Çip krizi&kur, 2. ele talebi artırır mı?

Pandemi süresince küresel mikroçip krizi nedeniyle üretimlerin durma olasılığı ve ülkemizde yaşanan oynak kur nedeniyle ikinci el otomobil pazarına ilginin ve dolayısıyla fiyatların yeniden yükselmesi bekleniyor.

KOVİD 19 sürecinde küresel elektronik mikroçip tedarik sıkıntısı yaşanması ile gözler ikinci el otomotiv piyasasına çevrildi. Ramazan Bayramı boyunca kısıtlamalar tekrar devam edecek ancak bayram sonrası kademeli olarak yasaklar kalkar ise yaz aylarının da yaklaşmasıyla beraber ikinci el otomobil satışları artabilir. Öte yandan Ticaret Bakanlığı’nın 120 bin TL ve altındaki taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit imkanı getirmesi ile birlikte önümüzdeki aylarda sıfır km araçlara olan talep artabilir, pandemi dolayısıyla talep karşılanamadığında ise gözler ikinci ele kayabilir, bu durumda 120 bin TL altındaki araçların ilanlarda daha çok görülmesi olası. Mart ayında arabam.com’da yayınlanan ilanlarda en çok ilgiyi 200.000 km. – 300.000 km. aralığındaki araçlar gördü. 1.2 – 1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranlarının yüzde 11 artış göstermesi ve 1.4 – 1.6 arası motor hacmine sahip araçların ise ilan oranlarının yüzde 7 artış göstermesi dikkat çekiyor. Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için, tüketicilerin ilgisini daha çok çekiyor.

EN ÇOK İLAN VERİLEN KATEGORİLER

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz mart ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Mart ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel veriler paylaşıldı. arabam.com’daki ilanların yüzde 70’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

EN ÇOK İLAN VERİLEN 10 MARKA

Renault, mart ayında da yüzde 20 ile birinciliğini koruyor. Fiat ise yüzde 18 ile yine ikinci sırada. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izliyor. Mart ayında da Mercedes Benz ve BMW ilk 10 listesinde bulunmuyor.

İlanlara model özelinde bakıldığında mart ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Astra ve Focus’un tercih edilme oranı yüzde 1 düştü. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.