‘Togg’un fiyatı beklenenin altında’

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, Togg’un açıklanan fiyatının herkesi şaşırttığını belirterek, “Beklentilerin altında geldi. İlerleyen dönemlerde Togg’un üretim adetlerine bağlı olarak pazarda yarattığı hacim üzerinden piyasayı etkileyeceğini söyleyebiliriz” dedi.

OTOMERKEZİ.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, açıklanan Togg fiyatları ve Togg’un ikinci el araç pazarına etkileri konusunda görüşlerini paylaştı.

Togg’un açıklanan fiyatlarının, sektörde şaşırtıcı derecede beklenenin altında olduğunu belirten Otomerkezi.net CEO’su Karakaş, şu ifadeleri kullandı: “Elektrikli otomobil pazarında açıklanan diğer markaların fiyatlarına göre fiyat skalasının bulunduğu sınıf, sunduğu donanım ve teknik özellikler göz önünde bulundurulduğunda çok avantajlı olduğunu düşünüyoruz. İkinci el otomobil pazarında elektrikli otomobillerin pazar payının henüz çok düşük olması sebebiyle, pazara kısa vadede şu an için doğrudan bir etkisinin olmayacağını, ancak ilerleyen dönemlerde Togg’un üretim adetlerine bağlı olarak pazarda yarattığı hacim üzerinden piyasayı etkileyeceğini söyleyebiliriz.”

‘TOGG’A ÜST DÜZEY BİR TALEP VAR’

Ülke çapında Togg’a üst düzey bir talep olduğunu gözlemlediklerini vurgulayan Karakaş, “Ne var ki üretim adetlerinin nihai pazarda tüketici nezdinde karşılık bulamayacağı da bir gerçek. Bu anlamda üretim adetlerinin ve satış sonrası hizmetleri kapsayan geniş yelpazeyle beraber Türkiye’de bu konuda Togg’un iç pazardaki talebin karşılanmasıyla ilgili yeterliliği eline aldıktan sonra, fiyat istikrarını devam ettirirse tüketici açısından olumlu bir yansıma yaparak fiyatlara doğrudan ikinci elde de etki eder ve orta ile uzun vadede ikinci el otomobil fiyatlarında stabilizasyona katkıda bulunur.

Öte yandan Togg’un fosil yakıtlı otomobil üretmek yerine doğrudan dünya piyasasına entegre, elektrikli otomobil üretimine başlaması, yüksek bir vizyonla geleceğe yatırım olarak değerlendiriliyor. Özellikle Çin ve Avrupa pazarında üretilen yeni model otomobillere baktığımız zaman artık fosil yakıtlı otomobillerin üretiminin her geçen gün düştüğünü görüyoruz” dedi.

Karakaş, Türkiye’deki elektrik şarj ünitelerinin yaygınlığı ve alt yapısının donanımsal olarak yüksekliği ve erişilebilirliği, satış sonrası hizmetleri hem Togg’un hem de elektrikli araçların Türkiye’deki kaderini belirleyeceğini belirterek, “İç pazarda kendini ispat ettikten sonra ilerleyen yıllarda ülkemize çok ciddi şekilde hem bir marka değeri katacak hem de ihracat potansiyeli yaratacaktır. Bu süreçte Türk tüketicisinin elektrikli araçlara olan bakış açısında da değişimler görebilecek ve ikinci elde anlamlı bir elektrikli araç pazarından da söz edebileceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.