5. nesil Kia Sportage hibritle geldi

Alışılmışın dışında bir tasarım anlayışıyla gelen 5’inci nesil Kia Sportage, şimdilik sadece 2 farklı donanımla, öncelikle benzinli ve 4×4 seçeneğiyle satışa sunulacak. Yeni Kia Sportage’ın 4X4, benzinli, Elegance Konfor paketi 829 bin 900 TL’den, Prestige paketi 919 bin 900 TL’den satışa sunuluyor.

KIA, SUV segmentindeki iddialı modeli Sportage’ın beşinci neslinin tanıtımını gerçekleştirdi. İlk nesli 1993 yılında tanıtılan, SUV kültürünün oluşmasında önemli bir mirasa sahip olan Sportage’ın beşinci nesli ilk olarak benzinli motor 4×4 seçeneğiyle Türkiye pazarına da giriş yaptı. Önümüzdeki aydan itibaren benzinli 4×2 seçeneğiyle beraber dizel motor 4×2 ve 4×4 çekiş sistemi ile tüketiciyle buluşacak.

Tamamen yeni bir platform üzerine geliştirilen Sportage, Avrupa yolları için ideal dingil mesafesi, boyutlar ve gövde orantıları ile Avrupa odaklı mühendislik yaklaşımıyla Kia’nın Slovakya’daki fabrikasında üretiliyor. Bu titiz yaklaşım, günlük pratiklik ve kullanılabilirliği ön planda tutan, tüketici ihtiyaçlarına uygun bir SUV geliştirilmesine yardımcı oldu. Büyük bir titizlikle ele alınan mimari sayesinde yeni Sportage; gelişmiş bagaj hacmi ve baş mesafesi değerleri dışında arka koltuktaki yolcular için sınıfının en iyi diz mesafesi gibi avantajlar da barındırıyor.

Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel

‘YENİ SPORTAGE, SUV’DA REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRACAK’

Beşinci nesil Sportage ile birlikte SUV araç pazarında daha da güçlü konuma ulaştıklarını söyleyen Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, “SUV araçların satışları her geçen yıl artıyor. 2021 yılında SUV araçların toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 34,6. Amiral modelimiz olan Sportage’ın yeni nesliyle C-SUV segmentinde rekabet gücümüzü artırmayı hedefliyoruz” dedi.

YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER ÇAĞDAŞ TASARIMLA BİRLEŞTİ

Yeni Sportage’ın iç tasarımı; güçlü bir karakter ve yenilikçi teknolojilerle son derece gelişmiş ve sürücü odaklı bir yapı sergiliyor. Yeni Sportage’ın ön konsol tasarımında dokunmatik ekranlı, zarif detaylara sahip ve sportif havalandırma ızgaralarıyla bütünleşik kavisli bir ekran bulunuyor. Kavisli ekran, kokpite genişlik ve derinlik kazandırıyor.

Yüksek teknolojiye sahip 12,3 inç dokunmatik navigasyonlu ekran, tüm multimedya bağlantıları, işlevsellik ve kullanılabilirlik ihtiyaçları için merkez görevi görüyor.

12,3 inçlik gösterge paneli, son derece hassas ve net grafikler için yeni nesil TFT LCD ekranla donatılıyor. Sürücü ve ön yolcu için en uygun şekilde konumlandırılan ergonomik orta konsol, esnek depolama alanları ve yumuşak döşemelerle üst düzey bir konfor sunuyor. Elektronik vites paneli daha yüksek bir profil üzerinde konumlandırılıyor. Kablosuz telefon şarj alanı, yüksek hızlı 15W şarj olanağı sunuyor. Kabin içi ses deneyimi endüstrinin önde gelen müzik sistemleri geliştiricisi Harman Kardon imzalı premium ses sistemi ile sağlanıyor.

