İkinci elde yaprak kıpırdamıyor

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, son üç haftada ikinci el araç satışlarının durma noktasına geldiğini söyledi.

OTOMERKEZİ.NET CEO’su Muhammed Ali Karakaş, son üç haftada ikinci el araç pazarında yaprak kıpırdamadığını, satışların durma noktasına geldiğini söyledi. Kovid-19 salgınında ikinci dalga ile gelen kısıtlamaların artışı ve faizlerin yükselişi ile 15 Kasım itibariyle oto alım-satımı yapan kurumlarda satışlar yüzde 90’lara varan oranlarda düştü.

İkinci el oto sektöründeki son gelişmelere ilişkin görüşlerini dile getiren Otomerkezi.net CEO’su Karakaş, “Salgın ve getirilen kısıtlamalar sebebiyle vatandaş üzerinde ciddi bir tedirginlik var. Piyasanın regülasyonu ve belirsizlikten kaynaklı olarak tüketici araç alım kararından vazgeçmiş ya da ertelemiştir” dedi.

TALEPLER ERTELENİYOR

50 kişilik saha araştırma ekiplerinin, özellikle 5 ile 20 arasında araç stokuna sahip olan küçük işletmelerin, satışların durması sebebiyle kepenk indirdiğini ve işlerini evden takip ettikleri bilgisini aktaran Karakaş, “Kısıtlamaların ne zaman biteceği ve aşılanmanın ne zaman tüketici nezdinde başlayacağına dair belirsizlikler oto alım satımı yapan küçük büyük tüm ticarethaneleri olumsuz yönde etkiliyor. Hali hazırda bu işletmelerin kira, personel gibi giderleri aynı şekilde devam ediyor. Panik satışlar sebebiyle fiyatlar da ani olarak yüzde 7-8 oranında aşağı çekildiği için, ikinci el oto sektöründe ciddi bir maddi kayıp ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

Bekleyen ve ertelenen ikinci el araç talebinin, aşılanma ve vakaların düşüşüyle birlikte tekrar ani bir şekilde yükseleceğini öngördüklerini vurgulayan Karakaş, “Fakat bu ani talep artışı, geçtiğimiz yaz başında yaşadığımız radikal fiyat artışlarının tekrar edilmesine sebep olacaktır” ifadesini kullandı.

YIL SONU BEKLENTİSİ TOPLAM 8 MİLYON ARAÇ

Karakaş, ayrıca, “Sıfır kilometre araçlardaki stok sıkıntısı, pandeminin seyri ve fiyatlarda potansiyel bir yükseliş beklendiğinden, aklı selim tüketicinin aracını yenilemesi ya da yeni bir araç alması için Aralık ayının en doğru zaman olduğunu önemle ifade etmek isteriz. 2020 yılında otomobil satışlarının 6,5 milyonla, otomobil+HTA ile birlikte yaklaşık 8 milyonla kapatacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.