GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarOto Teknoloji

BYD, Macaristan’da fabrika kuracak

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, Avrupa’daki ilk elektrikli otomobil fabrikasını Macaristan’da kuracak. BYD, 2017’de de Macaristan’da, bir elektrikli kamyon fabrikası kurmuştu.

ÇİNLİ elektrikli araç üreticisi BYD, Avrupa’daki ilk otomobil fabrikasını Macaristan’da kuracağını bildirdi. Fabrikanın, Macaristan’ın güneyindeki Szeged şehrinde kurulacağı belirtildi.

Fabrika, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi konumundaki şirketin, Avrupa’da kuracağı ilk otomobil üretim tesisi olacak.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, bölgede binlerce yeni istihdam yaratacak tesisin, “Macaristan’ın ekonomik tarihindeki en büyük yatırımlardan biri” olacağını ifade etti.

BYD’NİN MACARİSTAN’DAKİ İKİNCİ FABRİKASI OLACAK

Hükümetin, fabrikanın kurulması için BYD’ye mali teşvik sağlayacağını kaydeden Szijjarto, söz konusu yatırımın, “Macaristan’ın küresel elektrikli otomotiv dönüşümündeki konumunu güçlendireceğini” vurguladı.

Macaristan, son yıllarda elektrikli araçlarda kullanılan lityum-iyon bataryalarının imalatı için ülkeye çektiği yabancı yatırımlarla öne çıkıyor.

Güney Koreli Samsung, Çinli CATL ve diğer uluslararası batarya üreticileri, Macaristan’da üretim tesisleri kuruyor. CATL’in Debrecen şehrindeki 100 gigavat saat kapasiteli batarya fabrikası, bunların en büyüğü konumunda bulunuyor.

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, 2017’de Macaristan’ın Komarom şehrinde, bir elektrikli kamyon fabrikası kurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir