2.El’e güveni artıracak düzenleme

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç alım-satımıyla ilgili yeni düzenlemesini değerlendiren Otomerkezi.net CEO’su Ali Karakaş,  düzenlemenin sektörün kurumsallaşmasında önemli bir rol üstleneceğini vurgularken, Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre ise, tüketicilerin uzun yıllardır yaşadığı tedirgin ve güvensizliğin son bulacağını söyledi.

TİCARET Bakanlığı’nın imza attığı yeni düzenlemeyle birlikte, 8 yaş ve 160 bin km’nin altındaki araçların alım satımında ekspertiz raporu zorunlu hale getirildi. 31 Temmuz 2021 tarihine kadar, ikinci el araç alım satımı yapan işletmelerin Yetki Belgesi alınmasını zorunlu hale getiren düzenleme, kurumsal ikinci el araç alım-satımı yapan firmaları sevindirdi.

Yeni düzenlemeyi değerlendiren sektör temsilcileri, Ticaret Bakanlığının uygulamasının sektöre kurumsal kimlik kazandıracağını ve ikinci ele güveni artıracağını belirttiler.

Otomerkezi.net CEO’su Ali Karakaş

‘SEKTÖRE KURUMSAL KİMLİK KAZANDIRACAK’

Otomerkezi.net CEO’su Ali Karakaş, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen araç satışlarının yüzde 60’ının kayıt dışı olduğuna dikkat çekerek, uzun yıllardır ikinci el araç pazarının regülasyonlara kavuşturulması için çalışmalar yapıldığını dile getiren Karakaş alınan kararı desteklediklerini söyledi.

Düzenlemeyle tüketicilerin ikinci el araçlara olan güven duygusunun artacağını ifade eden Karakaş “İkinci el araç pazarına olan ilgiyi artıracak bu gelişme, sıfır kilometre araç satın almayı düşünenlerin kararını etkilemeyecek, ikinci ele yönlendirmeyecektir. Sıfır kilometre araçlardan ikinci el araçlara bir talep geçişi beklemiyoruz. En yüksek talep halen 7-12 yaş arası ve 70 bin TL-140 bin TL fiyat etiketine sahip otomobillerde. 8 yaşından daha yaşlı araçlara herhangi şekilde garanti vermek ise mümkün değil, bu sebeple yapılan düzenleme gerçekçi. En önemli unsur, kademeli şekilde sektörün kurumsallaşmasında ve yeni standartlara ulaşılmasında önemli bir rol üstlenecek.” ifadelerine yer verdi.

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre

‘İKİNCİ EL ARAÇLARA DUYULAN GÜVEN ARTACAK’

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre de, tüketicilerin uzun yıllardır yaşadığı tedirgin ve güvensizliğin son bulması adına alınan kararın sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirdi. Emre, “İkinci ele olan talep, asli işi ikinci el araç alım satımı olmayanların da pazara dahil olmasını, yeni hileleri ve dolandırıcılık vakalarını da beraberinde getirdi. 2020 yılında yaptığımız ekspertiz işlemlerinde ortalama her 100 araçtan 9’unun pert (ağır hasarlı) olduğunu tespit etmiştik. Düzenlemeyle ikinci el araçlara duyulan güven artacak.” dedi.

İkinci el araç ticareti yapan işletmeler, yeni düzenlemeyle birlikte 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlar için, satıştan önceki 3 gün içerisinde ekspertiz belgesi alacak. Ekspertiz işletmelerinde TSE ve HYB belgesinin kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, otomobillerdeki değişen, boyanan parça, yüksek kilometre gibi hususların güvensizlik sebebiyle zaman içerisinde tüketiciler arasında güvensizlik duygusu yarattığını belirtirken, tarafsız ve bağımsız, kurumsal ekspertiz şirketlerinin önemine dikkat çekti.

‘VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETLERİ AZALACAK’

Emre, “Uzun yıllardır vatandaşların yaşadığı tedirginlik ve mağduriyetlerin son bulması adına alınan karar oldukça olumlu ve sevindirici bir gelişme. 2020 yılında satışı yapılan 8,2 milyon aracın yüzde 65’i ekspertiz işlemine tabii olurken, düzenlemeyle birlikte bu oranın uzun vadede yüzde 95’e ulaşacağını öngörüyoruz. İkinci ele olan talep, asli işi ikinci el araç alım satımı olmayanların da pazara dahil olmasını, yeni hileleri ve dolandırıcılık vakalarını da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz yıl yaptığımız ekspertiz işlemlerinde ortalama her 100 araçtan 9’unun pert (ağır hasarlı) olduğunu tespit etmiştik.  Düzenlemeyle ikinci el araçlara duyulan güven artacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.