562 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

Yeni Sportage 4.515 mm uzunluk, 1.865 mm genişlik ve 1.645 mm yükseklik ile kompakt boyutlar sunuyor. 2.680 mm dingil mesafesinin katkısıyla; pratik, işlevsel ve çok yönlü bir iç mekân sağlıyor. Kompakt boyutlarına karşın Yeni Sportage cömert diz mesafesi, baş mesafesi ve bagaj hacmiyle sürücü ve beraberindeki yolcuları keyifli bir yolculuk deneyimi vadediyor.  Yeni Sportage, arka koltuklarında 996 mm diz ve 998 mm baş mesafesi bulunuyor. 562 litre (VDA) olan bagaj hacmi 40:20:40 oranında katlanan arka koltuklar sayesinde 1.751 litreye kadar çıkıyor.

HAFİF HİBRİT DESTEKLİ MOTORLAR

Yeni 1.6 litre T-GDI motor, emisyonları azaltmak ve verimliliği optimize etmek üzere gelişmiş hafif hibrit (MHEV) olarak Yeni Sportage’da bulunuyor ve 150 PS motor gücüyle verimliliği sportif performans ile bir arada sunuyor. Dört silindirli motor; yeni ve optimize edilmiş bir yanma süreci, soğutma teknolojileri, gelişmiş bir entegre termal yönetim sistemi ve düşük sürtünmeli bilyeli yatak kullanımı dahil olmak üzere önemli sürtünme azaltma önlemleri aracılığıyla gelişmiş yakıt verimliliği ortaya koyuyor. Yılın ikinci çeyreğinde 1.6 litre T-GDI motorun 180 PS gücündeki versiyonunun da Sportage ürün gamına eklenmesi planlanıyor.

Yeni Sportage ayrıca 136 PS motor gücüne sahip 1,6 litre hacimli turbo dizel motor seçeneğiyle de satışa sunuluyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip dizel motor gelişmiş SCR aktif emisyon kontrol teknolojileriyle NOx ve partikülleri filtreliyor. Bu dizel motor, emisyonları daha da azaltan ve verimliliği artıran MHEV teknolojisiyle de sunuluyor. Yeni Sportage, her iki yakıt tipinde de standart olarak 7 ileri DCT şanzıman ile sunuluyor

SÜRÜŞ KEYFİ ŞİMDİ DAHA DA İDDİALI 

Sportage’ın her bir öğesi, SUV’un görünüm ve niteliklerini geliştirmek için tasarlandı. Sürücüler, ‘Comfort’, ‘Eco’ veya ‘Sport’ ayarlarından birini seçebiliyor. Kolaylık ve ek güvenlik için tüm sürüş modları yüksek çözünürlüklü dijital ekranda gösteriliyor.

Yeni Sportage, yeni platform sayesinde gelişmiş sürüş özellikleri sunuyor.  Elektronik kontrollü dört tekerlekten çekiş sistemi, yol ve sürüş koşullarına bağlı olarak gücün ön ve arka tekerlekler arasında en iyi şekilde dağıtılmasını sağlayarak sadece sürüş performansını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürüş güvenliğini ve verimliliği de artırıyor.

Yeni Kia Sportage’ın 4X4, benzinli, Elegance Konfor paketi 829 bin 900 TL’den, Prestige paketi 919 bin 900 TL’den satışa sunuluyor.

MOTOR & ŞANZIMAN KOMBİNASYONLARI

  • 4×2 1.6L T-GDI MHEV Benzinli Otomatik (150 PS)
  • 4×4 1.6L T-GDI MHEV Benzinli Otomatik (150 PS)
  • 4×2 1.6L T-GDI Benzinli Otomatik (180 PS)
  • 4×4 1.6L T-GDI Benzinli Otomatik (180 PS)
  • 4×2 1.6L CRDI MHEV Dizel Otomatik (136 PS)
  • 4×4 1.6L CRDI MHEV Dizel Otomatik (136 PS)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.