Opel Vivaro 20 yaşında


“2021 Yılının Uluslararası Ticari Aracı” ödülünün sahibi olan ve emisyonsuz, tamamen elektrikli Opel Vivaro-e’nin de öncüsü olan Opel Vivaro 20’nci yaşını kutluyor.

BU yıl Brüksel Ticari Araç Fuarı’nda görücüye çıkan Opel Vivaro, 20 yaşında. Kısa sürede Opel’in ticari araç stratejisinde kilit bir rol üstlenen Opel Vivaro, “2021 Yılının Uluslararası Ticari Aracı” ödülünün sahibi ilk nesil, emisyonsuz ve tamamen elektrikli Opel Vivaro-e’nin de öncüsü oldu.

Açıklamaya göre, bugüne kadar bir milyonun üzerinde Opel Vivaro üretildi. Bu rakam, Opel Vivaro’nun müşteriler arasında ne kadar popüler olduğunu ve Opel ticari araç filosu için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 2019 yılının ilkbaharında üçüncü nesli ile yollara çıkan Opel Vivaro’nun ürün gamında dizel dışında batarya elektrikli yeni Opel Vivaro-e de bulunuyor.

KULLANIM VERİMLİLİĞİ VE TASARIMIYLA DİKKATİ ÇEKİYOR 

Opel Vivaro’nun tarihinin aktarıldığı açıklamaya göre, aracın yenilikçi tasarımı, hafif ticari araçlar pazarında öne çıktı. Tasarımın yanında fonksiyonel ve verimli bir kullanım da beraberinde sunuldu. Opel Vivaro, 2001 yılında önden çekişli, 20 farklı versiyonla pazara sunuldu. İki farklı gövde uzunluğu ve bunun yanı sıra kapalı kasa, camlı veya açık şasi olmak üzere üç farklı gövde tipi bulunuyordu. Kısa versiyon 5 metreküp taşıma alanı sunarken uzun versiyon ise “3 adet Euro paleti (Avrupa Palet Birliği tarafından belirtilmiş standartlardaki paletler)” taşıyabiliyordu.

Sahip olduğu zengin donanımları ve binek otomobil tadında sürüş özellikleriyle Opel Vivaro, Uluslararası Yılın Van Ödülü (IVOTY) jürisinin de dikkatini çekti ve “2002 Yılın Uluslararası Ticari Aracı-IVOTY” seçildi.

YÜKSEK GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ 

Açıklamada aktarılanlara göre, tüm Opel modelleri gibi Vivaro da güvenlik alanında yeni standartlar belirledi. Sürücü hava yastığı ve tüm yolcular için üç nokta emniyet kemeri, tüm Opel Vivaro versiyonlarında standart olarak sunuluyordu. Bağımsız McPherson ön süspansiyon ve yarı bağımsız arka süspansiyon ile de daha konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sağlanıyordu.

OPEL VIVARO-e CONCEPT

Ancak Opel, Vivaro ile daha fazlasını sunmaya kararlıydı. 2010 Ticari Araç Fuarı’nda sergilenen Opel Vivaro-e Concept, bu kararın yansıması oldu. Opel, batarya elektrikli bu konsept otomobille 10 yıl sonra hayata geçen Opel Vivaro-e projesinin ilk adımını atmış oldu. 111 kW/151 elektromotora sahip olan Opel Vivaro-e Concept; 400 kilometre (km) elektrikli sürüş menzili, 5 metreküp kargo hacmi ve 750 kilogram (kg) taşıma kapasitesiyle döneminin çok ilerisinde bir proje olarak dikkati çekti.

İlk iki nesil Opel Vivaro, 2019 yılında üçüncü nesil yollara çıkmadan bir milyon üretim adedine ulaştı. Daha önce iki gövde uzunluğu ile üretilen Opel Vivaro, güncel nesilde ise üç gövde tipiyle üretiliyor. Ayrıca uyarlanabilir çekiş kontrol sistemi IntelliGrip, 180 derecelik geri görüş kamerası ve ağ bağlantılı bilgi-eğlence sistemi dahil bir dizi ileri teknoloji de kullanıma sunuluyor.

ÖDÜLLÜ 3. NESİL OPEL VIVARO

Açıklamada yer alan detaylara göre, üçüncü nesil Opel Vivaro, güç-aktarma organı çözümleriyle de geleceğe doğru önemli bir adım atıyor. Yeni batarya elektrikli Opel Vivaro-e, günlük yaşamdaki kullanım özelliklerinden ödün vermeden sıfır emisyon ile çevre dostu bir sürüş imkanı sunuyor.

Müşterilerin gereksinimleri doğrultusunda iki farklı batarya seçeneği bulunuyor. 50 kWh kapasiteli batarya WLTP normuna göre 230 km’ye kadar elektrikli sürüş menzili sunarken, 75 kWh kapasiteli lityum iyon batarya ise WLTP normuna göre 330 km’ye varan elektrikli sürüş menzili sağlıyor.

Tüm bu özelliklerle Opel Vivaro-e, 2002 yılında seçilen öncüsü gibi, 24 jüri üyesinin gönlünü kazanmayı başardı ve “2021 Yılın Uluslararası Ticari Aracı-IVOTY” seçildi.
 

office 2019 home business satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.