Güncel

2. El’de talep bayramla artacak

Kısıtlamaların tamamen kalkması, Kurban Bayramı ve tatil planlarının başlaması ile gözler ikinci el otomotiv piyasasına çevrildi. Bunlara ek olarak çip krizinin hafiflemesi ikinci ele talebin artacağını gösteriyor.

1 TEMMUZ itibari ile Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen kısıtlamaların kalkması ile gözler ikinci el otomotiv piyasasına çevrildi. Yaz aylarının gelmesi ve bayram öncesi kısıtlamaların kalkmış olması sebebiyle ikinci el otomobil pazarında hareketlilik olabilir. Taleplerini erteleyen tüketiciler, çip krizinin otomotiv sektörünü etkilemeye devam etmesi ile sıfır araçlardaki fiyat artışları dolayısıyla ikinci el ve yaşı genç olan ikinci el araçlara yönelebilir. arabam.com’da haziran ayındaki ilanların büyük bir kısmını 2017, 2016, 2012 ve 2015 model araçların oluşturması bu görüşü destekler nitelikte. Öte yandan Kurban Bayramı sonrasında aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte piyasasının toparlanacağını söylemek mümkün.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz haziran ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Haziran ayında en çok ilan “otomobiller” için ve 50.000 TL – 100.000 TL ile 100.000 TL – 150.000 TL aralığındaki fiyatı daha makul sayılabilecek araçlar için verilmiş durumda.

arabam.com’daki ilanların yüzde 71’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

EN ÇOK İLAN VERİLEN 10 MARKA

Renault, uzun zamandır olduğu gibi haziran ayında da yüzde 20 ile birinciliğini koruyor. Fiat ise yüzde 18 ile ikinci sırada. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izliyor.

İlanlara model özelinde bakıldığında haziran ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip ediyor.

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 2 ile Nissan Qashqai’nin oldu. Bu aracı sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 izliyor.

arabam.com’da haziran ayında en fazla ilan verilen araçlar, yüzde 7,7 oranı ile 2017 ve 2016 yıllarına ait modeller oldu. Bunu sırasıyla 2012 ve 2015 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ait araçlar ise ilanların yüzde 13,4’ünü oluşturuyor. 2010 ve öncesi yıllara ait araçların ilan sayılarında büyük değişiklik gözlenmiyor, yaşı daha genç olan araçların ilan sayılarında ise küçük artışlar gözlemlendi.

MOTOR HACMİNE GÖRE İLANLARIN DAĞILIMI

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor. 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranı yüzde 29, 1.4 – 1.6 arası motor hacmine sahip araçlar ise ilanların yüzde 54’ünü oluşturuyor. 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı ise yüzde 4’te kaldı.

DÜZ VİTESLİ ARAÇLARIN İLAN SAYILARI DÜŞTÜ

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Düz vitesli araçlar mayıs ayında ilanların yüzde 68’ini oluşturuyordu, haziran ayında bu oran yüzde 66’ya geriledi. Yarı otomatik vitesli araçlar ise ilanların yüzde 17’sini oluşturarak yüzde 1 oranında artış gösterdi. Otomatik vitesli araçların ilan oranı ise yüzde 16 olarak devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir