Çip krizinde rüzgarın yönü değişiyor

Çip krizi, otomotiv sektörünü etkilemeye devam ederken 2022’nin en az ilk yarısına kadar bu etkilerin devam edeceği ön görülüyor. Çip kaynaklı 0 km araçlardaki stok sıkıntısı da sürüyor.

TÜM dünyada etkilerinin sürdüğü çip krizi, otomotiv sektörünü etkilemeye devam ederken 2022’nin en az ilk yarısına kadar bu etkilerin devam edeceği ön görülüyor. İtalya’daki bir teknoloji etkinliğine katılan Tesla’nın Ceo’su Elon Musk da gelecek yıl çip sorununun çözülebileceği sinyallerini verdi ve bu konuda iyimser. Ancak şu anda 0 km araç piyasasında yaşanan stok sıkıntıları sürüyor.

Geçtiğimiz ağustos ayında yapılan ÖTV indirimini de göz önünde bulundurunca tüketicinin yine ikinci ele yönelmesi kaçınılmaz. arabam.com’da 200.000 TL ve altındaki araç ilan sayılarında belli miktardaki artışlar bu görüşü destekler nitelikte. Ayrıca eylül ayında benzinli ve LPG’li araçların ilan sayısı da artış gösterdi.

arabam.com, geçtiğimiz eylül ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına katkı sağlayacak istatistikleri paylaştı. Eylül ayında en çok ilan “otomobiller” için ve 50.000 TL – 100.000 TL ile 100.000 TL – 150.000 TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

Eylül boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre kategorize edilmiş ikinci el arabam.com analizi şöyle:

EN ÇOK İLAN VERİLEN KATEGORİLER

arabam.com’daki ilanların yüzde 70’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

EN ÇOK İLAN VERİLEN 10 MARKA

arabam.com’da verilen ilanların yüzde 20’sini Renault oluşturuyor. Renault markasını yüzde 19 ile Fiat izliyor. Böylece ocak ayından beri Fiat, ilk defa Renault’a bu kadar yaklaştı. Fiat markasını da sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izliyor.

İlanlara model özelinde bakıldığında eylül ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip ediyor.

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 21 ile Nissan Qashqai’nin oldu. Bu aracı sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 izliyor.

arabam.com’da eylül ayında en fazla ilan verilen araçlar, yüzde 7,5 oranı ile 2012 yılına ait modeller oldu. Bunu sırasıyla 2017, 2015 ve 2011 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ait araçlar ise ilanların yüzde 14,1’ini oluşturuyor.

MOTOR HACMİNE GÖRE İLANLARIN DAĞILIMI

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor. 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranı yüzde 29, 1.4 – 1.6 arası motor hacmine sahip araçlar ise ilanların yüzde 53’ünü oluşturuyor. 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı ise yüzde 4’te kaldı.

VİTES VE YAKIT TİPİNE GÖRE DAĞILIM

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Eylül ayında düz vitesli araçlar ilanların yüzde 67’sini oluşturuyor, yarı otomatik vitesli araçlar da ilanların yüzde 16’sını oluşturuyor. Otomatik vitesli araçların ise ilan oranı yüzde 16. arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, LPG’li araçların eylül ayında ilan oranı yüzde 25,84 oldu. Dizel motorlu araçlar yüzde 54,14 oranı ile birinciliği kaptırmıyor. Benzinli araçlar ise ilanların 19,87’sini oluşturuyor. Benzinli araçları sırasıyla elektrikli ve hibrit araçlar oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.