2021’de 100 araçtan 14’ü pert çıktı

Türkiye otomotiv pazarı, oldukça hareketli, inişli-çıkışlı bir yılı geride bıraktı. Sıfır ve ikinci el araç fiyatları adeta yarışırken, oto ekspertiz sektörü de en hareketli dönemlerinden birini yaşadı. Verilere göre, 2021’de her 100 araçtan 14’ü ekspertizden ağır hasarlı olarak çıktı.

GEÇTİĞİMİZ yıl sıfır kilometre araçlardaki tedarik, çip problemleri ve kur dalgalanmaları sebebiyle ikinci el pazarı ve oto ekspertiz sektörü de oldukça hareketli bir yılı geride bıraktı. Oto check-up/ekspertiz sektörünün yeni bir rekora imza attığı 2021’de, satılan yaklaşık 7.5 milyon ikinci el araçtan yüzde 70’i ekspertiz işlemi gördü.

Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre

Sıfırdaki stok sorunlarına bağlı olarak özellikle 1 yaşa kadar olan modellerde satışların 2020 yılına göre ortalama yüzde 80 arttığına dikkat çeken Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre, ikinci el pazarı ve oto ekspertiz sektörü ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe giren ikinci el araç ticaretine ilişkin yeni yönetmeliğin de etkisiyle 2021 yılında oto ekspertiz sektörünün tekrar rekor kırdığını dile getiren Emre, “2021 yılı ikinci el araç pazarında, gözlemlerimize göre yılın geneline baktığımızda en çok rağbeti 2 yaşa kadar olan otomobiller gördü. 1 yaşına kadar olan modellerde satışlar, stok problemleri yüzünden 2020’ye göre ortalama yüzde 80 arttı. Sıfır kilometre ve 3 yaşa kadar çok düşük kilometreli araçlarda, yaptığımız ekspertiz işlemlerinde 2021’de de tıpkı 2020’de olduğu gibi hiç olmadığı kadar değişen/boyalı parçaya rastladık. Yine yapılan check-up ve ekspertizlerde ortalama her 100 araçtan 14’ünün pert (ağır hasarlı) olduğu gerçeğiyle karşılaştık” açıklamasını yaptı.

‘2012 MODEL ÜZERİ ARAÇLARA TALEP ARTIYOR’

İkinci el araç pazarının güncel durumu hakkındaki görüşlerini de paylaşan Emre, “Sıfır kilometre araç fiyatlarında sürekli hale gelen artışlar yüksek model yılına sahip ikinci el araç fiyatlarının da maalesef artmasının en büyük nedeni. Tüketiciler satın alma maliyetlerini düşürmek adına 2012 model ve altı araçlara daha çok ilgi duymaya başladı. Araç sıfır kilometre de olsa, 30 yaşında da olsa mutlaka TSE Belgeli kurumsal ekspertiz noktalarında vatandaşımızın almayı düşündüğü otomobili detaylı bir kontrolden geçirmesini öneriyoruz. Bu sayede hem can hem de mal güvenliklerini cüzi ücretlerle koruma altına alacaklardır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.