Subaru EyeSight sistemine tam not

Yeni puanlama kriterleriyle kazaları önleyen aktif güvenlik donanımlarını daha fazla öne çıkartan EuroNCAP’in 2021’de yaptığı testlerde yazılımı ve görüş açısı geliştirilen yeni nesil Subaru EyeSight önleyici güvenlik sistemi yüzde 95 başarı elde etti.

AVRUPA Yeni Otomobil Değerlendirme Programı Euro NCAP, Avrupa pazarın sunulan sürülen otomobil modellerinin güvenlik değerlendirmelerini yapıyor. 1996 yılından bu yana çok önemli bir görev üstlenen kurum, değişen teknoloji ve beklentilere uyum sağlamak adına değerlendirme kriterlerini sürekli olarak güncelliyor. Devreye giren son güncellemelerle, kaza sırasında sağlanan güvenliğin yanında artık kazaları tamamen engelleyen ya da etkilerini en aza indiren aktif güvenlik sistemleri de değerlendiriliyor. Hatta güncel değerlendirmelerde yıldızlardan bir tanesi doğrudan aktif güvenlik sistemlerine veriliyor. Bu sayede üreticilerin bu koruyucu sistemleri kullanması teşvik ediliyor ve yolların daha güvenli hale gelmesi sağlanıyor.

Bu yeni kriterler aktif güvenlik sistemlerinin çok kapsamlı bir değerlendirmeden geçmesini içeriyor. Bu kapsamlı testlere dahil olan yeni Subaru Outback, 2021’de test edilen araçlar içinde en iyi skoru elde etti. Bu başarıdaki en önemli etken ise, yenilenen Subaru Forester’da da standart olarak sunulan EyeSight önleyici güvenlik sisteminin 4. Nesli oldu. EyeSight, Euro NCAP değerlendirmesinde yüzde 95’lik başarıya ulaştı.

4’ÜNCÜ NESİL EYESIGHT

  1. nesil EyeSight, genişletilen görüş açısı ve geliştirilen yazılımı sayesinde bu önemli başarıya ulaştı. Subaru, bu önemli güvenlik donanımını tüm modellerinde standart donanım olarak sunarak güvenliğin ek maliyeti olmaması gerektiğini vurguluyor. Bu sistem Türkiye’de satışa sunulmakta olan tüm Subaru XV ve Forester modellerinde standart donanım olarak sunuluyor.

KAMERALAR ARTIK ÖN CAMA ENTEGRE

Geliştirilmiş 4. nesil EyeSight’ın kameraları artık ön cama entegre edilmiş durumda. Böylece kameraların algılama açıları neredeyse iki katı kadar genişlemiş oldu. Özellikle virajlarda ve kavşaklardaki Çarpışma Öncesi Frenleme performansı artırıldı. Stereo kameraların daha da genişleyen açısı sayesinde, sistem, özellikle geceleri kavşaklarda görülmesi zor olan yayalar ve bisikletlileri tanıyarak çarpışmadan kaçınmayı daha da fazla destekliyor. Cama entegre yeni yapı sayesinde sürücülerin yanlışlıkla lense dokunma olasılıkları ortadan kaldırıldı. Sistemin yazılım algoritması da geliştirildi. Kazaların en sık gerçekleştiği kavşaklarda bile çarpışmadan kaçınma büyük ölçüde artmış oldu.

Geliştirilen 4’üncü nesil EyeSight’ı bu başarılı sonuca ulaştıran yeni özellikler şunlar:

  • Otonom Acil Manevra Desteği
  • Acil Durum Şeritte Kalma Asistanı
  • Şerit İhlal Koruması
  • Şerit Ortalama Fonksiyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.