Sürüş İzlenimi

Tam bir fiyat-performans otomobili

FİYAT-performans anlamında Türkiye pazarına girdiği günden bu yana hep tercih edilen marka olmayı başaran Dacia, tamamen yenilediği üçüncü nesil Sandero ve Sandero Stepway ile iddiasını pekiştirdi. Dacia, yeni Sandero Stepway ile bir anlamda crossoverdan B-SUV segmentine terfi etti de diyebiliriz.

Yeni motoru, şanzımanı ve teknolojik yenilikleriyle deneyimlediğimiz yeni Dacia Sandero Stepway 2021; hem teknoloji, hem de kalite hissi olarak eskisine göre belirgin bir şekilde olumlu yönde yol kat etmiş.

DAHA SPORTİF TASARIM

Oldukça sportif bir tasarıma kavuşan yeni Sandero Stepway, tam bir küçük SUV gibi görünüyor. Artık standart Sandero’dan daha yüksek bir karoserle sunulan yeni araç, kardeşinden 11 milimetre daha uzun ve yerden de 39 milimetre daha yüksek. 201 milimetreye çıkarılan yerden yükseklik, bir üst sınıf bazı modelleri bile yakalıyor. Bize Prestige donanımıyla konuk olan araçta artık LED gündüz farları ve Y ışık imzalı LED farlar kullanılıyor. Yeni ön panjur, arazi kaplamaları ve şık jantlar da aracın tasarımını daha iddialı hale getiriyor.

Arka tarafta ise genişleyen omuzlar, yeni Sandero Stepway’e güçlü bir karakter kazandırmış. Yeni nesille birlikte gizlenmesine rağmen kolay ulaşılabilir bagaj kapağı açma düğmesi, artan ergonominin ipuçlarını veriyor. Radyo anteni ise tavanın arkasına doğru konumlanarak daha estetik bir görünüm sağlıyor. Arka farlarda da Y şeklindeki ışık imzasına yer verilerek tasarım bütünlüğü sağlanmış. B-SUV segmentinin en yeni ve iddialı oyuncuları arasında yer alan yeni Sandero Stepway, dış tasarım detaylarıyla SUV kimliği de vurgulanmış.

KONFOR-ERGONOMİ ODAKLI İÇ MEKAN

Yeni Sandero Stepway’in iç mekanında direksiyon haricinde tüm öğeler değişmiş desem abartmış olmam.Direksiyon aynı kalsa da; derinlik ayarlı ve elektrik takviyeli özelliklere kavuşarak konforlu sürüşe destek olacak hale gelmiş.

Ön panel, kapı panelleri ve koltuk döşemelerinde kullanılan dekoratif malzemeler, iç tasarımda göze hoş gelen bir bütünlük sağlamış. Gösterge panelleri artık daha rahat okunabilir olmuş.

Yenilenen otomatik klima dizaynı, yeni tuş takımı ile birlikte ergonominin yanında şık bir görünüme kavuşmuş. 8 inçlik multimedya ekranı ise konsolun üzerinde konumlandırılmış.

Marka, tüketicilerin her seviyedeki ihtiyacına cevap veren 3 farklı multimedya sistemi seçeneği sunuyor.

Giriş seviyesinde sunulan Media Control, USB ve Bluetooth bağlantısı sunarken, 2 adet hoparlör ve 3,5 inç TFT ekranlı radyo sistemi içeriyor.

Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor. Sürücü tarafında bulunan çift mikrofon ise, daha net ses aktarımı sağlayarak otomobil için telefon görüşmelerinin kalitesini artırıyor.

410 LİTRELİK BAGAJ

Otomobili eski Sandero Stepway ile karşılaştırdığımızda daha dengeli görünen bir tasarımla karşılaşıyoruz. Ön cam eskisinden biraz daha yatık. 4099 mm’lik uzunluk eskisinden +11 mm, 1848 mm’lik genişlik +115 mm ve 1535 mm’lik yükseklik +36 mm daha fazla. 410 lt’lik bagaj hacmi de eskisinden daha büyük.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Yeni Dacia Sandero Stepway Türkiye’de 1.0 Turbo 90 HP benzinli ve 1.0 Turbo Eco-G 100 HP LPG+benzinli olmak üzere 2 farklı motor seçeneğine sahip. Şanzıman seçeneği de 6 ileri manuel ve X-Tronic CVT otomatik şanzıman olmak üzere iki tane. 90 HP’lik versiyonlar hem manuel, hem de X-tronic şanzıman seçeneğine sahipken, 100 HP’lik ECO-G versiyonlar sadece manuel şanzımanla satılmakta. Her iki motor seçeneğinde de Comfort ve Prestige olmak üzere iki adet donanım seviyesi bulunuyor.

Test aracımda görev yapan 3 silindirli, turbo beslemeli, 90 HP güç ve 142 Nm tork üreten 1.0 TCe motor X-tronic CVT şanzıman ikilisi, uyum ve performans olarak özellikle şehir içi kullanımda istediklerinizi fazlasıyla sunabiliyor. 4500 d/d’de 90 HP güç üreten turbo benzinli motor, 1750 d/d’de 142 Nm torku kullanıma sunuyor. Aracımız fabrika verilerine 0-100 km/s hızlanmasını 14.2 saniyede tamamlarken, 163 km/s son hıza ulaşıyor. Yeni fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 5.2 litrelik tüketim değerine sahip test aracımla, Eco modunda 6.3, normal kullanımlarda ise 6.9-7,1 litre/100 km aralığında değerler elde ettim.

DAHA SESSİZ ORTAM

Renault’nun CMF-B platformunda üretilen yeni Sandero Stepway eskisinden daha rahat kullanımlı ve konforlu. Direksiyon daha kolay çevriliyor ve yol tutuş daha iyi.  Yükseltilmiş gövdeli otomobilin bozuk yol uyumu da başarılı. Yeni Sandero ve Sandero Stepway, önemli iyileştirmelere sahip olmuş. Daha hafif ve sertleştirilmiş şasi, yeni karoseri yapısı sayesinde titreşimlerin kabine iletimi azaltılarak araç içi sesi ortalama 3 ila 4 desibel düşürüldü.  70-80 km/h gibi hızlarda rüzgâr sesi kendisini hafif hafif belli etmeye başlıyor ancak fazla bir rahatsızlık vermiyor.

KONFORU ARTIRAN ÖZELLİKLER NELER?

Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve kör nokta uyarı sistemi araçta ilk kez kullanılıyor. Ayrıca E-Call, Yokuş Kalkış Yardımcısı ve Start&Stop teknolojisine sahip modelde üst sınıf araçlarda görmeye alışkın olduğunuz elektrikli park freni ve eller serbest Dacia Kart  sistemi ise ilk kez sunuluyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor: 999 cc, 3 silindirli, turbo, benzinli

Şanzıman:       CVT

Motor gücü:          90 HP – 4500-5000 d/d

Maksimum tork:         142 Nm – 1750-3750 d/d

Maksimum hız:          163 km/s

0-100 km/s:     14.2 sn

Yakıt deposu: 50 lt

Tüketim (ş.içi/ş.dışı/ort.):      6.0 / 4.7 / 5.2 /100 km

CO2 emisyonu:          119 g/km

Boyutlar (uz./gen./yük.):       4099 / 1848 / 1535 mm

Bagaj hacmi:  410 lt

Boş ağırlık: 1198 kg

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir