Yangın tüpü, toplumsal sorumluluk

TOSEF, her araç sahibinin, içinde bulunduğumuz yangın afetleri döneminde belirli sorumlulukları olduğunu hatırlatarak, “Yangın tüpü sadece araç muayenesi için değil, toplumsal sorumluluk için bulundurulmalı” uyarısını yaptı.

HAVALARIN iyice ısındığı ve ülkemizde sıcaklık rekorlarının kırıldığı bu yaz aylarında, ülke olarak yaşadığımız orman yangınları sürücülere de birçok sorumluluk düştüğünü ortaya koydu. Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF), doğanın korunması ve canlıların sağlığı için kritik öneme sahip olan önlemlerden bazılarını tekrar hatırlattı.

‘ARAÇTA DEODORANT, ÇAKMAK BIRAKMAYIN’

TOSEF’in açıklamasında, içinde bulunulan hava şartlarında araç içlerindeki ısının 65-70 derecelere kadar ulaştığına dikkat çekilerek, şu uyarılar yapıldı: “Aşırı ısıya maruz kalan araç içi yaşam alanlarında deodorant, çakmak, dezenfektan gibi patlayıcı ve parlayıcı cisimler bulundurulmamalı. Uzmanlar direkt olarak araca binmenin insan sağlığına da zarar verdiğini dile getiriyor. Bu sebeple sıcak havalarda mümkünse güneşlikle araç içini korumak ve camları birer parmak aralamak, iç mekanda hava sıcaklığını düşürüyor.  Araca binmeden önce iç mekanın havalandırılması ve sonra klima sisteminin çalıştırılması öneriliyor.”

TOSEF Başkan Yardımcısı Timur Selçuk Turan

‘YAZ AYLARINDA ARAÇLA SIK ORMANLIKLARA GİRMEYİN’ 

Öte yandan LPG’li araçlarda düzenli olarak gaz sızıntısının kontrol edilmesi gerekirken, yaz aylarında mümkün olduğunca araçlarla sık ormanlık alanlara girmemek gerekiyor. Yüksek motor ve egzoz sistemi ısısı sebebiyle yaprakların alevlenme riski ortaya çıkıyor. Tüm yolculuk boyunca hiçbir surette sigara izmaritlerinin camdan atılmaması konusunda uyarıda bulunan TOSEF Başkan Yardımcısı Timur Selçuk Turan, “Yangın olan bir bölgede, acil durum araçlarına engel olmamak adına mümkün olduğunca araç kullanmaktan kaçınmamız gerekiyor. Hava-yakıt karışımıyla çalışan içten yanmalı motorlar, yangın dumanı sebebiyle ihtiyaç duyduğu oksijene ulaşamadığı için çalışmayabiliyor. Vatandaşlarımızın önemli bir kısmı, halen sadece araç muayenesi için yangın tüpü bulunduruyor; oysa araçlarda yangın tüpü taşımak, kurallardan öte toplumsal ve evrensel bir sorumluluktur” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir