Hyundai’den otomatik şarj robotu

Hyundai Motor Grubu’nun geliştirdiği Otomatik Şarj Robotu (ACR), 3D kamerası ve yapay zekası (AI) sayesinde EV araçla iletişim kuruyor. Şarj robotu, araçtan inmeden sıcak veya soğuk bölgelerde rahatlıkla aracı şarj etmeye yardımcı oluyor.

HYUNDAI Motor Grubu, elektrikli araçlar (EV) için otomatik şarj robotu (ACR) geliştirdi. Hyundai, elektrikli araçlar için geliştirdiği otomatik şarj robotu ile elektrikli otomobillerin şarj bağlantı noktasındaki erişebilirlik sorunlarını ortadan kaldırıyor. ACR, şarj işlemi için istasyona gelen araca kabloyu otomatik olarak takarken aynı şekilde şarj tamamlandığında da kabloyu araçtan çıkarıyor. Yapay bir zeka ile çalışan robot, araç tamamen park konumuna geldiğinde şarj portunu açmak için araçla iletişim kuruyor ve içine monte edilmiş bir 3D kamera aracılığıyla tam konumu ve açıyı hesaplıyor.

ACR, ŞARJ PORTUNUN KAPAĞINI DA KAPATIYOR

Robot daha sonra şarj cihazını alarak aracın şarj portuna sabitliyor ve şarj seansını başlatıyor. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarj cihazını çıkarabiliyor. Hatta aracın tekrar hareket edebilmesi için şarj portunun kapağını da kapatıyor.

ACR, özellikle karanlık ortamlarda şarj işlemini daha kolay ve rahat hale getirmeye yardımcı olacak. Aynı zamanda bu kablolar, yüksek hızlı şarj için olduğundan daha kalın ve ağır. Özellikle kadın ve engelli kişilerin daha hareket edebilmeleri için bu tip robotlar yakın gelecekte insanlığa daha fazla yardımcı olacak.

SEOUL MOBILITY SHOW’DA SERGİLENECEK

Çoğu EV şarj cihazı, açık havada ve korunaksız olarak hizmet veriyor. Olumsuz hava şartlarını ve ağır kabloları göz önüne alarak değerlendiren Hyundai mühendisleri, Kore’deki AR-GE merkezinde bir elektrikli araç şarj istasyonu kurdu ve robotoun çeşitli koşullardaki performansını değerlendirdi. Ayrıca mühendisler, robotun araçları algılaması ve olası kazaları önlemesi için de lazerli sensörlerden faydalanıyor.

ACR, 31 Mart-9 Nisan’da 2023 Seoul Mobility Show’da sergilenecek ve daha sonra seri üretime geçerek dünyanın bir çok ülkesinde şarj istasyonlarda kullanılmaya başlanacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.