GüncelSürüş İzlenimi

Sınıfında standart çıtasını yükseltiyor

ALMAN otomotiv devi BMW’nin premium modellerinden birisi olan 420i Gran Coupe, yenilenerek tasarım ve teknolojik detaylarıyla başarılı işler yapıyor. 420i Gran Coupe modeli, Türkiye için üretilen 1.6 litrelik motor hacmi ve fonksiyonel özellikleriyle alıcılar ile buluşuyor.

SPORTİF TASARIM

Yenilenen BMW 4 Serisi Gran Coupe, ilk bakışta tıpkı BMW 4 Serisi gibi iri börekleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. BMW’nin “böbrek” olarak adlandırdığı bu büyük hava giriş ızgaraları ilk olarak 7 Serisi’nde, sonrasında da 2 Serisi’nde karşımıza çıkmıştı. BMW, aracın model numarasına göre bu ızgaranın büyüklüğünü değiştiriyor. Bu durum, ilk bakışta modellerin birbirleri ile bir bütün olmasını sağlarken aynı zamanda da kendi içinde ayrışmasını sağlıyor. Yeni 4 Serisi Gran Coupe’yi meşhur eden yüksek böbrek tasarımı aslında geçmişte de kullanılmıştı. BMW 3 Serisi ile aynı alt yapıyı paylaşan 4 Serisi Gran Coupe, bu sıradışı böbrek tasarımı ile sedan kardeşinden ayrılıyor.

Tasarım detaylarına bakıldığı zaman aracın ilk dikkat çeken özelliği, ön kısımda karşımıza çıkan BMW’nin son dönemde kullanmaya başladığı büyük ızgaralardır. Aracın oldukça sportif ve dinamik bir tasarımı olduğu görülüyor. Bununla beraber “Lazer Light” LED farlar ve büyük ebatlı jantlar bu tasarımı tamamlıyor. Profildeki fonksiyonel hava girişleri oldukça dikkat çekmekle birlikte aerodinamik bir hava katıyor. Eski nesli ile arasındaki en büyük farkın yeni kapı kollarında olduğu görülüyor. Coupe isimli bir model olsa da BMW 420i 4 kapı formu olduğu da görülüyor. Aynı şekilde çıtasız camların çok daha estetik bir görüntüsü olduğunu söylemek mümkün. Arka tasarımda ise LED teknolojili park lambaları çok şık duruyor. Tamponun her iki tarafında egzoz mevcut ve aktif olarak çalışıyor.

GÜNCEL İÇ MEKAN

BMW 4 Serisi Gran Coupe’nin kokpiti güncel 3 Serisi, 4 Serisi ve diğer BMW modellerini andırıyor. M donanım paketinin sportif detayları ise sürüş keyfini artırıyor. Bunların en başında M Tasarım spor koltuklar yer alıyor. Oldukça şık görünen bu koltuklar otomobilin dışındaki sportiflik algısını ve ruhunu içeride de devam ettiriyor. M direksiyon simidi de sportif kullanımı destekleyen unsurlar arasında. Otomobilde sürücü ve sürüş konforunu artırmaya yönelik sistemler de yer alıyor.  Dijital gösterge paneli artık birçok otomobilde karşımıza çıkıyor. BMW bu konuda uzun yıllardır elde ettiği tecrübeyi 420i Gran Coupe’de de sergiliyor. 12.3 inçlik gösterge paneli sürücünün beklentilerinden daha fazlasını ekrana yansıtarak sürüş performansını ve konforunu artırıyor.

470 LİTRELİK BAGAJ

Ön koltuklar son derece sportifken arka koltuklar da konfor konusunda sorunsuz yolculuk imkanı sunuyor. Arka iki yolcu için yeterli diz mesafesi sunulan otomobilin baş mesafesi konusunda ise 2 kapılı Coupe kardeşine göre daha avantajlı olduğunu belirtmekte fayda var. Arka yolcular için ayrı ayrı iklimlendirme ve ortada bulunan kol dayanağı konfor konusuna epey katkı sağlıyor. 470 litrelik bagaj hacmi ise oldukça rekabetçi bir hacim sunuyor. 40/20/40 oranında katlanan orta konsol, kayak takımları ve benzeri uzun malzemeleri arka koltuktan ödün vermeden araca yerleştirmeye imkan veriyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Ülkemizde sadece 420i adı ile satılan 4 Serisi Gran Coupe, 1.6 litre hacminde turbo beslemeli benzinli motor ile tüketicinin beğenisine sunuluyor. 1595 cc hacmindeki motoru 5000 d/d’da 170 beygir güç üretiyor. Motorun maksimum torku ise 2000 d/d’da 250 Nm. 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen otomobilin ara hızlanmaları oldukça canlı.

Performans konusunda beklentileri karşılayan 420i’nin maksimum hızı 227 km/s ve 0-100 km/s hızlanma değeri 8.6 saniye. Otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri ise 100 km’de 7.2 litre. BMW 420i Gran Coupe sürüş özellikleri ise oldukça etkileyici. Direksiyon hassasiyeti sezgisel olan modelin yüksek hızlara çıkması rahattır. Aracın yalıtım seviyesi oldukça yüksek olmakla beraber yol ve rüzgâr sesini pek kabine almıyor. Aynı şekilde çukur performansı da başarılı ve yoldaki bozuklukları hissettirmeme konusunda sürücüleri memnun ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir