Yüksek kilometreli araçlara rağbet

Tüketiciler, bütçelerine uygun araçları araştırmaya başladı. 2020 boyunca 300.000 km. ve üzerinde araç ilanı bulunmazken, 2021 Ocak ayında 300.000 km. ve üzerindeki ilanların oranı yüzde 7’lik dilimi oluşturuyor.

2020 Aralık ayında tüketiciler pandemi sebebiyle hem kısıtlamaların devam etmesi hem de kış aylarının etkisiyle zamanlarının çoğunluğunu evde geçirirken, fiyatlardaki yüksek artış ve kurun da etkisiyle araç almayı ötelemiş, ay sonuna doğru bu etkenler fiyatlarda yaklaşık yüzde 15 civarında düşüşe neden olmuştu. Ocak 2021 itibari ile aşılama çalışmalarının başlaması, vaka sayılarının düşmeye başlaması yavaş yavaş normalleşme sürecine geçişin sinyallerini veriyor. Sinyalleri alan tüketiciler, bütçelerine uygun araçları araştırmaya başladı. arabam.com’da önceki aylara nazaran 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki ve kilometresi yüksek olan araç ilan sayılarındaki artış, tüketicinin bütçesine uygun araç arayışında olduğunu destekliyor. 2020 boyunca 300.000 km. ve üzerinde araç ilanı bulunmazken, 2021 Ocak ayında 300.000 km. ve üzerindeki ilanların oranı yüzde 7’lik dilimi oluşturuyor.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz Ocak ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. arabam.com’daki ilanların yüzde 72’sini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

FIAT YÜKSELİŞTE

Renault, Ocak ayında da birinciliğini koruyor. Aralık ayında Volkwagen ikinci sıradayken, Ocak ayında yüzde 4 artış göstererek ikinciliği Fiat alıyor. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen izliyor. Ocak ayında Mercedes Benz ve BMW ilk 10 listesinden düşüyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN MODELLER

İlanlara model özelinde bakıldığında Ocak ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Focus oldu. Geçtiğimiz Aralık ayında da bu üç marka en çok tercih edilenlerdi, Astra ve Focus’un tercih edilme oranı yüzde 1 arttı. Bu üç modeli ise sırasıyla  Megane, Passat ve Corolla takip ediyor.

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 23 ile yine Nissan Qashqai`nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Chevrolet Captiva, Hyundai ix35, Peugeot 3008 ve Hyundai Tucson izliyor.

İlanlar içinde en yüksek payı yüzde 3,6 oranında yükselişle Ocak ayında da 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. 150 bin TL- 250 bin TL fiyat aralığındaki ilanların yüzdesel oranında Aralık ayına nazaran yüzde 2’lik bir düşüş gözlemleniyor.

300.000 KM VE ÜZERİNDEKİ ARAÇLARA İLGİ YÜKSEK

İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar Ocak ayında da daha çok görülüyor. 2020 yılının sonuna doğru her ne kadar indirim kampanyaları yapılsa da daha uygun fiyatlı, yüksek kilometreli araçlara talep devam ediyor. Ocak 2020’den beri 300.000 km. ve üzerinde araç ilanı görünmezken, 2021 Ocak ayında 300.000 km. ve üzerindeki ilanların oranı yüzde 7’lik dilimi oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.