OtoExperim yurt dışına açılıyor

İhracatını 2021 boyunca yaklaşık yüzde 15 artıran otomotiv sektörü, hizmet tarafında da yurt dışında yeni hamlelere imza atıyor. OtoExperim ile Cihan Group’un iş birliği ile Türkiye’de geliştirilen oto ekspertiz hizmeti Ortadoğu’dan başlayarak uluslararası pazarlara açılacak.

OTOMOTİV sektöründe üretim tarafında sürekli yükselen bir ivmeyle uluslararası pazarlarda büyüme devam ederken, sektörde önemli bir hamle de hizmet tarafında gerçekleşti. İkinci el araçlar için garantili oto ekspertiz raporu sunan OtoExperim, kasım ayında görüşmelerine başladığı Cihan Group ile Ortadoğu pazarı için el sıkıştığını duyurdu.

OTOEXPERİM-CİHAN GROUP İŞ BİRLİĞİ

Ülkemizi yurt dışında temsil edecekleri anlaşmalara imza atarak otomotiv sektörüne yeni bir soluk getireceklerini aktaran OtoExperim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ağca, “Global şirketimiz AutoExperience’ın yüzde 50 hissesi; banka, petrol, gıda, inşaat, eğitim ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren Cihan Group tarafından satın alındı. Gerçekleştirdiğimiz işbirliği neticesinde dünya genelindeki ikinci el araç ticaretinde yaşanan aksaklıklara çözüm getireceğimiz projemizin ilk etap yatırım bütçesini 10 milyon dolar olarak belirledik. Cihan Group aracılığıyla tesisleşerek dünya genelinde bir ilke imza atarak uluslararası projemizde güncel altyapı ve iş ağıyla hizmet vereceğiz” dedi.

ÜNİVERSİTELİLERE YURT DIŞINDA İSTİDAM FIRSATI

Dünyanın dört bir yanındaki şirketlerle işbirliği yaparak geniş bir istihdam ağı oluşturacaklarını belirten OtoExperim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ağca, “Özellikle pandemi koşullarının halen etkisini sürdürdüğü bu dönemde yurt dışında istihdam kaynağı oluşturarak hem ülke ekonomisine hem de ilgili bölümlerde eğitim gören gençlerimize destek vermek bizim için çok önemli. Bu yüzden satış sonrası hizmetleri konusunda Cihan Group bünyesinde bulunan Toyota bayilerini de kapsayan projemizle yeni bir istihdam ağı yaratacağız. Çalışan ihtiyacımızı ise Türkiye’den, özellikle de otomotiv teknolojisi bölümünde eğitim gören üniversite öğrencilerimizle karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

‘HEDEF OTO EKSPERTİZDE DÜNYA MARKASI YARATMAK’

Hem global hem de yerel otomotiv sektörüne ivme kazandıran anlaşmayla ilgili açıklama yapan Cihan Group Otomotiv Grubu CEO’su Mustafa Bajger ise, “OtoExperim’in global şirketi AutoExperience şirketinin %50 hissesinin satın alımını tamamladık. OtoExperim’in uzmanlığı Grubumuzun altyapısıyla birleştiğinde, çok güçlü bir profil ortaya çıktı. Ülkemizdeki otomotiv pazarının öncü markalarından OtoExperim’i hep birlikte dünyanın en büyük ekspertiz hizmeti veren şirketi yapabileceğimize inanıyoruz. Cihan Group olarak 25. yılımızı kutladığımız Irak otomotiv sektöründe öncü olmaya ve gelişmiş ülkelerdeki deneyimleri Irak’a lokalize etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.