GenelOto Teknoloji

ABB YuMi kobot’ları işleri hafifletiyor

ABB’nin sanal ortama taşıma yazılımı RobotStudio® kullanılarak geliştirilen otomatik bir çözüm. Bir dizi YuMi çift kollu kolaboratif robottan oluşan bu çözüm, montaj süresini kısalttı, verimliliği yüzde 20 artırdı ve talepteki dalgalanmalara yanıt olarak çok ihtiyaç duyulan esnekliği sağladı.

ABB‘nin YuMi® kobot’ları, otomotiv ve diğer imalat endüstrileri için önemli bir alüminyum çerçeve ve döküm alüminyum komponentleri tedarikçisi olan SUS Corporation için, üretimin yeniden desteklenebilmesine olanak tanıyor ve iş gücü eksikliğinin ortaya çıkardığı zorlukların aşılmasına yardımcı oluyor.

ABB Robotik Otomotiv İş Kolu Genel Müdürü Joerg Reger, “Yeniden ülkeye dönme, tedarik zincirlerinin ve belirsizliğin getirdiği zorlukların üstesinden gelmenin giderek daha fazla bir yolu olarak görülüyor, ancak bu durum kendine has karmaşıklıkları da beraberinde getirebilir. Esnek otomasyon çözümleri yelpazemiz bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilir ve SUS’un önemli ölçüde zaman tasarrufu, gelişmiş üretim verimliliği ve değişen tedarik senaryolarına hızla uyum sağlama yeteneğinden yararlandığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, otomasyonun artık yalnızca büyük OEM’lerin elinde olmadığını gösteriyor.” dedi.

YÜZDE 20 VERİMLİLİK ARTIŞI

Son yıllarda küresel tedarik zincirlerinde yaşanan önemli kesintilerin ardından SUS Corporation, teslim sürelerini daha iyi yönetebilmek ve daha fazla esneklik sağlamak için Japonya’nın Shizuoka kentinde yerli üretime dönmeyi seçti. Ancak üretim sürecinin manuel ve tekrarlayan doğası, artan işgücü sıkıntısıyla birleştiğinde, şirketin gerekli üretim hacimlerini elde etmek için yeterli işçi alımı ve istidamı korumasını zorlaştırdı.

Bir dizi YuMi çift kollu kolaboratif robottan oluşan çözüm, montaj süresini kısalttı, verimliliği yüzde 20 artırdı ve talepteki dalgalanmalara yanıt olarak çok ihtiyaç duyulan esnekliği sağladı. Şirket, bu yatırımının karşılığını iki yıl içinde alabilmeyi bekliyor.

ABB’NİN ROBOTSTUDIO® SİMÜLASYON YAZILIMI GELİŞTİRDİ

Otomatik çözüm, gerçek dünyada kullanıma alınmadan önce sanal alanda operasyonu tasarlamak ve optimize etmek için ABB’nin RobotStudio® simülasyon yazılımı kullanılarak geliştirildi. Simülasyon, YuMi’nin kol başına yedi eksenli hareketinin, montaj işlemi sırasında ihtiyaç duyulan karmaşık bükme eylemlerini kopyalayabildiğini doğruladı. RobotStudio’nun ulaşılabilir üretim hacimlerine yönelik doğru hesaplamaları, SUS’un yatırımları konusunda bilinçli kararlar almasını da kolaylaştırdı. Şirket şu anda diğer ürünler için daha fazla hücre eklemeyi ve diğer süreçleri de otomatikleştirebilmeyi araştırıyor.

SUS Corporation’ın Shizuoka Tesisi Basınçlı Döküm Ekip Yöneticisi Akihiro Taki,”Robotlar monoton, tekrarlayan işleri üstlenerek çalışanların operasyon yönetimi gibi daha değerli görevlere yeniden atanabilmelerini sağladı. Yeni sistem aynı zamanda geceleri daha az işçiyle çalışabilmeyi de mümkün kıldı ve operasyondaki özel montaj makinelerinin sayısı 11’den beşe düştü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir