EyeSight’lı 5 milyon Subaru üretildi

EyeSight önleyici güvenlik sistemi ile donatılmış Subaru otomobillerinin kümülatif global satışları Haziran 2022 itibariyle beş milyon adedi aştı. Sistemin ilk kez Mayıs 2008’de Japonya’da tanıtılmasından bu yana 14 yıl ve bir ay sonra bu dönüm noktası gerçekleşmiş oldu.

SUBARU’nun kendi Ar-Ge departmanı tarafından 1980’li yılların sonunda geliştirilmeye başlanan ve 2008 yılında satışa sunulan araçlarda kullanılmaya başlanan EyeSight sistemi pazardaki en güvenilir sürüş kontrol sistemlerden birisi olarak kabul ediliyor. Subaru’nun 2020’li yılların sonunda kadar sürücüsüz araca geçiş hedefi doğrultusunda istikrarlı bir şekilde geliştirdiği kusursuz ve tamamen Subaru mühendisliğiyle hayata geçirilen yarı otonom sürüş sistemlerinin en iyi örneği olan EyeSight sistemi, gelecekte kullanılacak olan sürücüsüz aracın da temelini oluşturuyor.

EyeSight, yalnızca araçları değil, aynı zamanda yollardaki yayaları, bisikletlileri ve motosikletlileri de algılayan adaptif hız kontrolü ve çarpışma önleyici frenleme gibi sürücü destek özelliklerini tek başına stereo kamera teknolojisini kullanarak yerine getiren benzersiz bir sistem. EyeSight donanımlı modeller şu anda Subaru’nun global satışlarının yüzde 91’ini oluşturuyor.

Avrupa’da ise, bu teknolojiye sahip araçlar ilk kez 2014 yılında piyasaya sunuldu ve bugüne kadar 145 bin adetten fazla EyeSight donanımlı araç satışı gerçekleştirildi.

Stereo kamera teknolojisinin üstün tanıma yetenekleriyle EyeSight, dünya çapındaki bağımsız kuruluşlar tarafından sürekli olarak en yüksek derecelerle ödüllendirildi ve yıllar içinde Subaru’nun önleyici güvenlik performansının güçlendirilmesine önemli katkıda bulundu.

Subaru’nun Japonya Trafik Kazaları Araştırma ve Veri Analizi Enstitüsü’nün (ITARDA) verilerine dayanan bir araştırması, EyeSight donanımlı araçların kaza oranının Japonya’da yüzde 0,06 kadar düşük olduğunu ortaya çıkarırken, Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) tarafından yürütülen bir araştırma, sistemin ABD’de yaralanmalı arkadan çarpmaları yüzde 85’e kadar azalttığını ortaya koyuyor.

Subaru Europe tarafından gerçekleştirilen dahili bir araştırma kapsamında görüşülen müşterilerin yüzde 95’i EyeSight donanımlı bir araç sürerken kendilerini daha güvende hissettiklerini, yüzde 35’i sistemin en az bir kazayı önlediğini ve müşterilerin yüzde 87’si bunun önemli bir satın alma nedeni olduğunu belirtti.

Subaru’nun çarpışma önleme sisteminin en yeni nesli olan EyeSight Driver Assist Teknolojisi sayesinde, Subaru Outback, 2020-2021 Euro NCAP Güvenlik Testinde tüm araç sınıflarında Güvenlik Yardımı performansında yüzde 95 ile en yüksek puanı elde etti. Bu, Safety Assist çarpışma testlerinde bir Subaru aracı tarafından şimdiye kadar elde edilen en iyi sonuç oldu.

Subaru, 1989’da bir araca monte edilen stereo kamera teknolojisinin ilk kez lanse edilmesinden bu yana, 30 yılı aşkın bir süredir, EyeSight’ın temel bileşeni olan stereo kamera teknolojisini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor.

En yeni nesil EyeSight teknolojisi, çok daha geniş bir görüş açısına sahip yeniden tasarlanmış bir stereo kamera ile donatıldı ve iyileştirilmiş görüntü tanıma ve işleme yazılımı ile birleştiğinde, daha kapsamlı gelişmiş sürücü yardım işlevleri sunuyor.

Subaru ayrıca EyeSight X gelişmiş sürücü destek sistemini Japonya’da tanıttı. Ön ve arka tamponlarda bulunan dört radarla birleştirilmiş yeni stereo kamera, yeni geliştirilmiş yüksek çözünürlüklü harita ve araç bulucu ve diğer gelişmiş teknolojilere sahip EyeSight X, şerit değiştirme asistanı, viraj öncesi hız kontrolü gibi genişletilmiş işlevlerle karayollarında daha güvenli bir sürüş sağlarken, eller serbest sürüş asistanıyla trafik sıkışıklığında daha konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

2020’de Subaru, Tokyo’nun Shibuya bölgesinde bir AI (Artificial Intelligence) geliştirme üssü olan Subaru Lab’ı açtı ve burada araç güvenliğini daha da artırmak amacıyla AI karar yeteneklerini EyeSight’ın stereo kamera teknolojisine entegre etmek için araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütüyor.

Subaru, dünya çapındaki müşterilerine “Keyif ve İç Huzuru” sağlamak için 360o Güvenlik Felsefesinin temelini oluşturan temel, aktif, önleyici, pasif ve bağlantılı güvenlik teknolojilerini geliştirmeye devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.