2. El araç için çıtayı biraz yükselttik

Bayram sonrası otomotiv sektöründe hareketlilik bekleniyor. Bu da hem sıfır hem de ikinci el araçlarda fiyat artışlarına neden olacak. Tüketiciler, ikinci el araçta çıtayı 150 bin TL ve üzerine yükseltti. 150 bin TL ve üzeri araç ilanları artmaya başladı.

KURBAN Bayramı sonrasında sıfır kilometre ve ikinci el araçlarda hareketlilik yaşanması bekleniyor. Özellikle ikinci el araç piyasasında satışların artacağı düşünülüyor. Döviz kuru ve faiz oranlarının yüksek seyri sebebi ile sıfır km. araç almakta zorlanan tüketici, daha makul fiyatlı, temiz ikinci el araç ilanlarına yöneliyor. arabam.com’da 150 bin TL ve üzerindeki araç ilan oranlarının artması, 150 bin TL altındaki araç ilan oranlarının bir miktar azalması bu görüşü destekliyor. Ayrıca temmuz ayında en çok 2012, 2017, 2016 ve 2015 modeller için ilanlar verilmiş durumda.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz temmuz ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Temmuz ayında en çok ilan “otomobiller” için ve 50 bin TL – 100 bin TL ile 100 bin TL – 150 bin TL aralığındaki fiyatı daha makul sayılabilecek araçlar için verilmiş durumda ancak 150 bin TL ve üzerindeki ilan sayılarında geçtiğimiz aylara göre artış gözleniyor.

Temmuz boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre kategorize edilmiş ikinci el arabam.com analizi şöyle:

EN ÇOK İLAN VERİLEN KATEGORİLER

arabam.com’daki ilanların yüzde 71’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

 

RENAULT İLAN LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

Renault, uzun zamandır olduğu gibi temmuz ayında da yüzde 20 ile birinciliğini koruyor. Fiat ise yüzde 17 ile ikinci sırada. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izliyor.

İlanlara model özelinde bakıldığında temmuz ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip ediyor.

arabam.com’da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 20 ile Nissan Qashqai’nin oldu. Bu aracı sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Peugeot 3008, Chevrolet Captiva izliyor.

MOTOR HACMİNE GÖRE İLANLARIN DAĞILIMI

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.