Audi Sport‘tan 40. Yıla özel kutlama

Yaklaşık 40 yıl önce, 1983 yılında quattro GmbH olarak kurulan ve günümüzde Audi Sport GmbH ismini alan bu alt marka, o tarihten günümüze Audi’nin sportif ve özel imajına şekil vermeye devam ediyor. Audi Sport GmbH de doğum gününü bu özelliğine uygun; 18-21 Mayıs hafta sonunda Nürburgring 24 Saat ile başlayacak etkinliklerle kutluyor.

AUDI’nin 1983 yılında kurulan ve o tarihten itibaren markanın sportif ve özel imajını yön veren Audi Sport GmbH 40. Yılını özel etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor.

Sadece son on yılda 250 binin üzerinde araç üreten, motorsporlarında 400’ün üzerinde zafere imza atan Audi Sport GmbH 40. Yılında, 300 metrenin üzerindeki rakımı, 73 virajın yer aldığı 20 bin 832 kilometrelik pistiyle Nürburgring’in “Yeşil Cehennem” olarak da bilinen efsanevi Nordschleife’de özel bir etkinlik gerçekleştiriyor.

Yeşil Cehennem, AUDI AG’nin alt markası Audi Sport GmbH için hem yarış hem de seri üretim yüksek performanslı araçların gelişimine etkisi nedeniyle özel bir yere sahip. Audi Sport, 2002 yılından bu yana 24 saat yarışının resmi ortağı ve yarış organizasyonun resmi araç sağlayıcısı. Audi R8 LMS, 2009 yılından günümüze Audi Sport müşteri yarışlarının her yıl en önemli etkinliklerinden biri olan Eifel maratonunda yarışıyor. Müşteri yarış bölümü, 2011 yılından bu yana quattro GmbH’nin bir parçası. Bugüne kadar altı genel klasman ve ayrıca üç GT3 sınıfı galibiyeti ile Audi, “Yeşil Cehennem” dayanıklılık klasiğinin GT3 döneminin en başarılı üreticisi. Bu nedenle, Audi Sport GmbH’nin yaş gününü kutlamalarına Nürburgring’den başlaması gayet normal.

Bu yılki 24 saatlik yarışta Audi Sport Teams dört adet Audi R8 LMS ile yarışacak. Bunlar, Audi Sport GmbH’nin 40. yıl dönümünü için Audi’nin motorsporları tarihine de işaret eden retro tasarımlarla yarışacak. Doğum günü ruhuna uygun olarak, eski DTM şampiyonları Mike Rockenfeller, Timo Scheider ve Martin Tomczyk 40 kapı numarası ile yarışacaklar. Audi Sport Team Scherer PHX bünyesindeki Audi R8 LMS, görsel olarak 1992 Audi V8 quattro DTM’ye dayanıyor.

DÜNYANIN EN ZORLU PİSTİ

Nordschleife, sadece zorluk derecesiyle bir motorsporları mücadelesi değil, aynı zamanda Audi Sport GmbH’nin üretim araçları için bir test noktası görevi de görüyor. Her yeni R ve RS modeli, geliştirme aşamasında çeşitli Eifel pistlerinde birkaç bin kilometre tamamlıyor. Nürburgring, dünyanın en zorlu yarış pisti. Şirketin 40. Yaşını burada kutlamanın çok özel olduğunu söyleyen Audi Sport GmbH Genel Müdürü ve Audi Motorsporları Başkanı Rolf Michl “Kutlamalara başlamak için 24 saatlik yarış çok uygun. Nürburgring-Nordschleife, tüm motorsporları tutkunları için kutsal bir mekan olarak kabul ediliyor. Benim için 24 Saatlik yarış, motorsporlarında en güzel deneyimlerden biri ama Nürburgring, seri üretim otomobillerimizim gelişimi için de çok önemli. Tüm modellerimiz burada zorlu koşullar altında test ediliyor ve üretime hazır duruma getiriliyor.” dedi.

GELECEK İÇİN HAZIR

Audi Sport GmbH‘in, son kırk yılda gerçek bir başarı hikayesi yazdığını söyleyen AUDI AG Teknik Geliştirme Yönetim Kurulu Üyesi ve Audi Sport GmbH Danışma Kurulu Başkanı Oliver Hoffmann, “Tutku ve takım ruhu ile birçok heyecan verici yüksek performanslı projeyi üretime hazır hale getirdik, duygusal müşteri deneyimleri yarattık ve motorsporlarında büyük başarılar elde ettik.” şeklinde konuştu. Hoffmann “Net bir hedefimiz var: Dört halkalı markamızın sportif DNA’sını elektrikli geleceğe başarıyla taşımak.” dedi.

Şirketin her zaman özüne sadık kaldığını, cesur olup ve yeni şeyler yapmaya cesaret ettiğini söyleyen Genel Müdür Sebastian Grams ise, “Bu yenilikçi ruh bugün hala bizi karakterize ediyor. Yüksek performans liginde ulaşımın geleceğini sürdürülebilir ve ilerici bir şekilde şekillendirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.