Astra’da hedefimiz net: Liderlik

Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, çok güvendikleri yeni Opel Astra ile, hem C hatchback ithal araçlarda liderliği hem de Opel tarihinin Türkiye’deki satış rekorunu kıracaklarını söyledi. Girgin, 2023’te 63 bin adetlik satışla yüzde 7’lik pazar payını hedeflediklerini de vurguladı.

OPEL Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, yeni Astra’nın Türkiye’de sınıfının en çok tercih edilen modellerinin başında geldiğini belirterek, yeni modelin hem satış grafiğine ciddi ivme kazandıracağını hem de Opel Türkiye’nin Avrupa’daki konumunu güçlendireceğini söyledi.

Opel’in en sevilen modellerinin başında gelen Astra, KKTC’de düzenlenen ve “Hayalet Şehir” olarak da bilinen Kapalı Maraş bölgesinde özel izinle gerçekleştirilen test sürüşüyle de bir ilke imza attı.

Girgin, Girne’de düzenlenen toplantıda, basın mensuplarının Türkiye otomotiv pazarı, yeni Astra ve markanın geleceğe yönelik sorularını yanıtladı.

‘2023 HEDEFİMİZ NET: İTHAL C HATCBACKTE LİDERLİK’

Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, yeni Astra’nın Türkiye’de sınıfının en çok tercih edilen modellerinin başında geldiğini belirterek, yeni modelin hem satış grafiğine ciddi ivme kazandıracağını hem de Opel Türkiye’nin Avrupa’daki konumunu güçlendireceğini söyledi.

Türkiye olarak Opel’in Avrupa’da üçüncü büyük pazarı olduğunu vurgulayan Alpagut Girgin, “Altıncı nesil Astra ile bu unvanımızı daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Net olan bir diğer hedefimiz de 2023 yılında C hatchbackte, ithal araçlarda bir numaralı marka olmak” dedi.

Alpagut Girgin, yeni Opel Astra’nın dünyada bir ilk olarak KKTC’deki Kapalı Maraş’ta test sürüşü düzenlenmesine izin veren ve ev sahipliği yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür ederek, Astra’nın atası Kadett otomobil maketi takdim etti.

‘2023’TE 63 BİN REKOR SATIŞ, YÜZDE 7 PAZAR PAYI’

750 bin olarak tahmin edilen pazarda yılı 45 bin ve biraz üstünde yüzde 6’lık pazar payı ile kapatacaklarını öngördüklerini belirten Girgin, 2023’e ilişkin beklentilerini de şöyle özetledi: “Gelecek sene için de bir çıt daha yukarıyı hedefliyoruz. 2004’te 58 bin, 2013-2016 yıllarında 55-56 binli adetleri görmüştük. 2023’te Opel tarihinin Türkiye’deki rekor satışına imza atmak istiyoruz. 2023 için ise eksiksiz hale gelen ürün gamımızla yüzde 7’lik bir pazar payı ve 63 bin adetlik satış hedefimiz var. Bu rakamın 50 bini binek, 13 bini hafif ticari olacak. Burada en önemli katkıyı bir dönemdir katkı alamadığımız C hatchbackten, yeni Astra’dan alacağız. CEO’muz da bize bu hedefimiz için tedarik garantisi verdi.”

‘FİYATI BELLİ OLMADAN 50 BİN TL KAPORA YATIRDILAR’

Yeni Astra’ya olan ilginin fiyat açıklanmadan yatırılan kaporalarla da ortaya çıktığını belirten Alpagut Girgin, “Yeni Astra’da biz daha fiyat açıklamadan 1000’e yakın kaporası ödenmiş kesin bağlantımız oluştu. 50 bin TL civarında belirlenen bir kapora alındı satış fiyatı açıklanmadan. Bu da duyulan güvenin göstergesi. Zaten Astra lansmanını biraz ötelememizin nedeni buydu. Talep ve üretim konusunda arada boşluk olsun istemedik. Bir iki ay talebi karşılayamaz durumda olmayalım diye böyle bir strateji kurduk” dedi.

’45 BİN ADETLİK HEDEFİMİZİ TUTTURACAĞIZ’

Son çeyrekte tedarik probleminin de çözülmesiyle birlikte tahmin ettiklerinden biraz daha fazla araç alabileceklerini dile getiren Girgin, “Bu en büyük artıdır, bundan daha verilebilecek bir destek, konfor alanı olamaz. Bizim başından bu yana sıkıntımız bu konulardı. Bir de tabii bunu sadece adet olarak da değerlendirmemek lazım, istediğimiz adette almak kadar, istediğimiz mikste ve istediğimiz zamanda almak da önemli. Yani şimdi 750 binlik bir pazar öngörüyoruz ve toplam satışlarda 21 bine yaklaştık. Ağustos ayını da yaklaşık 1.800 adetle kapattık, zaten o kadar aracımız vardı. Bayilerimizde ve ana firmada stokumuz kalmadı, o derece bir taleple karşı karşıyayız. 750 binlik bir pazarda 45 binlik satış hedefimizi koruyoruz, biraz da üzerine çıkabiliriz. Şu ana kadar 21 bin adet sattık, yılın geri kalan 4 ayı için ise 24 binlik bir adet daha satma hedefimiz var diyebiliriz” diye konuştu.

Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin

‘KİMSE KREDİ BULAMIYOR’

Türk otomotiv sektörünün önündeki sorunları; krediye ulaşım, vergi sistemi, lojistik ile çip-hammadde olarak sıralayan Girgin, şu ifadeleri kullandı: “Benim birebir kontaklarımdan da aldığım bilgiye göre kimse kredi bulamıyor. Şu an perakende de tekil müşteride de filoda da kredi olanakları sadece kağıt üzerinde. Bu durum sadece otomotiv için geçerli değil, konutta da her yerde çok cazip fiyatlar ve oranlar var. Bir kredi aldım, filomu genişleteceğim gibi bir şey ben duymadım ve bunun da değişeceğini zannetmiyorum. ÖTV ile ilgili de bir güncellemenin çok yakın olduğunu düşünüyorum. Orta ve uzun vadede değişiklik olmaz söylemlerini de okuyorum ancak ben öyle düşünmüyorum. Hem dilimlerin artırılmasında hem de baremlerin yükseltilmesinde bir dokunuş olacaktır.”

‘ELEKTRİKLİ CORSA VE MOKKA DÖRDÜNCÜ ÇEYREKTE GELİYOR’

Son olarak elektrikli araçlarla ilgili hedeflerini de paylaşan Alpagut Girgin, şunları kaydetti: “Bu sene dördüncü çeyrekte Corsa ve Mokka ile başlıyoruz. Dediğim gibi stratejimiz de belli. Bence doğru strateji de bu. Adet hırsımız yok. Olsa satarız. Bayilerimizle hazır olmaya çalışıyoruz. Son zamanlarda bayilerimizi ziyaret eden çok yakından tespitlerini bizimle paylaşan yakınlarımız, dostlarımız da burada. Halen ufak tefek eksiğimiz var. Eğitimden dedike personele kadar çok hummalı bir çalışma devam ediyor. Memnuniyetsizlik yaratmamak ve daha erkenmiş dedirtmemek için çalışıyoruz. Bir sonraki elektrikli model de Astra olacak ve 2023’te satışa sunacağız. Şu an için projeksiyonumuzda 3 model var. Ürüne göre ürünün diğer özelliklerine yelpaze genişleyecektir ama zaman planı yapmadık henüz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.