Filo Kiralama/İkinci ElGüncel

‘2. El fiyatlarındaki manipülasyon istikrarla önlenebilir’

Otomerkezi.net CEO’su Karakaş, ikinci el otomobil pazarında son bir yıldır yaşanan aşırı fiyat dalgalanmalarının beraberinde fırsatçılar da türettiğini belirterek, “Bazı kişiler aynı IP adresinden birkaç gün içinde 6 bine yakın sahte ilan giriyor. Bunları önlemenin tek yolu istikrar” dedi.

ÜLKEMİZDE sıfır kilometre ve ikinci el araçlara olan talep halen devam ederken, ikinci el araç pazarının güncel durumu ve geleceği hakkında değerlendirmede bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Sıfır araçlarda halen stok sıkıntısı mevcut ve Avrupa’da pandemi nedeniyle sektörümüz araç üreticilerinin bazı tesislerini kapatması tehdidi ile karşı karşıya. Kurdaki sürekli artış, ÖTV düzenlemesi, stok sıkıntısı, kredi faizlerindeki yüksek seyir, ikinci elde maalesef fiyat artışın devam etmesine sebep oluyor. Araç almayı düşünenler, artık beklemesin. Otomobillerin yatırım aracına dönüştüğü pazar şartlarında her beklediğiniz gün kaybediyorsunuz” açıklamasında bulundu.

YENİ ARAÇ DÜŞÜNENLERE TAVSİYELER

Hali hazırda bir aracı olan ve yeni bir araç satın almayı düşünenler için de tavsiye veren Karakaş “Otomobil sahibi vatandaş için şu an mümkün olduğunca maksimum fiyatlı aracı almak daha mantıklı. 20 bin TL’lik araç 30 bin TL’ye çıkarken, 60 bin TL’lik aracın fiyatı 90 bin TL’ye, 120 bin TL’lik aracın fiyatı 160 bin TL çıkabiliyor. Kullandığınız aracın fiyat artışı da muhakkak devam eder. Fakat yarın değiştirmeye kalktığınızda kendi aracınızla beğendiğiniz araç arasındaki makas artabilir ve aracınızı yenileme şansınız kalmayabilir. Bu sebeple bu dönemin yıl sonuna kadar yenilenme dönemi olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

‘TOPLU HALDE FİYATLARDA MANİPÜLASYON YAPANLAR VAR’

Son 1 yılda yüzde 80 ile yüzde 100 oranında fiyat artışı yaşayan ikinci el otomobil pazarında, fiyat dalgalanmaları ve düzensiz artış sebebiyle birçok fırsatçının türediğini söyleyen Karakaş “Kaos ve afet koşullarında toplumumuzda maalesef kolay para kazanma eğilimi var. Bazı kişiler aynı IP adresinden birkaç gün içinde 6 bine yakın sahte ilan giriyor. Bazı otomobil kulüpleri ise araçlarını satma niyetleri olmadığı halde topluca yüksek fiyattan ilan veriyor. Tüm bu manipülasyonların önünü almanın tek yolu, yeni kurallar ya da yaptırımlar uygulamak değil, finansal ve sektörel istikrarı sağlamaktan geçiyor. Eğer kurdaki artış hızı düşerse, salgının seyri ve sosyal, ekonomik hayata etkisi hafiflerse, 2021 yılı ilk çeyreği sonunda fiyatlardaki artış duracaktır diye öngörüyoruz” yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir