Bilinçsiz modifiye kazaya davetiye!

Bilinçsizce yapılan modifiye uygulamalar, yazılım güncellemeler ve hatalı uygulamalar hem aracınızda daha büyük hasarlara yol açabiliyor hem de artan kaza riski ile hayatınızı tehlikeye atıyor.

LÜKS araçlara servis hizmeti veren Aşin Otomobil, otomotiv dünyasının bir parçası haline gelen ve perde arkasında kalan araç geliştirme ve modifiye konusuyla ilgili dikkat çekici bilgiler paylaştı. Üreticilerin onlarca yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle geliştirdikleri otomobillerin; motor, şanzıman, yürüyen aksam, fren sistemi, karoser gibi noktalarında yapılacak dikkatsiz her müdahalenin sonucunda büyük arızalar ortaya çıkabileceği ve yol güvenliğini tehlikeye atacağı belirtildi. Araç sahiplerinin bu konuda bilinçsiz olduğunu söyleyen Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Her otomobil mühendisler tarafından sadece belirli fiziki koşullar altında çalışmak üzere tasarlanıyor. Modifiye adı altında yapılacak hesapsız tadilatlar hiç ummadığınız anda yoldan çıkıp kaza yapmanıza neden oluyor.” dedi.

Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem

ARACINIZI ÇEVRE KATİLİNE DÖNÜŞTÜRMEYİN

Son dönemde turbo beslemeli lüks otomobillerde performansı artırmak ve daha sportif bir motor sesine ulaşmak için birçok sürücünün katalitik konvertörü iptal ettirip düz boru çektirdiğini söyleyen Erdem “Bu uygulamayla otomobilin tüm motor çalışma karakterini bozmuş oluyorsunuz. Ayrıca emisyon değerlerini korumak için kullanılan katalitik konvertör iptaliyle zararlı tüm gazlar çevreye yayılıyor, araç adeta bir çevre katiline dönüşüyor. Bu araçların muayeneden geçmesi zaten mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

HATALI TADİLATLAR ÖLÜME SÜRÜKLEYEBİLİR

Yine daha agresif bir görünüm ve sportif sürüş için bazı kullanıcıların yürüyen aksamda yanlış uygulamalara gittiğini söyleyen Erdem, profesyonel ellerde araştırma yapılmadan yapılan tadilatlar hakkında tüketicileri uyardı. “Maliyeti düşük tutmak için fabrika çıkışlı helezonları kestirerek ya da soğuk presle çalışma aralığını düşürerek karoseri yere yaklaştırmak çok tehlikeli. Böyle uygulamalar sonrasında çukur ve kasislerde sekme yapan otomobil yoldan çıkarak kazaya neden oluyor, helezon kesilmişse kaynak noktalarından kırılması da yüksek bir olasılık. Ağırlık merkezi değişen otomobilin yol tutuş karakteri de bozuluyor. Bunun yerine sadece üreticinin tavsiye ettiği amortisör-helezon yay setlerini kullanmak gerekiyor.” dedi.

YAZILIM YÜKLEME YENİ MASRAFA DÖNÜŞMESİN

Otomotiv teknolojisindeki en büyük yeniliklerden birisi olan ECU yani elektronik kontrol sistemleri üzerinden, motorun beygir gücünü ve tork verilerini yükseltmenin popüler bir uygulama haline geldiğini belirten Erdem, “Tabiri caizse bilgisayarı, programları ve OBD cihazı olan birçok insan bu işe girmeye başladı. Çok karmaşık araç yazılımlarında en ufak veri girişini dahi değiştirmek turbonun, piston ve supapların çok hızlı aşınmasına neden oluyor; bu da lüks segmentte motor revizyonuna kadar gidiyor; minimum 100-150 bin TL masraf kapısı açılıyor. Bu yüzden sadece üreticilerin onayladığı, sertifikalı markaların yazılımını öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.