Boyada sanal renk yapılandırıcı

Clariant dünyanın ilk sanal Otomobil Renk Yapılandırıcısı’nı tanıttı. Yenilik, Otomotiv Tasarım Tonları 2025 Trend Kitapçığı eşliğinde duyuruldu. Geleceğe Dönüş- parlak tonlar, metal efektleri ve otonom araç tanımaya yardımcı yeni formüller dört gözle bekleniyor.

ALANINDA uzmanlaşmış, sürdürülebilir ve yenilikçi özel kimya ürünleri şirketi Clariant, yeni Otomotiv Tasarım Tonları 2025 Trend Kitapçığı’nı paylaştı.

İki yılda bir yayınlanan ve merakla Trend Kitapçığı’nın bu sene ilk kez interaktif dijital bir versiyonunun da mevcut olduğu belirtildi. Küreselleşme sayesinde 20 yıl öncesine nazaran renk tercihlerinin dünya çapında tek tip bir hal aldığını gözler önüne seren Trend Kitapçığı, kesintisiz 10 yıldır göz bebeği olan beyaz renginin 2020 yılında da ‘en çok tercih edilen renk’ unvanını koruduğunu ortaya koydu. Kitapçıktaki bir başka veriye göre ise KOVID-19 etkisiyle insanlar daha çok neşe, güzellik ve kültürel paylaşım gibi temaları hatırlatan renklere yönelmeye başladı.

‘RENK KÜLTÜRLE BULUŞUYOR’

Clariant Otomotiv Boya Bölümü Teknik Müdürü Bernhard Stengel-Rutkowski konu ile ilgili şunları söyledi: “’Renk kültürle buluşuyor’ temasına odaklanan 2025 Trend Kitapçığı, renklerin hayatımıza getirdiği ilhamı ve duyguyu keşfetmemize yardımcı oluyor. Çok çeşitli renk gruplarında parlak tonların ve metal efektlerin öne çıkacağını öngörüyoruz.”

Clariant, öne çıkacak olan bu renk gruplarını ise şu şekilde sıraladı; iş yolculuğu sırasında keyif verecek tonların bulunduğu Her Gün Yenilen, gezegende barışçıl ve sürdürülebilir bir ortak var oluş için nazik renkler içeren Değer-odaklı Kültür, açık görüşlülüğü ve özgüveni ifade eden tonlar içeren Hızlı ve Meraklı, ve çığır açan, kurallara uymayı reddeden cesur renkler içeren Gökkuşağı Köprüsü.

Geleneksel formül bilgisinin sınırlarını zorlayan Clariant’ın organik pigmentlerinin, yeni teknolojilerin beraberinde getirdiği boya formüllerinde yaşanan güçlüklerden bazılarını çözmeye yardımcı oluyor.

Bu güçlükler arasında metalik efektli pigmentlerle renkli organik pigmentlerle birleştirildiğinde parlak tonların ortaya çıkması ya da kızılötesi yansımalar kullanılarak koyu renkli araçların otonom araçlarıda bulunan LIDAR güvenlik teknolojisi tarafından nasıl daha iyi algılanabilir hale getirilebileceği gibi başlıklar yer alıyor.

RENKLER PARMAKLARINIZIN UCUNDA

Clariant Trend Kitapçığı’nın sanal versiyonu ile birlikte ilk kez yepyeni online ve interaktif Otomobil Renk Yapılandırıcısı’nı da piyasaya sürüyor. Bu sayede müşterilere otomobil boyama amaçlı 28 yeni trend renk tonundan oluşan bir koleksiyon sunuluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Stengel-Rutkowski, “Trend renkler sanal ortamda seçilerek spor otomobillerden aile boyu panelvanlara kadar farklı otomobil modellerine uygulanabiliyor. Ayrıca bunları nötr manzara, gün batımı, kent manzarası veya kızılötesi görüş gibi çok farklı ortam şartlarında da görüntülenebiliyor. Bu görüntülemeyi mümkün kılmak için Clariant olarak boyalı bir paneli taradıktan sonra buradan elde edilen verileri görselleştirme yazılımına uygun olacak bir formata çevirdik. Otomobil Renk Yapılandırıcısı ayrıca, kullanıcıların kişisel verilerini paylaşmalarına gerek olmadan, en sevdikleri renkleri kişisel bir broşürde toplamalarına olanak sağlıyor.”

Çığır açan Otomobil Renk Yapılandırıcısı’nın kullanıma sunan Clariant pigment ve renk formülleri alanındaki uzmanlığını kullanıp trendlerin peşine düşerek elde ettiği tonları dijital ortama taşıdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir