GenelMotosiklet

Değiştirilebilir batarya için anlaştılar

Piaggio Group, Honda Motor, KTM ve Yamaha ile birlikte “Değiştirilebilir Bataryalar Motosiklet Konsorsiyumu” (SBMC) oluşturmaya yönelik anlaşmaya imza attı.

MOTOSİKLET dünyasının en çok tercih edilen segmentlerinde modeller sunan öncü markaları bünyesinde barındıran ve Türkiye’de temsilciliğini Doğan Trend Otomotiv’in yaptığı İtalyan Piaggio Group, sürdürülebilir ve verimli bir mobilite için çalışmalarına devam ediyor. Piaggio Group son olarak, hafif elektrikli araçların sayısının artması, şarj altyapılarının gelişmesi ve gelecekte daha düşük voltajlı bir mobilite eko sisteminin oluşması adına önemli bir oluşumun paydaşı oldu. Bu kapsamda Piaggio Group, Honda Motor Co. Ltd., KTM AG ve Yamaha Motor Co. Ltd. ile birlikte Değiştirilebilir Bataryalar Motosiklet Konsorsiyumu’nun (SBMC) hayata geçirilmesine yönelik anlaşmayı imzaladı. Anlaşma ile temel olarak moped, scooter, motosiklet, üç tekerlekli bisiklet ve dört tekerlekli bisiklet gibi hafif elektrikli araçların, ulaşım sektöründe daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu hedef kapsamında uluslararası iklim politikaları bağlamında, bataryalar için daha sürdürülebilir bir yaşam döngüsü yönetiminin oluşması planlanıyor. Ortaklaşa geliştirilecek değiştirilebilir batarya sistemlerinin ise düşük voltajlı elektro ulaşımın gelişimindeki önemi, konsorsiyumda alınan kararlar ve planlar kapsamında vurgulanıyor.

ELEKTRİKLİ ULAŞIMIN GELECEĞİ İÇİN 4 HEDEF

Hayata geçirilen konsorsiyum ile elektro ulaşımın geleceği ile ilgili menzil, şarj süresi, altyapı ve maliyetler konusundaki endişelere karşı 4 temel hedef ortaya koyuluyor. Bu hedefler doğrultusunda;

  1. Değiştirilebilir batarya sistemleri için ortak teknik özellikler geliştirmek
  2. Batarya sistemlerinin ortak kullanımını onaylamak
  3. Konsorsiyumun ortak özelliklerini Avrupa ve Uluslararası standardizasyon kuruluşlarında bir standart haline getirmek ve teşvik etmek
  4. Konsorsiyumun ortak özelliklerinin kullanımını küresel seviyeye genişletmek gerçekleştirilecek.

Konsorsiyumun kurucu üyeleri, ilgili paydaşlar ve ulusal, Avrupa ve uluslararası standardizasyon kuruluşlarıyla yakın iş birliği içinde çalışarak, uluslararası teknik standartların oluşturulması sürecine dahil olacaklar. Günümüzde, şarj istasyonlarının bulunurluğu ülkelere göre farklılık gösteriyor ve son kullanıcılar için bilgi hala oldukça sınırlı. Bu nedenle, PIAGGIO, HONDA, KTM ve YAMAHA bu konsorsiyum ile hafif elektrikli araçların sayısını artırmak ve kullanımını teşvik etmek için şarj altyapısının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için karar vericilerin katılımını sağlamayı amaçlıyor.

Dört kurucu üye, gelecekte standart değiştirilebilir bataryaların yaygınlaşmasını sağlamak üzere konsorsiyumun uzmanlığını zenginleştirmek için ilgili paydaşları iş birliğine katılmaya teşvik ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir