Pirelli’nin Formula 1 lastikleri hazır

Test kapsamında 20 bin kilometreden fazla yol alınırken geliştirme 10 bin saat, simülasyonlar ise 5 bin saat sürdü.

PIRELLI’nin gelecek sezondan itibaren mevcut 13 inç lastiklerin yerini alacak yeni 18 inç Formula 1 lastikleri için yürüttüğü test süreci Alpine takımı ve pilotu Daniil Kvyat’ın denediği son ıslak lastik testiyle Fransa’daki Paul Ricard pistinde tamamlandı.

Dünya motor sporlarının zirvesindeki şampiyona açısından teknik bir devrimi temsil eden yeni düşük profilli lastiklere geçiş için hem iç mekan hem de pist testlerini içeren yoğun bir araştırma ve geliştirme programı yürütüldü. Önceki nesil 13 inç lastiklere kıyasla 18 inç lastiklerin tasarım süreci sıfırdan başladı. Pirelli mühendisleri bu süreçte profilden konstrüksiyona ve hamurlarına kadar lastiğin her unsurunu yeniden ele alıp tasarladılar. 18 inç lastikler 2021 yılında 28 gün boyunca pistlerde test edildi. COVID-19 pandemisi nedeniyle program ertelenmeden önce 2019 sonundaki ve 2020 başındaki testler de eklendiğinde lastiklerle toplam 36 gün pist testleri gerçekleştirildi.

Yeni 18 inç lastikleri geliştirme süreci başından sonuna kapsamlı bir operasyon olarak yürütüldü. 10.000 saatten fazla iç mekan testini, 5.000 saatin üzerinde simülasyonu ve sanal olarak geliştirilen 70’ten fazla prototipi kapsayan bu sürecin sonucunda ortaya çıkan 30 fiziksel spesifikasyon, pilotlar tarafından pistlerde test edildi. Toplam 4.267 tur yapılarak 20.000 kilometreden fazla yol kat edildi. Dünyanın çevresinin yaklaşık yarısına eşit olan bu mesafede 1568 lastiğe denk gelen 392 set kullanıldı.

Pirelli’nin test programına hemen hemen tüm takımlarla birlikte 15’i şampiyonada yarışanlar olmak üzere 19 pilot katıldı. Her biri kendi özgün bakış açısını geliştirme sürecinin farklı aşamalarına katan pilotlar kritik bir rol oynadı. Bu değerli geri bildirimler Pirelli’nin pilot yorumlarını ve beklentilerini dikkate alarak yeni lastikleri adım adım geliştirmesine yardımcı oldu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.