GenelHibrit/Elektrikli AraçlarTicari Araçlar

Ford Otosan ilk entegre faaliyet raporunu yayımladı

Ford Otosan’dan ilk entegre faaliyet raporunu yayımladı. Ford Otosan CFO’su Gül Ertuğ, “2023 Entegre Raporumuz, sadece finansal değil aynı zamanda çevresel, sosyal ve yönetişimsel faaliyetlerimizi berrak bir şekilde sunarak, net sıfır hedefimize doğru önemli bir yol haritası çiziyor” dedi.

FORD OTOSAN, 1 Ocak-31 Aralık 2023 dönemini kapsayan ilk entegre faaliyet raporunu kamuyla paylaştı. Finansal göstergelerin yanı sıra sosyal ve çevresel etkiler ile yönetim uygulamalarını değerlendiren rapor, Ford Otosan’ın kısa, orta ve uzun vadeli değer yaratma çabalarını gösteriyor.

Sürdürülebilirlik vizyonunu daha da ileri taşımak amacıyla iş anlayışını değer yaratma modeli etrafında yeniden yapılandıran Ford Otosan, bu kapsamdaki odak alanlarını mobilitenin geleceğini şekillendirmek, çevresel etkisini sıfırlamak, etki alanını genişletmek, sektörel dönüşüme liderlik etmek, güçlü büyüme planları ve stratejik yatırımlarla katma değer yaratmak ve insan odaklı dönüşümü benimsemek olarak belirliyor.

FORD’UN AVRUPA’DAKİ EN BÜYÜK TİCARİ ARAÇ ÜRETİM MERKEZİ ​​​​​​​

Türkiye’nin ticari araç üretiminin yüzde 77’sini, ticari araç ihracatının yüzde 88’ini gerçekleştiren Ford Otosan, yüzde 27’lik pazar payı ile Türkiye’nin ticari araç pazar lideri konumunda. Toplam araç üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren şirket, yüzde 8,9’luk payla toplam otomotiv pazarında üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’deki Yeniköy, Gölcük ve Eskişehir fabrikaları ile Romanya’daki Craiova fabrikasında faaliyet gösteren Ford Otosan, toplam üretim kapasitesini 746 bin 500 adet olarak açıkladı. Şirket, planladığı yatırımları tamamladığında 2025 yılı itibarıyla 900 bin adedin üzerinde araç üretim kapasitesine sahip olacak.

Yeni nesil Courier’nin Romanya’daki üretimi için 490 milyon avro yatırım planı bulunan Ford Otosan, kendi imzasını taşıyan tamamen elektrikli yeni E-Tourneo Courier ve E-Transit Courier’yi 2024 yıl sonunda hattan indirmeyi öngörüyor.

CRAIOVA FABRİKASININ DEVRALINMASI

Craiova fabrikasını devralmasının ardından Puma ile binek araçları da üretim portföyüne ekleyen Ford Otosan, Puma’nın tamamen elektrikli ilk versiyonunu da bu yıl sonunda devreye almayı planlıyor. E-Transit Custom’ın üretimine ise dijital ve sürdürülebilir uygulamalarla baştan sona yenilenen Yeniköy fabrikasında yıl içinde başlayacak. Yeniköy’de, Ford ve Volkswagen’in stratejik ortaklığı kapsamında yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli de ilerleyen dönemde üretilecek.

Ford Otosan, Türkiye otomotiv sanayinin dijital dönüşümünde inovasyon çalışmalarında da vites yükseltti. Elektrifikasyon, akıllı hareketlilik, bağlantılı araç teknolojileri, otonom teknolojiler, endüstri 4.0, sürdürülebilirlik, otomotivde müşteri deneyimi ve üretken yapay zeka odak alanlarında yatırımlarını sürdüren şirket, ürün geliştirme projelerine ilişkin olarak proje aktifleşme sonrası ise 5,3 milyar liraık AR-GE harcaması gerçekleştirdi.

Ford Otosan, 2023’te bir önceki yıla göre satış gelirlerini yüzde 28 artışla yaklaşık 412 milyar liraya, vergi öncesi karını ise yüzde 86 artışla 47,4 milyar liraya taşıdı. Ford Otosan’ın piyasa değeri de 8,8 milyar dolar oldu.

Ford Otosan’ın 2023’teki ihracat gelirleri yükselen yurt dışı satış adetleri ve döviz kuru etkisiyle yüzde 20 artarak 301,6 milyar lira, yurt içi gelirleri de güçlü satış adetleri ve sürdürülen fiyatlama disiplini ile yüzde 54 artışla 110,2 milyar lira şeklinde gerçekleşti. Yurt içi satışları 117 bin 582 adede, yurt dışı satışları da 492 bin 82 adede yükselen şirket, toplam 609 bin 664 satış adedine ulaştı.

FORD OTOSAN’DAN İLK ENTEGRE FAALİYET RAPORUNU YAYIMLADI

Ford Otosan, finansal sonuçların yanı sıra sürdürülebilirlikte de güçlü bir performans ortaya koydu. 2022’de uzun dönem hedeflerini “Gelecek Şimdi” vizyonuyla açıklayan şirket, CDP İklim Değişikliği Programında “A-” listesindeki şirketler arasında yer aldı. Su Güvenliği skoru “B” olurken, 2022 Refinitiv skoru ise “A-” oldu.

Ford Otosan’dan ilk entegre faaliyet raporunu yayımladı. Ford Otosan, otomotiv ve mobilite ekosistemini dönüştürecek çabalarına hız verdi. Tüm tedarik zincirinde 2035’te karbon nötr olma hedefiyle ilerleyen şirket, 2023’te Tedarikçi Sürdürülebilirlik Manifestosu’nu yayımladı ve sürdürülebilirliği tedarikçi seçiminde bir kriter olarak belirledi. Kritik ürün gruplarını üreten tedarikçilerle iş birliği yaparak Sıfır Karbon Yol Haritası’nı oluşturdu.

Ayrıca şirket, 2035 karbon nötr lojistik hedefi çerçevesinde demir yolu ve elektrikli araçlarla lojistik yol haritasını oluşturdu. Bu kapsamda 2024’te şirketin Craiova ve Gölcük fabrikaları arasında demir yolu kullanımı için Block Tren projesine yatırım yapılacak.

Ford Otosan, 2023 yıl sonu itibariyle toplam 39 adet Ufuk 2020 ve Ufuk Avrupa projesine sahip. Şirket, Ufuk 2020 programını 20 projeden toplam 7,76 milyon avro fon alarak tamamladı ve Türkiye’nin bu programdan en çok fon alan sanayi şirketi oldu.

Ufuk Avrupa programında ise 26 Ekim 2023 tarihinde TÜBİTAK’ın resmi sitesinde duyurulduğu üzere, 16 projeden toplam 7,27 milyon avro fon almaya hak kazanarak en çok fon alan sanayi şirketleri sıralamasında birinci sırada yer aldı.

Ford Otosan, çeşitli alanlarda sosyal fayda yaratmaya yönelik faaliyetlerine devam etti. 2023 yılında toplumsal yatırım alanında bağış ve proje faaliyetlerine 577 milyon liranın üzerinde kaynak ayıran şirket, çevre, eğitim, sağlık, kültür ve diğer alanlarda birçok projeyi hayata geçirdi. Şirket, 2023 yılında sosyal yardımlaşma alanında yaptığı yatırımların 215 milyon lirasını deprem yardımlarına ayırdı.

Paydaşları ve toplum için artan oranda değer yaratmayı amaçlayan Ford Otosan, toplumsal kalkınmaya geniş çapta katkı sağlamak üzere faaliyetlerini yürütüyor. Şirket, 2026 yılının sonuna kadar yapacağı farkındalık, eğitim ve mentorluk faaliyetleriyle 100 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca, yönetim kadrolarının en az yüzde 50’si kadın olan girişimleri destekleyerek Türkiye’deki girişim ekosistemine katkıda bulunmayı önceliyor. Şirket, sürdürülebilirlik performansı sonucunda uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafından hazırlanan 2024 Küresel Sürdürülebilirlik Yıllığı’na girmeye hak kazanan ilk Türk otomotiv şirketi olmuştu.

Ford Otosan’dan ilk entegre faaliyet raporunu yayımladı. Ford Otosan, 2030 yılında tüm yönetim pozisyonlarındaki kadın oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Bu kapsamda şirket, 2022 yılında yüzde 20 olan kadın çalışan oranını, yüzde 28,77’ye yükseltti. Şirketin yönetim kurulundaki kadın oranı ise yüzde 27 olarak gerçekleşti.

STEM alanında çalışan kadın oranını yüzde 30 oranında hedefleyen şirket 2023 yılında bu değeri yüzde 22 seviyesine çıkardı.

Şirketlerin çeviklik düzeyini global ölçekte değerlendiren bağımsız kuruluş “Business Agility Institute” tarafından “4 Yıldızlı Organizasyon” sertifikası almaya hak kazanan Ford Otosan, 2023 yılında 4 bin 600 çalışan, 700’den fazla takım ve 800’den fazla rol ile çevik çalışmaya tam entegrasyon sağladı.

Ford Otosan Mali İşler Lideri (CFO) Gül Ertuğ

HEDEF DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Otosan Mali İşler Lideri (CFO) Gül Ertuğ, 2023’ün, sadece yenilikçi ürün ve hizmetlerle sınırlı kalmadığını aynı zamanda inovasyonun gücüyle şekillenen sürdürülebilirlik çabaları ve dijital dönüşüme olan inançla geleceği şekillendirme yolunda taahhütlerini pekiştirdiğini belirtti.

Geleceği dönüştürme vizyonunun, çevresel, sosyal ve yönetişimsel açılardan “Gelecek Şimdi” sürdürülebilirlik hedeflerine uyum sağlayan paydaşlarla birlikte yürütülen iş birliğiyle güçlendiğini vurgulayan Ertuğ, şunları kaydetti:

“Uzun yıllardır eşitlik yolunda kararlı adımlarla ilerlerken, otomotiv sektöründeki dijital dönüşümün itici gücünü arkamıza alarak teknoloji ve inovasyon alanında kadın istihdamını artırmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Gelecekte de dönüşümün öncüsü olma vizyonumuzla yatırımlarımızı sürdürerek, elektrikli ve bağlantılı araçlar alanındaki çalışmalarımızı hızlandırarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunacağız. 2023 Entegre Raporumuz, sadece finansal değil aynı zamanda çevresel, sosyal ve yönetişimsel faaliyetlerimizi berrak bir şekilde sunarak, net sıfır hedefimize doğru önemli bir yol haritası çiziyor. Bu kıymetli yolculukta, ekosistemimizle birlikte güçlü bir şekilde ilerleyeceğimize olan inancımız tam. Ford Otosan olarak, daha sürdürülebilir, daha adil ve daha ileri bir gelecek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir