GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarTicari Araçlar

Stellantis, elektriklileriyle zirvede

Stellantis yeni nesil elektrikli ticari araçlarıyla Avrupa pazarının zirvesinde yer aldı. Şirket, 2024’ün ilk çeyreğinde 41.7 milyar avro net gelir elde etti.

STELLANTIS’in yılın ilk çeyreğinde net gelirleri, 41,7 milyar avro olarak gerçekleşti. Şirketin konsolide sevkiyatları, 2023 yılının ilk çeyreğindeki uzun süreli tedarik kısıtlamalarının ardından stok oluşturmak için yapılan güçlü sevkiyatlarla kıyaslandığında 1 milyon 335 bin adet olarak gerçekleşti. Küresel BEV ve LEV (hafif elektrikli araç) satışları 2023’ün ilk çeyreğine kıyasla sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 13 arttı. Stellantis Pro One ticari araçları, bu çeyrekte Orta Doğu ve Afrika bölgesinde yüzde 26 pazar payı ile pazar payı lideri olurken EU30 BEV satışlarında da yüzde 33 pazar payıyla ilk sırada yer alıyor.

KÜRESEL BEV SATIŞLARI YÜZDE 8 ARTTI

Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis, yaklaşan yeni ürün atağına hazırlanmak üzere üretim ve stok yönetimi stratejilerini yansıtan 2024 ilk çeyrek net gelirlerini ve sevkiyatlarını açıkladı. Şirketin, 2024 yılının ilk çeyreğinde karma sevkiyatları 1 milyon 371 adet olarak gerçekleşti. Stellantis’in konsolide sevkiyatları ise yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 335 bin adetle kapandı. Stellantis’in yılın ilk çeyreğinde net gelirleri ise 41,7 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

STELLANTIS ELEKTRİKLİLERİYLE ZİRVEDE

Müşterilere yapılan satışlar bir önceki yıla göre değişmezken, Orta Doğu ve Afrika (önceki yıla göre yüzde 23 artış) ve Genişletilmiş Avrupa’da (önceki yıla göre yüzde 6 artış) büyüme kaydedildi. Küresel BEV (Bataryalı elektrikli araç) satışları bir önceki yıla göre yüzde 8, Kuzey Amerika PHEV (Prizden şarj edilebilen hibrit) satışları ise yüzde 79 artış gösterdi. Jeep® Wrangler, Jeep® Grand Cherokee ve Dodge Hornet ABD’de en çok satılan ilk üç PHEV oldu. Stellantis Pro One ticari araçları, bu çeyrekte Orta Doğu ve Afrika bölgesinde yüzde 26 pazar payı ile pazar payı lideri olurken, 2027 yılına kadar küresel pazar liderliğine ulaşma yolunda hem AB30 hem de Güney Amerika’da lider konumunu korudu. Pro One, EU30 BEV satışlarında da yüzde 33 pazar payıyla ilk sırada yer alıyor.

Stellantis CFO’su Natalie Knight

’25 MODELİN 4’ÜNÜ TANITTIK’

Şirketin ilk çeyrek verilerini değerlendiren Stellantis CFO’su Natalie Knight, “Yeni platformlarla ürettiğimiz yeni nesil ürün portföyümüzdeki geçişler nedeniyle 2024 yılının ilk çeyreğinde yıldan yıla sevkiyatlar ve net gelirleri karşılaştırmak zor olsa da müşteri talebinin sevkiyatların ötesinde olmasıyla temel ticari dinamiklerde belirgin iyileşmeler sağlıyoruz. 2024 yılının ilk çeyreğinde, tüm yıl için planladığımız 18 adedi BEV olmak üzere 25 modelden dört adedini tanıttık ve bunun yılın ikinci yarısında önemli ölçüde daha iyi büyüme ve kârlılık sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir