2.El fiyatlarında ivme yukarı yönlü

Yılın ilk iki ayında bir önceki yıla göre ikinci el otomobil satışları ortalama yüzde 69 arttı. Kur, faiz ve enflasyon üçgenine seçim belirsizliği de eklenince, ikinci elde fiyatlar yükselmeye devam ediyor.

YILIN ilk çeyreğine oldukça hareketli bir giriş yapan ikinci el otomobil pazarı, ODMD verilerinde paylaşılan sıfır kilometre araç satış rakamlarına karşın nihai tüketicinin bu otomobillere ulaşmakta güçlük çekmesi nedeniyle güçlü bir alternatif olmaya devam ediyor. Yılın ilk üç ayında satışlar artarken, aynı şekilde fiyatların da yukarı doğru seyri dikkat çekiyor.

Bu yılın Ocak-Şubat döneminde ikinci el otomotiv pazarında toplamda 1 milyon 433 bin 29 adet araç satışı gerçekleşti. Böylece 2022 yılının aynı döneminde 881 bin 264 araç satışı gerçekleşen pazar, yüzde 64 artış göstermiş oldu. Bu dönem 10 yaş üstü araçlarda toplam satışların yüzde 59.80’ini oluşturdu.

EN YÜKSEK PAYA DÜZ VİTESLİ ARAÇLAR SAHİP

İkinci el otomobil pazarıyla ilgili Mart ayı ilan verilerini paylaşan arabam.com analizine göre ise, ikinci el araç ilanlarının yüzde 71’ini otomobiller oluşturdu. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi. En çok 300.000 TL’ye kadar olan araçların yer aldığı Mart’ta en çok ilana koyulan araçlar da sırasıyla 2012, 2016 ve 2015 yılına ait modeller oldu. Yüzde 68 ile düz vitesli araçlar en yüksek paya sahip olurken, otomatik vitesli araçlar ilanların yüzde 32’sini, yarı otomatik vitesli araçlar da ilanların yüzde 14’ünü oluşturdu.

MARKADA RENAULT, MODELDE CLIO LİDER

arabam.com’da ilanlarda en çok görülen markalar sırasıyla Renault, Fiat, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen oldu. İlanlara model özelinde bakıldığında mart ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri sırasıyla Clio, Astra, Megane, Focus, Corolla, Egea, Passat ve Civic oldu. Bu modelleri de sırasıyla Polo ve Fiesta takip etti. 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranı yüzde 30 olurken, 1.4 – 1.6 arası motor hacmine sahip araçlar ise ilanların %51’ini oluşturdu.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş

‘KREDİ SORUNU ÇÖZÜLÜRSE SATIŞLAR 8 MİLYONU BULUR’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, araç almak isteyen tüketicinin önündeki en büyük engelin kredi olduğunu söyledi.

Alım gücünün geçtiğimiz yıllara oranla daha düşük olduğu 2023 yılında tüketicilerin en çok 300 ile 500 bin TL aralığındaki araçlara ilgi gösterdiğini ileten Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Sıfır kilometreye eşdeğer, düşük kilometreli, 1-2 yaşındaki otomobiller de tüketicilerin tercih sebebi oluyor. Ancak tüketicinin önünde kredi konusunda engeller var, vadeler düşük, faizler yüksek, kasko değer listesiyle aracın piyasa değeri örtüşmeyebiliyor.” ifadelerine yer verdi.

“Kredi imkanları esnetildiği ve genişletildiği takdirde ikinci el araç satışları bu yıl 8 milyona kadar çıkar. Talep var ve pazar gelişime açık.” şeklinde konuşan Karakaş, “Fiyatlardaki artış seçim belirsizliği, yaz aylarının yaklaşması, bayram gibi etkenlerle devam ediyor; ilk 3 ayda artış yüzde 15 seviyesinde. İkinci el araç satışlarında grafiklere bakıldığında 2015 yılında satılan her sıfır kilometre araç başına 5,6 araç düşerken, 2022 yılında 11’e ulaştığını görüyoruz. Bu yılın sonuna kadar 7,5 milyonluk ikinci el araç, 900 binlik sıfır kilometre araç satışı öngörüsünü paylaşabiliriz. Seçimin ardından yaz aylarına kadar olan süreçte fiyatların yüzde 20 kadar artışıyla karşılaşabiliriz. Zira tüketici seçim sonrasında kurun yüzde 15 artacağını düşünüyor ve ÖTV vaatleri de etkisiz kalıyor. Enflasyon, kur ve faiz üçgeninin seyri fiyatları da etkileyecek.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir