GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

700 km menzilli elektrikli fastback SUV: E-3008

Peugeot yeni ve ileri seviye elektrikli modeli E-3008 ile yeni bir dönem başlatıyor. 700 km’ye varan menzili ile dikkat çeken yeni E-3008 fastback SUV, 2024 yılının ilk yarısında Avrupa’da, 2024’ün ikinci yarısında ise Türkiye’de yollara çıkacak. Peugeot CEO’su Linda Jackson, “Markamızın tamamen elektrikli ve göz alıcı dönüşümünde önemli bir adım” dedi.

PEUGEOT, en fazla satılan modeli 3008’de tamamen yeni, ileri seviye elektrikli ve fastback SUV özellikleriyle yeni bir dönem başlatıyor. Marka, ürün yelpazesi içindeki popüler modeli 3008’in yeni neslini tanıttı. Mevcut 3008, son 7 yılda 130 ülkede 1 milyon 320 binin üzerinde müşteriye ulaşan, markanın en çok satan modellerden biri olarak başarıyla tacını devretmeye hazırlanıyor. Yeni E-3008 ile Peugeot, tamamen yeni bir döneme giriyor.

Peugeot, 2025 yılı itibarıyla ürün gamını tamamen elektrikli motor seçeneğiyle sunmayı taahhüt ediyor. Ayrıca, markanın Avrupa’daki satışlarının tamamının 2030 yılına kadar elektrikli olması planlanıyor. Peugeot E-3008, Stellantis’in, markayı bir üst seviyeye taşıyan yeni STLA Medium platformunu kullanan ilk model olma özelliğini de taşıyor. Yenilikçi platform, müşterilere sınıfının en iyi performansını sunmak üzere tasarlandı. 700 kilometreye kadar üstün menzil, 30 dakikaya varan şarj süresi, sürüş keyfi, performans, verimlilik ve “Seyahat Planlayıcı”, “Akıllı Şarj”, “Araçtan Şarj”, “Tak ve Şarj Et” ve “İnternet Üzerinden Kablosuz Güncellemeler” gibi bağlantılı hizmetler ve işlevler gibi önemli ek faydalar da sağlıyor.

ŞUBAT 2024’TEN İTİBAREN AVRUPA YOLLARINDA

Yeni Peugeot E-3008, sadece Fransa’daki Sochaux fabrikasında üretilecek ve Şubat 2024’ten itibaren kademeli olarak Avrupa pazarlarında satışa sunulacak.

“Allure” ve “GT” olmak üzere iki donanım seviyesiyle sade ürün gamıyla sunulacak ve bunlar için 3 farklı ek opsiyon paketi olacak. Bunun dışında 3 adet tamamen elektrikli motor seçeneği (210 HP, 230 HP Uzun Menzil ve 320 HP Çift Motorlu 4 tekerlekten çekiş) olacak. Pazara bağlı olarak hibrit motor seçeneği de sunulacak.

TAMAMEN YENİ VE GÖZ ALICI TASARIM

Peugeot tasarımı, yeni E-3008 ile yeni elektrikli çağına giriyor. 4,54 metrelik uzunluğu, 1,89 metrelik genişliği ve 1,64 metrelik yüksekliğiyle yeni E-3008, kedi duruşuyla, optimum boyutlara sahip. Böylece, tamamen elektrikli C-SUV segmentinin en kompakt modellerden biri olmaya devam ederken, yine geniş yolcu ve bagaj alanı sağlıyor. Yeni ön ızgara, bu modelin elektrik genlerini yansıtıyor. Yeni ön cephe, yeni Peugeot logosu etrafında tasarlandı. Tüm versiyonlarda Full LED farlar sunuluyor. Yeni E-3008’in arka tasarımı, GT versiyonlarında 3D olmak üzere, üç pençeli ışık imzasıyla dinamik bir tasarım sunuyor. Bu arada arka koltuklarda geniş bir alan sunuyor ve önceki 3008 ile 520 litrelik aynı bagaj hacmini koruyor.

KROM PARÇALARIN YERİNİ LAKE PARÇALAR ALDI

Fastback’e yeniden hayat veren konseptiyle PEUGEOT, otomobilin arkasındaki fastback çizgisinin geleneksel çizgisini, “Havada Süzülen” bir spoyler ile modernize etti. Bu yenilikçi yaklaşım, aerodinamiği optimize ederken yeni E-3008’in gövdesinin çizgisini geliştiriyor.  Yeni E-3008’in her tasarım detayı daha fazla yenilik ve verimlilik sunacak şekilde aerodinamik bir siluette tasarlandı. Yan cam fitillerinin kapılara gizlenmesi, otomobilin yan taraflarının şık tasarımına katkıda bulunuyor. Gövde üzerindeki dekoratif parçaların sayısı azaltıldı ve tüm krom parçalar çıkarıldı. 408 ile başlattığı yenilikçi yaklaşıma devam eden Peugeot, yeni E-3008’i hem modern tasarıma hem de aerodinamik performansa katkı sağlayan jantlarla donattı. Teknik ve geometrik tasarımlarıyla 19 inç veya 20 inç jantların ortasında yeni peugeot logosu yer alıyor. Dış detaylar açısından E-3008, yeni, sofistike, daha modern ve daha dayanıklı bir duruş sergiliyor. Krom parçalar yerini, lake parçalara bıraktı. Ön rüzgarlık ve arka tamponda Meteor Grisi, ayna kapaklarında ve alt kemer hattında Orbital Siyah kullanılıyor. Yeni Peugeot E-3008, 6 renk seçeneği ile satışa sunulacak.

İÇ MEKANIN EN DİKKAT ÇEKİCİ DETAYI: YENİ PANAROMIC i-COCKPIT

Kaliteli ve teknolojik yolcu kabinindeki yeni Peugeot Panoramic i-Cockpit®, havada süzülen 21 inçlik panoramik ekrana ek olarak, kabinin çekiciliği ve teknolojik karakterini 8 farklı renkte kişiselleştiren LED ambiyans aydınlatmasıyla daha da güçleniyor. Ambiyans aydınlatması, ön konsol boyunca uzanan ve kapılara doğru devam eden zarif alüminyum kaplamayla yansıtılıyor. Alüminyum ve desenli kumaşın birleşimi, premium malzemelerin benzersiz ve kaliteli uyumunu ortaya koyuyor.

KAVİSLİ 21 INÇ HD PANORAMİK EKRAN

E-3008’in dışındaki yenilik ve şıklık, içeride de devam ediyor. Yeni Peugeot Panoramic i-Cockpit®, sürüş keyfini bir üst seviyeye taşıyor. Kavisli 21 inçlik HD panoramik ekran, yükseltilmiş gösterge ekranı ile merkezi dokunmatik ekranı birleştiriyor. Peugeot ekipleri, i-Cockpit®’in üç temel unsurundan ikisini; yükseltilmiş gösterge ekranı ile büyük merkezi dokunmatik ekranı birleştirdi. Bunlar artık ön konsolun solundan orta konsola kadar uzanan, 21 inçlik yüksek çözünürlüklü tek bir panelden oluşan, kavisli bir panoramik ekranda entegre ediliyor. Panoramik ekran, ön konsolun üzerinde havada süzülüyor. Süzülme etkisi, ekranın altında bulunan LED ortam aydınlatmasıyla vurgulanıyor.

YENİ KOMPAKT DİREKSİYON SİMİDİ

Dokunma hassasiyetli kontrollere sahip yeni kompakt direksiyon simidi, en başından beri Peugeot i-Cockpit®’in temel unsurlarından biri oldu. Direksiyon, daha da yüksek sürüş hissi ve konfor için yenilendi. Elbette, modern tasarımıyla kompakt yapısını koruyor. Sürücünün parmaklarını otomatik olarak algılayan kontroller, yanlış komutları önlemek adına, sadece sürücü onlara bastığında etkinleşiyorlar. Yeni kompakt direksiyon simidi, E-3008 GT’de standart olarak ısıtma özelliğine de sahip. Yeni Peugeot Panoramic i-Cockpit®, kompakt direksiyon simidinin arkasında iki yeni, ince ve zarif kumanda kolu ve rejeneratif fren işlevi için iki kulakçık da sunuyor.

4 SÜRÜŞ MODU

Sürücü, E-3008’in performansının sürücünün isteklerine ve/veya trafik koşullarına ideal şekilde uyarlanmak üzere orta konsoldaki kumanda ile dört sürüş modu arasından seçim yapabiliyor:

  • Normal mod, varsayılan mod olup hızlanma pedalına yüzde 0 ile yüzde 70 arasında basıldığında, güç ve tork bir miktar azalıyor. Yüzde 70’in üzerinde tam güç ve tork kullanılabiliyor.
  • Eko modu, özel bir hızlanma pedalı ayarı ile gücü ve torku sınırlandırarak, ısıtma ve klima performansını azaltarak, daha yumuşak bir sürüş ve daha düşük enerji tüketimi sağlıyor.
  • Spor mod, direksiyon, hızlanma pedalı ve transfer kutusu için özel konfigürasyonlar kullanarak daha dinamik bir sürüş sağlıyor.
  • 4WD modu (araçta mevcutsa), 135 km/s’ye kadar aktif olurken, yol yüzeyi kayganlaştığında (kar, çamur vb.) gücü 4 tekerleğe de dağıtıyor.

