2. Elde normalleşme hareketliği

İkinci el araç pazarında yaprak kıpırdamaya başlıyor. Havaların ısınması, kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi ve insanların artık tatil planları yapmaya başlaması ile, son 3 aydır fiyatların gerilediği, şaşırtan bir durgunluğun yaşandığı ikinci el araç pazarının yeniden hareketlenmesi bekleniyor.

İKİNCİ el araç pazarında bahar havası esmeye başladı. 2021 yılı sıfır araç pazarı açısından oldukça hareketli başlarken, ikinci el araç pazarı 2020’nin aksine yıla bir o kadar durgun başladı. Yaklaşık 3 aydır son 1 yılın en durgun dönemini geçiren ikinci el araç pazarında, baharın gelmesi, aşılamayla birlikte yasakların kademeli olarak kaldırılması ve pandeminden bunalan insanların tatil planları yapmaya başlamasıyla yeniden hareketliliğin başlaması bekleniyor.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş ve Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, ikinci el pazarı ve buna bağlı olarak ekspertiz konusunda değerlendirmelerde bulundular.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş

‘MART’TA YÜZDE 30-40 HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ’

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, kısıtlamaların gevşetilmesiyle beraber ikinci el araç pazarının hareketlenmesini beklediklerini belirterek, görüşlerini şöyle ifade etti: “İkinci el araç pazarı, içinde bulunduğumuz Mart ayında, yaz aylarının yaklaşması, kısıtlamaların gevşetilmesi, fiyatların anlaşılabilir seviyelerde dengelenmesiyle beraber geçtiğimiz aya göre nispeten yüzde 30-40 daha hareketli geçecektir. Tüketiciye önemle ifade etmek isteriz ki, fiyatlar hali hazırda “dip” yapmış vaziyette ve oldukça fazla panik ve uygun fiyatlı satışlar var. 3 aylık durağan süreçte fiyat anlamında tüketicinin istediği aralıkta dengelendi diyebiliriz.”

‘FİYATLAR 3 AYDA NEREDEN NEREYE GELDİ’

Sıfır kilometre araçlardaki kampanyaların, ikinci elin yeniden fiyatlanmasına neden olduğunu hatırlatan Karakaş, “Şu aşamada yakın gelecekte, araç fiyatlarında radikal bir değişiklik olacağını öngörmüyoruz; ilk önce uygun fiyatlı araç stokunun eritilmesi gerekiyor. Bir kısım tüketici bu dönemi fırsat olarak görüp, değerlendirmek isteyecektir. Arz fazlası oldukça, vatandaşlar “otomobil bulamam” korkusu ve çekincesi yaşamasın. Şu anda yaklaşık 600 bin satılık, 100 bin de acil satılık araç var. Geçtiğimiz Aralık ayına göre, ciddi bir fiyat avantajı var” ifadelerini kullandı.

‘YETKİ BELGELİ FİRMALAR VERGİDEN MUAF TUTULMALI’

Markanın başındaki isim, taslakta olduğu belirtilen binde beş oranında vergi ile ilgili olarak da görüşlerini paylaştı. Karakaş “Yetki belgesi sayesinde sektördeki maliyetler yükselse de, garanti zorunluluğu, güvenli ödeme sistemi ve ekspertiz şartı standartları ciddi şekilde yükselterek kurumsallaşmaya katkı sağladı. Bu firmalar, istihdam sağlarken, KDV ve gelir vergilerini de ödemekle yükümlüyken, bir yandan da kayıt dışı ticaret yapanlarla rekabet etmek zorundalar. Yetki belgeli şirketler, bahsi geçen bu vergiden muaf tutulduğu takdirde kayıt dışı araç ticareti yapanların önüne geçilecek, ek vergi maliyeti ile karşılaşmayacaklardır. Tüketici de güven duyacağı kurumsal yapıları tercih edecek, her iki tarafta yaşanan birçok mağduriyetin de önüne geçilecektir” dedi.

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre

‘İKİNCİ ELDEKİ DURGUNLUK EKSPERTİZE DE YANSIDI’

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre de, geride kalan 3 aylık dönemde, pandemi kısıtlamaları sebebiyle ikinci el araç sektörü ve oto ekspertiz sektörünün, sert bir düşüşle son yılların en sakin günlerini geçirdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dönemle birlikte araç fiyatlarında da arz fazlası sebebiyle ortalama yüzde 20’ye varan fiyat düşüşleri yaşandı. Sıfır kilometre araç kampanyaları da fiyatların düşmesine katkı sağlamış durumda. Domino etkisiyle ikinci elde satışların düşmesi, oto ekspertiz girişlerinde de düşüşe neden olsa da, kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte sektörel olarak hareketlenmenin başladığını gözlemliyoruz.”

‘HAFTA SONU EKSPERTİZ SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ’

Özellikle hafta sonu günlerinin, oto ekspertiz sektörü için çok kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Cihan Emre, “Araç satın almayı düşünenler, mesai saatleri sebebiyle showroom ziyaretleri ve oto ekspertiz işlemleri için mümkün mertebe cumartesi ve pazar günlerini tercih ediyorlar.  Hafta sonu yasaklarının kademeli olarak kalkmasıyla iş hacimlerinin tekrar yüzde 30-40 artışla yükseleceğini umut ediyoruz. Şu anda ikinci el araç piyasasında ertelenen talepler ve toplu filo satışlarıyla önemli bir araç bolluğu ortaya çıkmış durumda. Bu araç stokunun tüketilmesi, yaz aylarını bulacaktır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.