Rafine ve çarpıcı tasarım: DS 4

DS Automobiles’in kompakt premium segmentteki temsilcisi; DS 4, DS 4 CROSS ve DS 4 PERFORMANCE LINE olmak üzere 3 farklı versiyonla 2021’in dördüncü çeyreğinde satışa sunulacak.

DS AUTOMOBILES DS 7 CROSSBACK, DS 3 CROSSBACK ve DS 9’un ardından 4. modeli DS 4’ü yola çıkararak gelişimini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde uluslararası online basın lansmanı gerçekleşen model; DS 4, DS 4 CROSS ve DS 4 PERFORMANCE LINE  olmak üzere üç versiyonla satışa sunulacak.

SUV COUPE-HATCHBACK BULUŞMASI

DS 4, kompakt premium segmentte daha güçlü yer alacak şekilde yeniden tasarlandı. SUV Coupe ile geleneksel kompakt hatchback hatlarını bir araya getirdi. DS 4 1,83 metrelik genişliği ve 20 inçe kadar hafif alaşım jant seçenekleri, 4,40 metrelik uzunluğu; 1,47 metrelik yüksekliği ile etkileyici bir görünüme sahip.

DS IŞIK İMZASI

Ön taraf yeni, kendine has far grubuyla karakterize edildi. Oldukça ince farlarda, matrix ve adaptif ışıklandırmayı birlikte sunan DS MATRIX LED VISION sistemi bulunuyor. Farlar ek olarak her iki tarafta iki LED hattından, toplam 98 LED’den oluşan gündüz farlarını da içinde barındırıyor. DS WINGS farlarla ızgarayı birbirine bağlıyor.

DS 4 CROSS’TAN SUV’LARA GÖNDERME

DS 4 CROSS, çamurlukların alt kısmına yapılan özel koruma ve mat siyah boya dokunuşlarıyla SUV’lara gönderme yapıyor. Yan camların çerçevelerinin parlak siyah üst kısımları; parlak siyah ızgara, dikkat çeken alaşım jantlar, tavan rayları ve gövde rengi tavan işe son noktayı koyuyor.

Özel bir seçenek olarak DS 4 CROSS, kum, kar ve çamur modlarıyla yüksek yol tutuş sağlayan gelişmiş çekiş kontrol sistemine ve eğim iniş yardımcısına sahip olabiliyor.

DAHA DİNAMİK BİR DS 4

Daha dinamik olan DS 4 PERFORMANCE LINE, siyah tasarım paketiyle siyah dış süslemelere (DS WINGS; arka aydınlama grubu arasındaki şerit, ızgara ve yan cam çerçeveleri) ek olarak dikkat çeken siyah alaşım jantlar ve özel iç mekan tasarım konseptine sahip.

DS 4 dijital, akıcı ve ergonomik bir iç mekana sahip. İşlevleri kadar tasarımı da düşünülen her bir parça bir bütün olarak birbiriyle bağlantılı. Ön konsoldaki ince şerit, klima kontrolünü ve DS AIR’i bir araya getiriyor: gizli havalandırma çıkışları dikkat çekici.

Otomatik cam düğmeleri, kapıya yerleştirilmiş olan yan hava çıkışları ile hizalanıyor. DS IRIS Sistemine bağlı 5 inç dokunmatik kontrol ekranı DS SMART TOUCH; ile otomatik vites kutusu için kompakt kontrol düzeneği DS E-TOGGLE’ın birleşimi orta konsola konumlandırılmış durumda.

E-TENSE ELEKTRİĞE GEÇİŞ

Yüzde 70 yeni ya da özel parçasıyla EMP2 platformunun belirgin gelişimine dayanarak DS 4; şarj edilebilir hibrit teknolojisini (225 beygirgücü ve tamamen elektrikli sürüş modu ile 50 km’den fazla menzil) lansmandan itibaren sunuyor.

Her zaman modüler olup farklı güç aktarma sistemlerini içerisinde barındıran, aynı zamanda her zaman dinamik ve güvenli olan bu yeni EMP2 platform türevi DS 4 için geliştirilmiştir. Bu, tasarıma beklenmedik boyutlarda şekil veren yeni bir ifade özgürlüğü tanırken çok sayıda kullanışlı özelliğin gelişmesine de olanak sağlamıştır.

430 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

EMP2 platformunun yeni evrimi, kompozit malzemelerden üretilen yeni parçalar, sıcak preslenmiş yapısal parçalar ve klima ünitesi gibi daha kompakt tasarlanmış bileşenler ile daha hafif bir tasarımı ve daha çok saklama alanı oluşturan küçük kısımları bizlerle tanıştırıyor. Eller serbest özelliği ve elektrikli bagaj kapağıyla 430 litrelik bagaj hacmi bulunuyor.

ŞIK VE DİJİTAL İÇ MEKÂN  

Dijital teknolojiler için öncelik, sürücünün gözünü yoldan ayırmamasını sağlayacak bir çözüm üretmekti. Bu tartışmasız bir güvenlik faydası sağlayacaktı. DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY adındaki bu avant-garde deneyim, arttırılmış gerçekliğe doğru atılan ilk adım. Yeni bir üç boyutlu teknolojiyle, önemli sürüş verileri direkt yolun üzerine yansıtılıyor. Optik bir ilüzyon kullanılarak veriler, ön camın dört metre ilerisinde, sürücünün bakışına 21 inç (53 cm) büyüklüğünde sanal bir ekran ile gösteriliyor. Bu segmentte daha önce hiç görülmemişti. Hız, sürüş yardım sistemleri, navigasyon, uyarı mesajları veya dinlenilen şarkı ya da yapılan telefon görüşmesi gibi önem arz eden bilgiler yola yansıtılacak.

Bu duyusal ve deneysel teknoloji 10 inçlik ekrana sahip tamamen yeni tasarlanmış bilgi-eğlence sistemi, DS IRIS SYSTEM’ın kalbinde yer alan daha geniş bir teklifin parçası. Yeni arayüz, ikonlarla tamamen kişiselleştirilebilen profiller oluşturabilme düşüncesi etrafında geliştirilmiş, dokunmatik, akıcı ve tepkisel bir arayüzle akıllı telefonun kullanışlılığını benimsiyor. Otomobil çalıştığında ayarlar ve görüntü otomatik olarak yükleniyor. Kişiselleştirmenin ardında yatan fikir herkesin ihtiyaçlarına yönelik olarak içerikleri ayarlamasına imkân vermek.

SES VE PARMAK HAREKETİYLE KONTROL

Ses ve parmak hareketleri ile kontrol edilen DS IRIS SYSTEM, sistemin kendisinden istenenleri gerçekleştirebilmesi için ne söylendiğini anlama yetisine sahip bir kişisel yardımcıyı da içinde barındırıyor.

Bu, orta konsolda yer alan DS SMART TOUCH adında, özel bir dokunmatik ekranlı kontrol sistemiyle destekleniyor. Kullanıcının daha önceden ayarlanmış favori işleve doğru parmak hareketleri yapması yeterli. Ekran aynı zamanda yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi iki parmaklı normal hareketleri de algılıyor ve el yazısını tanıyabiliyor.

ŞARJ EDİLEBİLİR HİBRİT

2019 ve 2020 yıllarında iki kez Formula E şampiyonu olmuş olan DS Automobiles, elektriğe geçişin dönüm noktasındadır. EMP2 platformunun yeni türevi, kullanışlılık ya da bagaj hacminden taviz vermeden yeni nesil şarj edilebilir hibrit güç ünitesine ev sahipliği yapmak üzere oluşturulmuştur. Turbo beslemeli 180 beygir gücü sunan dört silindirli benzinli motor, 110 beygir gücü sunan elektrik motoru e-EAT8 elektrikli otomatik şanzımanla bir araya getirilerek sistem olarak 225 beygir gücüne ulaşılmıştır. Motor, arka aksın arkasında yer alan yeni, daha küçük ve daha yüksek kapasiteli hücreleri olan daha verimli aküyle çalışmaktadır. Böylelikle tam elektrikli sürüş modunda (WLTP karma koşullar çevriminde) 50 km’den fazla menzil sağlar.

PureTech 130, 180 ve 225 beygir gücü sunan benzinli modeller ve 130 beygir gücü sunan BlueHDi dizel motor seçeneklerinin tümü 8 ileri oranlı tam otomatik şanzımana sahip olacak. DS 4 aynı zamanda birinci sınıf aerodinamik çözümler tarafından sağlanan, oldukça verimli, çok enerjili seçeneklere de sahip olacak.

DS 4, ikisi yeni olmak üzere yedi renk seçeneği ile 2021’in dördüncü çeyreğinde satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.