun ön ve arkada yer alması Subaru’ya özgü klasik denge unsurunu sağlıyor. Güvenlik dediğimizde batarya güvenliğinden de bahsetmek isterim. Solterra’nın bataryasının konumu ve güçlü çerçevesi yangına ve olası diğer tehlikelere karşı yüksek koruma sunuyor. Batarya güvenli olmasının yanında çok da uzun ömürlü. Subaru mühendisleri bataryanın 10 yıl sonra kapasitesini %90 oranında koruyacağını ifade ediyorlar.”

Halil Karagülle ayrıca, mevcut Subaru müşterilerinin alışkın oldukları markaya özgü özellikleri yeni modelde eksiksiz olarak bulacaklarını ifade etti: “Subaru müşterilerinin bir otomobilden beklentilerini başta güvenlik olmak üzere, arazi yetenekleri, sürekli dört çeker, kullanıcı dostu olmak, sağlamlık, güç ve özgün tasarım olarak sayabiliriz. Müşterilerimiz tüm bu özelliklerin standart donanım olarak sunulmasına alışkın ve bundan da çok memnun. Solterra’da tüm bu özellikler yine en alt versiyondan itibaren standart olarak sunuluyor.”

MARKA KİMLİĞİNİ YANSITAN TASARIM

Solterra’nın dış tasarımında öne çıkan özellikler arasında aracın ön bölümünde Subaru markasını simgeleyen elektrikli araçlara özgü kapalı altıgen ön panjur, ön camla ve panoramik tavanla kombine edilmiş yeni ön kaput tasarımı ve rüzgar direnç katsayısını düşüren aerodinamik ön tampon hava kanalları yer alıyor. Yan bölümde düşük ağırlık merkezli yatay eksenli çizgiler, AWD imajını yansıtan güçlü çamurluklar öne çıkarken; arkada aydınlatma grubu üstüne entegre edilmiş özel tasarlanmış yeni bagaj üstü spoiler, güçlü bir duruş sağlayan büyük bir arka alt difüzör yer alıyor.

Arka camın üzerinde, rüzgar direnç katsayısını düşürerek sportif bir duruş sağlayan iki kanatlı büyük bir spoiler daha yer alıyor. Arka LED aydınlatma grubu C şeklindeki yapısıyla Subaru kimliğine dikkat çekiyor. Solterra ile Subaru’da ilk kez alüminyum alaşımlı 20 inçlik jantlar kullandı.

SESSİZ VE FERAH İÇ MEKAN

Solterra’nın geniş kabini, herkese, özellikle de arka koltuktakilere, huzurlu bir yolculuğun keyfini çıkartabilecekleri sessiz ve ferah bir iç mekan sağlıyor. Elektrikli araçlara özgü sessiz sürüş avantajı sayesinde araç içindeki tüm yolcular sohbetin bir parçası olabiliyor.

Uzun menzil sağlayacak yüksek kapasiteli bataryanın yerleşimi için gerekli olan uzun aks mesafesi sayesinde çok geniş bir kabin yapısı sağlanırken, arka kısımda şaft tüneli bulunmaması sayesinde arka koltukta seyahat eden yolcuların konforu artıyor.

Toplam uzunluğu 4,690 m, genişliği 1,860 m ve yüksekliği 1,650 m olan Solterra, Subaru XV modelinden 205 mm daha uzun, 600 mm daha geniş ve 35 mm daha yüksek. Forester’dan ise 500 mm daha uzun, 45 mm daha geniş ve 80 mm daha alçak. Solterra’nın aks mesafesi ise Subaru XV ve Forester modellerinden 180 mm daha uzun.

441 LİTRELİK BAGAJ

Subaru Solterra’nın 441 lt’lik hacme sahip bagajı iki katlı zemin yapısı sayesinde 71 mm yükseltilebiliyor. Bagajı zemini altında yer alan şarj kablolarını saklamak için kullanılan 10 lt’lik ek bir bölme de bulunuyor. Arka koltukların 60/40 oranında yatmasıyla ise oldukça geniş bir taşıma alanı elde ediliyor.

4X4 GELENEĞİNİ BOZMADI

Sürekli Dört Çeker (AWD) özelliğiyle Subaru’nun güvenlik felsefesinin temelini her türlü yol koşulunda dengeli ve konforu sürüş oluşturuyor. Solterra’nın ön ve arka akslarına yerleştirilmiş dual motoru sayesinde AWD sürüş keyfi bir üst seviyeye ulaşıyor. Ayrıca, X-MODE ve yeni Grip Control özelliği bir elektrikli otomobil için beklentilerin çok ötesinde arazi performansı sağlıyor. 210 mm minimum yerden yüksekliği sayesinde bozuk zeminli yollarda sürüş için ihtiyaç duyulan ideal yüksekliğe sahip gerçek bir SUV.

30 DAKİKADA YÜZDE 80 ŞARJ

Uzatılmış menzil ve dünyanın her bölgesindeki farklı şarj cihazlarıyla uyumlu yüksek güç çıkısı Solterra’nın etkinliğini artırıyor. Solterra’nın maksimum DC şarj gücü 150 kW, AC şarj gücü ise 7 kW. Sol ön çamurluk üzerinde Tip 2 ve CCS2 şarj girişleri yer alıyor. Solterra’da Mod 2 ve Mod 3 olmak üzere iki adet AC şarj kablosu ücretsiz olarak sunuluyor. 150 kW kapasiteli DC hızlı şarj, bataryayı 30 dakikada %80 kapasiteye ulaştırırken, batarya ısıtıcıları sayesinde soğuk hava koşullarında da kısa şarj süresi ve istikrarlı güç sağlanıyor. AC şarj ile ise %100 kapasiteye 9.5 saatte*2 ulaşılıyor. 71.4 kWs kapasiteli batarya ile Solterra’nın sürüş menzili 466 km’ye kadar ulaşabiliyor. Aracın enerji tüketimi ise 16.0 kWs/km.

ÜSTÜN GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ 

Subaru, 50 yılı aşkın süredir gelişmiş güvenlik sistemlerini sürekli test ederek ekstra yol kat ediyor. Solterra, Subaru Safety Sense gibi yenilikçi çarpışma önleyici ve kazadan kaçınmayı sağlayan sistemlerden oluşan eksiksiz bir güvenlik paketinin yanı sıra, bataryayı da korumak için özel olarak tasarlanmış, şimdiye kadar ki en sağlam Subaru platformu olan e-Subaru Global Platform’a sahip. Subaru çok yönlü güvenliği sayesinde, “sıfır kaza” hedefine her geçen gün daha da yaklaşıyor.

Solterra’da bulunan Subaru Safety Sense sistemi geniş açılı, yüksek çözünürlük sensörlü mono kamera ve radar kullanıyor. Panoramik çevre görüş kamerası, acil sürüş durdurma sistemi, güvenli çıkış uyarısı gibi yeni fonksiyonlara sahip olan Solterra’da tüm önleyici güvenlik donanımları standart olarak sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.