ZES’e ‘Sürdürülebilirlik Ödülü’

Zorlu Enerji, 81 ilde 1.100 istasyona ulaşan ZES elektrikli araç şarj istasyonu ağı ile Sustainability Awards 2021 “Yılın Sürdürülebilirlik Ürünü” ödülünü aldı.

ZORLU Enerji, sıfır emisyonlu kesintisiz ulaşım için 81 ilde 650’den fazla noktada yaklaşık 1200 elektrik şarj ünitesiyle hizmet veriyor.

Şirketten Dünya Sıfır Emisyon Günü dolayısıyla yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji Türkiye’deki kurulu gücünün yüzde 87’sini ve elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor.

Operasyonlarının ve yatırımlarının merkezine sürdürülebilirliği, inovasyonu, Ar-Ge ve teknolojiyi alan şirket, “Net Sıfır Emisyon” hedefi doğrultusunda insan odaklı ekosistemlere ve yenileyici iş modellerine yaptığı yatırımlarla sektöre öncülük ediyor.

Elektrikli araç şarj istasyonu (ZES) markası ile kullanıcılarına temiz enerji ile elektrikli araçlarını şarj etme imkanı sağlayan Zorlu Enerji, ayrıca karbon ayak izini sıfırlama hedefi doğrultusunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Zorlu Enerji Sektör Başkanı Sinan Ak

‘BU ÖDÜL VİZYONUMUZU ORTAYA KOYUYOR’

İş yapış şekillerini geleceğin enerji şirketi olma yolunda tekrar gözden geçirerek; çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetişim performansını artırmak amaçlı yatırımlarını aralıksız olarak sürdürdüklerini ifade eden Zorlu Enerji Sektör Başkanı Sinan Ak, şunları söyledi:

“Bütüncül bir bakış geliştirebilmek ve yarattığımız değeri uzun soluklu kılabilmek amacı ile ekonomik, çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında stratejik bir yaklaşım geliştirerek, kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu yaklaşımın bir parçası olarak; tüm operasyonlarımızda düşük karbonlu faaliyetlere yapılan yatırımlarımızı artırdığımız ve tüm değer zincirlerimizi karbon nötr hale getirmek için verdiğimiz taahhüde uygun emin adımlarla ilerlediğimiz bu süreçte, elektrikli araç şarj istasyonu ağı ZES markamızla global çapta layık görüldüğümüz bu gibi ödüller gelecek için doğru bir vizyon ortaya koyduğumuzu bize gösteriyor. Enerji sektöründe karbon ayak izini azaltmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.  Bu nedenle de yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji ekosistemi yaratmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni nesil teknolojileri de hayata geçirerek, gezegenimizin geleceğini korumak ve sürdürülebilir bir geleceği mümkün kılmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

1.100’DEN FAZLA SOKETLE 81 İLİN TAMAMINA HİZMET

Zorlu Enerji’nin fosil yakıtlı araçlara alternatif olarak elektrikli araçların altyapı koşullarının sağlanması için 2018 yılında kurduğu ZES markası, 81 ilde 650’nin üzerinde noktada 1200’e varan soketle kullanıcılarına temiz enerji ile elektrikli araçlarını şarj etme imkanı sağlıyor.

Özellikle şehirlerdeki karbon emisyonunu azaltacak elektrikli araç şarj istasyonu ZES ile yatırımlarını artıran Zorlu Enerji, Doğu Avrupa başta olmak üzere global arenadaki altyapısını hazırlıyor.

Şirket, ayrıca Türkiye’deki tek elektrikli araç paylaşım platformu olan “electrip” uygulaması ile de sıfır emisyonlu ulaşım ekosistemine destek sunuyor.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA KESİNTİSİZ SÜRÜŞ

Türkiye’nin dört bir yanında kesintisiz sürüş keyfi sunan ZES, yüksek hızlı şarj istasyonları ile aynı anda 4 aracı şarj edebiliyor ve araçları 30 dakika içinde yüzde 80 oranında şarj seviyesine ulaştırıyor. Bu gelişmeyle elektrikli araç sürücülerinin seyahat rotalarını ciddi anlamda genişleten ZES, sadece şehir içinde değil uzun mesafe sürüş gerçekleştirmek isteyen sürücülere de Türkiye’nin dört bir yanında kesintisiz sürüş imkânı sağlıyor.

Elektrikli araç şarj istasyonu ağı ZES ile elektrikli otomobillerin ülkemizdeki devinimini hızlandırmayı ve aynı zamanda karbon salımının azaltılmasına da katkı sağlamayı hedefleyen Zorlu Enerji, bilgi birikimini Doğu Avrupa başta olmak üzere çevre coğrafyalara da taşımayı hedefliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.