700 KM’YE VARAN MENZİL

Peugeot E-3008, Stellantis’in yeni STLA Medium platformunu kullanan ilk model. Grubun gelecekteki elektrikli araçları için tasarlanan bu platform, pazarda yeni standartlar belirliyor. STLA Medium BEV platformu, kısa aks mesafesinde (E-3008 için 2,73 m) tekerler arası 98 kWsa ile rekor düzeyde yerleşik enerjiye sahip. Bu yüksek performanslı tasarım, E-3008’e kompakt gövdede (4,54 m uzunluk) sınıfının en iyi menzilini (700 km’ye kadar) sağlıyor. En başından itibaren elektrikli bir model olarak tasarlanan yeni E-3008, farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılamak üzere 3 adet 0 emisyonlu tamamen elektrikli motor seçeneğiyle (WLTP döngüsü onay aşamasında) sunuluyor. 525 km menzil, 2 tekerlekten çekiş, 210 bhp/157 kW. 525 km menzil, çift motor, 4 tekerlekten çekişli, 320 bhp/240 kW. 700 km ile Uzun Menzil, 2 tekerlekten çekiş, 230 bhp/170 kW

98 KWa BATARYA KAPASİTESİ

Yeni nesil sabit mıknatıslı senkron motorlar daha fazla güç ve verimlilik sunuyor. 2 tekerlekten çekişli versiyonlar 157 kW (343 Nm) veya 170 kW (343 Nm) güç üretiyor. Çift motorlu 4 tekerlekten çekişli versiyon, önde 157 kW (343 Nm) ve arkada 83 Kw (166 Nm) olmak üzere toplam 240 kW güç sağlıyor. Elektromotor, Trémery’deki (Fransa) STELLANTIS-NIDEC ortak girişimi tarafından üretiliyor. Vites kutusu, Stellantis tarafından Valenciennes’de (Fransa) üretilirken, 2 tekerlekten çekişli versiyon (530 km) 9,77 orana sahip. NMC (Nikel, Manganez ve Kobalt) kimyasal bileşimine sahip 400 V yüksek voltajlı lityum iyon batarya, zeminin altında bulunuyor ve aracın elektromotorunu besliyor. Yüksek gerilimli bataryanın üç versiyonu bulunuyor (WLTP döngüsü onay aşamasında): 73 kWsa ile 525 km menzil, 73 kWsa batarya ve çift motor ile 525 km menzil, 98kWsa ile 700 km Uzun Menzil.

ZENGİN GÜVENLİK DONANIMI  

E-3008, aşağıdakiler dahil en güncel Peugeot aktif güvenlik teknolojilerine sahip: Çarpışma uyarılı acil tam durdurma freni, gece veya gündüz, 7 km/s’den 140 km/s’ye kadar araçları, yayaları ve bisikletlileri algılıyor. Şeritten çıkma, düzeltme işleviyle aktif şerit takip sistemi. Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi, araç hareketlerini analiz ederek dikkat kaybını tespit ediyor. Genişletmiş Trafik İşaretleri Uyarı Sistemi olağan hız işaretlerine ek olarak dur, tek yön, sollama yasak, sollama sonu işaretlerini de algılıyor. Uzun menzilli kör nokta uyarı sistemi (75 metreye kadar). Eğim İniş Kontrolü, ileri veya geri viteste 30 km/s’nin altındaki hızlarda yokuş aşağı sürerken hızı otomatik olarak düzenleyerek aracın kayma veya kontrolünü kaybetme riskini azaltıyor. Gelişmiş Çekiş Kontrolü, kaygan yüzeylerde tutuşu optimize ediyor. Kar, çamur ve kum olmak üzere 3 konumda etkinleştirilebiliyor.

Peugeot CEO’su Linda Jackson

‘PEUGEOT’YU YENİ BİR DÖNEME TAŞIYOR’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Peugeot CEO’su Linda Jackson, yeni E-3008 fastback SUV’un pazara sunulmasının, Peugeot’nun tasarım, sürüş keyfi ve verimlilik açısından yeni standartlar belirleyen, tamamen elektrikli, göz alıcı bir markaya doğru dönüşümünde önemli bir adım olduğunu belirterek, “Dış tasarımı, Peugeot Panoramic i-Cockpit, sürüş keyfi ve benzersiz elektrik performansıyla, pazardaki en geniş ana akım elektrikli araç ürün gamını sunan Fransız markası olarak Peugeot’yu yeni bir döneme taşıyor” ifadesini kullandı.

‘MARKANIN YARATICILIĞI VE CESUR YAKLAŞIMI BU MODELDE BULUŞTU’

Peugeot Tasarım Müdürü Matthias Hossann ise “Yeni E-3008, Peugeot’nun yaratıcılığını ve cesur yaklaşımını bir araya getiriyor, tüm marka değerlerimizi bünyesinde barındırıyor. 3008’i yeniden ortaya çıkarmak, modern tasarımı ileriye taşımak, dinamik tasarımı fastback siluet ile optimum verimlilikle buluşturmak ve yeni Peugeot Panoramic i-Cockpit ile yenilikçi olmak anlamına geliyor” dedi.

Peugeot Ürün Müdürü Jerome Micheron da “Önceki 3008’in başarısını ve bize güvenen müşterilerimizi göz önüne aldığımızda, cesur olmamız gerekiyordu. Yeni E-3008 ile Peugeot, hem tasarım hem de elektrifikasyon açısından yeni bir döneme giriyor. E-3008, talepkar ve hızlı hareket eden müşteriler için tasarlandı.” görüşünü aktardı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir