Citroen, Türkiye’de yüzde 5 büyüdü  

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Zorlu pazar koşullarında yakaladığımız yüzde 5’lik büyüme rakamıyla seneyi 29 bin adet seviyelerine yaklaşarak kapattık. Son 2 yılda gösterdiğimiz büyüme trendini sürdürdük” dedi.

CITROEN, global başarılarını Türkiye otomotiv pazarına yansıtarak 2021 yılını büyüme rakamlarıyla kapatmayı başardı. Hem binek otomobil hem de ticari araç segmentlerinde yakaladığı başarılar ile 2021 yılında adından söz ettiren Fransız devi, Türkiye otomotiv pazarında bir önceki yıla oranla yüzde 5’lik bir büyüme rakamı elde etti. Bunun yanı sıra Citroen dünyasında da bu başarılı grafiği ile önemli bir konuma ulaşan Citroen Türkiye, Avrupa pazarları ve Çin’in hemen arkasında bu alanda 7. sırada yer aldı.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım

‘DARALAN PAZARDAN BÜYÜYEREK ÇIKTIK’

2021’in otomotiv sektörü için zorluklarla geçen bir yıl olduğunu ve özellikle çip krizi ile birlikte tedarik zincirindeki problemlerin yarattığı olumsuz etkiler sonucunda otomotiv pazarının bir önceki yıla göre daraldığını vurgulayan Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Bu zorlu pazar koşullarında yakaladığımız yüzde 5’lik büyüme rakamıyla seneyi 29 bin adet seviyelerine yaklaşarak kapattık ve son iki yılda gösterdiğimiz büyüme trendini sürdürdük. Yakaladığımız bu trend ile Türkiye otomotiv pazarında markalar sıralamasında 9. sırada yer aldık. Bu büyümenin arkasında; stratejik ürün gamımız, başarılı iletişim planlarımız, hızla büyüyen bayi teşkilatımız ve müşterilerimize verdiğimiz değer var. En başından bu yana markamızın global hedefi olan, müşterilerimizin kalplerine dokunmayı ve onlarla sıcak bir ilişki kurmayı, güçlü bayi ağımız yardımıyla başarıyoruz. Müşterilerimizden ilham alarak onlara konforu yalnızca modellerimizle değil showroomlarımıza girdiklerinde de verdiğimiz tüm hizmetlerle hissettiriyoruz” şeklinde konuştu.

YENİLENEN MODELLERLE GELEN BAŞARI

Citroen, 2021 yılını binek otomobil segmentinde önemli başarılarla geride bıraktı. Fransız üretici, iddialı tasarımı ve arttırılmış konforuyla baştan aşağı yeniden tasarlanan, C3 Aircross ve geçtiğimiz yıl ortasında pazara giriş yapan yenilikçi teknolojinin vücut bulmuş hali C4 ile büyümeyi yakaladı. 2021 yılında ciddi bir ivme ile markanın büyümesine katkı veren modellerden, C3 Aircross’un satışları bir önceki yıla oranla yüzde 25 büyüyerek bu alanda en büyük başarıyı gösterenlerden bir tanesi oldu. Yeni C4 ise 2021 yılının ortasında Türkiye otomotiv pazarına giriş yapmasına karşın çok önemli bir başarının mimarı oldu. Yalnızca 6 aylık dilimde satışı gerçekleşen ve sınıfında fark yaratan model, 2021’i segmentinin 3.’sü olarak tamamladı. Bu başarılara ek olarak, otomotiv sektörünün mobilite dünyasına evrilmesine öncülük eden markalar arasında yer alan Citroen, Aralık ayında lanse ettiği Ami ile “herkes için mobilite” mottosunu bir kez daha vurguladı.

TİCARİ ARAÇTA REKOR BÜYÜME

Markanın geçtiğimiz yıl başarıları ve büyümesi yalnızca binek otomobil ile sınırlı kalmadı. Yılı  ticari araç satışlarında da rekor büyüme ile kapatan Citroen bu alanda da başarılarını sürdürdü. Berlingo Van modelinde 2020 yılına oranla iki kat büyüme yakalarken, Jumpy 8+1 modelinde geçtiğimiz yıla oranla yakaladığı büyüme 3 kat oldu. Citroen Jumpy Van’da ise 2021 yılında bir önceki seneye göre yüzde 56’lık bir büyüme rakamı elde etti. Bütün bunlara ek olarak Fransız üretici, başarılarını ödüllerle taçlandırmayı da sürdürdü. Geleceğin ulaşım teknolojilerine öncülük eden Citroen, Marketing Türkiye ve pazar araştırmaları şirketi Akademetre iş birliğiyle düzenlenen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında halk jürisi tarafından “Yılın En İtibarlı Ticari Otomotiv Markası” seçildi.

CITROEN DÜNYASINDA TÜRKİYE 7. SIRADA

Mobilitenin her alanına dokunan Citroen, global çapta da önemli bir ivme elde etti. Bu ivme içerisinde Citroen Türkiye ise yakaladığı çok değerli pozisyonunu korumayı başardı. Citroen Türkiye olarak markanın faaliyet gösterdiği büyük Avrupa pazarları ve Çin’in hemen arkasında 7. sırada yer almayı başardı ve kendi bölgesinde en yüksek satış rakamı elde eden ülke olarak Citroen Türkiye’de her alanda gelişimini sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.