Otomotivde ‘elektrikli’ dönüşüm

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin sponsorları arasında yer alan Borusan Otomotiv ve BMW Türkiye, “Otomobil Sektöründe Elektrifikasyon Dönüşümü” başlıklı panelde sürdürülebilirlik ve elektrikli mobilite alanındaki vizyonunu açıkladı.

BU yıl “Yeşil Ekonomi” ana temasıyla düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin sponsorları arasında yer alan Borusan Otomotiv ve BMW Türkiye, “Otomobil Sektöründe Elektrifikasyon Dönüşümü” başlıklı panelde sürdürülebilirlik ve elektrikli mobilite alanındaki vizyonunu açıkladı. Usta gazeteci Hakan Çelik’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, BMW Group Afrika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa Bölgesi Kamu İlişkileri ve İletişimi Başkanı Christian Bahoo, Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık, KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri, Denetim ve Güvence Hizmetleri Şirket Ortağı Hakan Ölekli ve Turpak A.Ş. CEO ve Sharz.Net Ortağı Tamer Şengönül otomotiv endüstrisinin sürdürülebilir bir gelecek adına içinden geçtiği dönüşüm yolculuğunu değerlendirdi.

İstanbul Ekonomi Zirvesi İcra Kurulu Başkanı ve Değer Grup CEO’su Abdullah Değer ve Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik

‘ELEKTRİKLİ MOBİLİTE 2013’TE BMW i3 İLE BAŞLADIK’

Otomobil dünyasının son yıllarda çok hızlı ve radikal bir değişim yaşadığını, Borusan Otomotiv’in ise bu dönüşümün ilk ayak seslerinin duyulduğu 2013 yılında BMW i3 ile elektrikli mobilite yolculuğuna öncülük ettiğini belirten Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, ilerleyen yıllarda da temsil ettikleri markaların tam elektrikli ve hibrit modellerini dünya ile aynı anda Türkiye’ye getirdiklerini söyledi. Bu alandaki kararlılıklarını teyit etmek üzere “Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon dönüşümüne öncü olmak” misyonunu üstlendiklerini belirten Tiftik, “Bu sözümüzün arkasında durmak üzere kendimize zor hedefler de koyduk. Bu hedeflerden biri 2030 yılında distribütörlüğünü üstlendiğimiz BMW ve MINI markalarımızın toplam satışları içindeki elektrikli araç payını yüzde 75’e çıkarmak. Halihazırda portföyümüzde olan diğer markalar için bu hedef yüzde 70 seviyesinde. Bu misyonumuz çerçevesinde elektrikli otomobil ekosisteminin tüm paydaşlarıyla birlikte geliştirilmesi, kamuoyunun sıfır emisyonlu sürüş için gerek doğru bilgiye gerekse uygun finansmana ulaşabilmesi için de farklı inisiyatifleri başlatmış durumdayız. Otomotiv distribütörleri arasında ilk Yeşil Finansman (Green Loan) kredisine imza atan kuruluş olarak müşterilerimizin çevreci otomobillere erişimini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Borusan Enerji ile birlikte yürüttüğümüz proje çerçevesine sürdürülebilir kaynaklardan üretilen enerjiyi ilk etapta BMW müşterilerine hem otomobil hem evsel kullanımda sunmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tüm bunların da etkisiyle 2021 ilk 11 ayında rekor seviyelerde gerçekleşen elektrikli otomobil satış rakamları doğru yolda olduğumuzu teyit ediyor” dedi.

BMW Group’un elektromobilite ve sürdürülebilirlik alanındaki küresel stratejisine değinen BMW Group Afrika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa Bölgesi Kamu İlişkileri ve İletişimi Başkanı Christian Bahoo, “Sürdürülebilirlik, dünyayı birbirine bağlayan yeni dil haline gelmelidir. İklim değişikliğiyle mücadele ve kaynakları ele alma şeklimiz toplumumuzun geleceğini belirleyecek. Premium bir otomobil üreticisi olarak gelecek nesiller için sorumluluk alıyoruz ve sürdürülebilirliği gelecekteki işimizin odak noktası haline getiriyoruz. Sonuç olarak, Science Based Targets Initiative (SBTi) liderliğindeki bir eylem çağrısı olan Business Ambition for 1.5°C’ye katılan ilk Alman otomobil üreticisiyiz. 2030’a kadar, küresel satışlarımızın yarısının tamamen elektrikli otomobillerden oluşmasını ve üretimin daha fazla iklim dostu olmasını istiyoruz.” dedi.

KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri, Denetim ve Güvence Hizmetleri Şirket Ortağı Hakan Ölekli, ise elektrikli otomobillerin sürdürülebilir bir gelecek için kaçınılmaz olduğunu belirterek “2030 yılına kadar elektrikli otomobillerin sayıları dramatik olarak yükselecek. Bu yıla kadar elektrik motorlu araçların üretim maliyetleri içten yanmalı motorlu araçların maliyetlerini yakalayacak.” dedi. Bu alanda tüketici beklentilerinin şarj süresine yoğunlaştığını belirten Ölekli hızlı şarj altyapısının önemine değinerek yapılan bir anketin sonucuna göre tüketicilerin yüzde 75’inin yarım saatten kısa bir süre içinde araçlarının yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşmasını talep ettiğini sözlerine ekledi.

Turpak A.Ş. CEO’su ve Sharz.Net Yatırımcısı Tamer Şengönül ise elektrikli otomobillerin kullanımının yaygınlaşması için şarj istasyonlarının artması gerektiğini belirtti. Şengönül, “Şarj istasyonlarının artması tüketici alışkanlıklarını direkt olarak etkileyecek. Böylelikle akaryakıt sektörü de kendisini değiştirecek. Bu değişimi şimdiden akaryakıt firmalarının logolarında görmek mümkün.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.