Akaryakıtta tabela oyununa ceza

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, pompa ve tabela fiyatı uyumsuz akaryakıt bayilerine inceleme başlattıklarını belirterek, “Bayilerin bir daha aynı hatayı tekrar etmesi halinde kapılarına 2 ay süre ile kilit vurulacak” dedi.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt bayilerinin tabelaya yazdıkları fiyat ile pompa fiyatının birbirini tutmadığına yönelik iddialar üzerine inceleme başlattı.

EPDK’den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Kurum bütün bayileri uyararak fiyat panosu ile pompa fiyatları arasında uyumsuzluk tespit edilmesi halinde gereken adımların hızla atılacağı bildirildi.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, uyarılan bayilerin aynı hatayı tekrar etmesi halinde kapılarına 2 ay süreyle kilit vurulacağını ifade etti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz

‘TÜKETİCİ EN ETKİN DENETÇİ’

Tüketicilerin en etkili denetçiler olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti: “Onlardan gelecek her şikayet bizim için çok değerli. 13 binden fazla bayii yurt çapında hizmet veriyor. Yasal düzenlemelere aykırı ve gayriahlaki yollara başvuranları el birliğiyle sektörümüzden temizleyeceğiz. Biz bunu yalnızca fiyat tabelası üzerinden basit bir algı oyunu ya da gayriahlaki bir pazarlama kurnazlığı olarak görmüyoruz. Bu, aynı zamanda göz göre göre tüketicilerimizi kandırarak haksız kazanç elde etme girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii arasında sayısı 3-5 de olsa kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz. Böyle kötü niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek ya da sektörümüzde kendisine yer bulamayacak.”

Yılmaz, bir bayinin, dağıtım şirketinin tavsiye ettiği fiyatın üzerinde akaryakıt satması halinde açacakları soruşturma sonucunda 735 bin liraya kadar idari para cezası ödemek zorunda kalacağı uyarısında bulundu. ​​​​​​​

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş

EPGİS VE PÜİS’TEN EPDK’YA TAM DESTEK

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) ile Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), bazı akaryakıt istasyonlarındaki pompa ve tabela fiyatı uyumsuzluğuna yönelik Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) başlattığı incelemeyi desteklediklerini duyurdu.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, yaptığı yazılı açıklamada, akaryakıt istasyonlarının bağlı olduğu dağıtım firmalarıyla ivedilikle iletişime geçildiğini bildirdi.

Bu tür yanlış uygulamalara derhal müdahale edilmesini gerektiğini vurgulayan Aktaş, “Binlerce istasyon arasında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki istasyon tarafından yapılmış olsa da bir istasyonun bile bir tüketicimizi bu şekilde yanıltması, kandırması sektörümüzdeki ticaretin güvenilirliğini zedeler. Düzenleyici kurumumuzun başlattığı incelemeyi destekliyor, biz de sendika olarak ilgili firmalarımızla görüşerek bu tür olayların tekrar yaşanmaması adına gerekli girişimleri gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş da EPDK’nin başlattığı incelemeyi desteklerini belirterek, “Geç de olsa bu konuda bir adım atılmış olmasını sevinçle karşılıyoruz. Akaryakıt fiyatlarını mevzuata aykırı olarak ilan edenler hakkında denetimlerin artırılması ve gerekli yasal işlemlerin yapılması halinde usulsüz fiyat ilanlarının önüne geçilmesinin yanı sıra kalitesiz ürün satışlarının da önleneceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumuş, ayrıca yol kenarlarında tüketicileri aldatmaya yönelik ve sektörün itibarını zedeleyen ilan panolarının da tamamen kaldırılması gerektiğini kaydetti.

EPDK’den bugün yapılan açıklamada, akaryakıt bayilerinde fiyat panosu ile pompa fiyatları arasında uyumsuzluk tespit edilmesi halinde gereken adımların hızla atılacağı duyurulmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.