GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarOto TeknolojiTicari Araçlar

Çinli markalar yatırım yarışında

Türkiye’nin son dönemde Çin menşeli otomobil ithalatına yönelik art arda gelen düzenlemeleri, yatırım planlayan Çinli markaların girişimlerini hızlandırdı. BYD’nin fabrika kararının ardından, SWM’den açıklama, Skywell’den de Ankara’ya ziyaret gerçekleşti.

Mehmet Emin AVCI

TÜRKİYE’nin Çin menşeli ithal otomobillere getirdiği ek vergi ve ardından yatırım yapan şirketlere ek vergi muafiyeti düzenlemesi Çinli markaların art arda Türkiye’de yatırım açıklamaları yapmalarına neden oldu.

BYD’nin üretim yatırımı kararının ardından SWM ve Skywell de Türkiye’ye ziyaretlerde bulunarak, yatırım yapma girişimlerini hızlandırdılar. Daha önce yatırım konusunda incelemeler yapan bir diğer Çinli marka Chery’nin de yakın zamanda açıklama yapabileceği konuşuluyor. Son olarak Çinli otomotiv devi Guangzhou Automobile Group ile Togg arasında bir üretim mekanizması oluşturma konusunda görüşmelerin yapıldığı açıklandı.

Çin’in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’de ATMO Group tarafından temsil edilen SWM Motor da bu markalardan biri.  Markaya Türkiye’de ilginin yoğun olduğu ifade eden ATMO Group CEO’su Anton Chernov, “ATMO Group olarak Türkiye’de yatırım yapmaya ve daha fazla proje geliştirmeye ilgi duyuyoruz. Türkiye’deki çalışan sayımız geçen yıla göre iki katına çıktı, gelirimiz her yıl artıyor ve gelişim için uzun vadeli bir planımız var. Şu anda yıllık 50 binden fazla araç üretim kapasitesine sahip bir üretim tesisi üzerinde çalışıyoruz.

ATMO Group CEO’su Anton Chernov

‘YATIRIM İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR’

Üretim tesisi, Türkiye pazarının ihtiyaçlarını karşılamalı ve aynı zamanda Balkan ülkeleri ve AB bölgesindeki diğer pazarlara da ihracata odaklanacak. Türkiye’de üretim için aylar öncesinden Sanayi Bakanlığı ile görüşmelere başladık. Ayrıca Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni projelerimiz için güçlü yerel ortaklarla aktif olarak iletişim halindeyiz. Ancak, yatırım projesi hakkındaki nihai karar, devletten sağlanan destek tedbirlerine bağlı olacaktır” dedi.

‘YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK’

Türkiye’de markaya olan yoğun ilgiyi ifade eden SWM Türkiye Ticari Direktörü Burak Azmanoğlu ise, “Son dönemdeki yasal düzenlemelerdeki değişikliklerle birlikte mevcut iş modelimizi, yerel üretim seçeneklerini de içerecek şekilde gözden geçirmeye başladık. Türkiye, uzun vadeli iş geliştirme açısından yüksek potansiyele sahip bir bölge. Profesyonel ve güçlü bir bayi ağı kurduk ve yeni ortaklar katılmaya devam ediyor. Satış sonrası hizmetler ve yedek parça tedarikinde genişleyen bayi ağımızla müşterilerimizi destekliyoruz. Türkiye genelinde ilk parti gelen araçlarımız yollarda ve ilk müşterilerin yorumları çok olumlu oldu ve Türkiye’de markanın imajı için çok şey yaptık. Amacımız, Türk müşterilere yüksek kaliteli SUV modellerini uygun fiyatlarla sunmaya devam etmek ve istediğimiz konuma gelene kadar Türkiye’deki operasyonlarımızın gelişimine yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

ÜRÜN GAMI GENİŞLİYOR

Türkiye’de 100’den fazla çalışanı olan SWM markası, 10 ilde 3S (satış, satış sonrası ve yedek parça) bayi noktasında 300’den fazla çalışanla müşterilerine hizmet veriyor.  Kısa bir süre önce G01, G01F, G03F ve elektrikli hafif ticari X30L EV ile Türk tüketicisinin karşısına çıkan SWM Motor Türkiye, haziran ayı itibarıyla G05 isimli yeni D-SUV modeliyle de ürün gamını genişletti.

Ulu Motor CEO’su Mahmut Ulubaş ve Skywell Kurucu Ortağı ve CEO’su Wu Longba

SKYWELL YATIRIM DETAYLARI İÇİN ANKARA’DA

Ulu Motor ile Çin’in teknoloji firmalarından Skywell’in üreticisi Skyworth yetkilileri, mevcut stratejik ve teknolojik ortaklıklarını global platformlarda büyütmek üzere Ankara’da bir araya geldi. Çin’in elektrikli otomobil üreticilerinden Skywell’in kurucu başkanı ve Skyworth Digital ve Skywell Europe sahibi ve kurucusu Stephen Wong, Skywell’in kurucu ortağı ve CEO’su Wu Longba ile Skywell Türkiye ve Skywell Europe Bölge Direktörü Chen Quanrong Skywell, Türkiye’ye yönelik yeni yatırımlarını ve gelecek dönem piyasaya sunulacak yeni modellerini görüşmek ve Türkiye distribütörleri Ulu Motor ile olan mevcut stratejik ve teknolojik ortaklıklarını global platformlarda büyütmek amacıyla temaslar gerçekleştirmek adına Türkiye ziyaretinde bulundular. Ankara’da gerçekleştirilen temaslarda Ulu Motor ve Ulubaşlar Grubu kurucu başkanı Nuri Ulubaş, Ulu Motor Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ziya Ulubaş, Skywell Europe & UK CEO’su Mahmut Ulubaş ile ev sahibi Skywell Ankara Yetkili Bayii Yönetim Kurulu Başkanı Cankay Çetinkaya katılım sağladı.

Togg, ÇİNLİ ŞİRKETLE ÜRETİMİ GÖRÜŞÜYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, Çinlilerin Togg’la beraber bir üretim mekanizması oluşturma konusunda istekli olduklarını belirterek, Çinli şirket Guangzhou Automobile Group ile Togg arasında görüşmelerin başladığını duyurdu. Reuters’e konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sırakaya, Çinli Guangzhou Automobile Group’un (GAC) birlikte elektrikli otomotiv üretimi yapılması konusunda Togg ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda temmuz ayında Togg’a ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir