Daha düşük MTV ödemek mümkün

Yeni yılla birlikte MTV tutarları da yüzde 9.11’lik yeniden değerleme oranında artırıldı. Bu ay ilk taksiti bu ay ödenecek MTV’deki kriterleri biliyor muyuz? Doç. Dr. Cem Barlas Arslan, daha düşük MTV ödemenin mümkün olduğunu belirterek, bunun için neler yapılması gerektiğini anlattı.

2021 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ilk taksiti bu ay içinde ödenecek. Türkiye’de trafiğe kayıtlı 24 milyondan fazla taşıt var. Bu taşıtların bir kısmını ilgilendiren bir MTV avantajı var.

Doç. Dr. Cem Barlas Arslan

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden Doç. Dr. Cem Barlas Arslan, bu avantajın hangi araçları kapsadığını ve avantajdan yararlanmak için neler yapılması gerektiğini madde madde açıkladı.

İşte araç sahiplerini ilgilendiren kriterler ve uygulama şekli:

DÜŞÜK VERGİ AVANTAJI

“Ödenecek MTV tutarı eğer kasko değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa bir alt tarifeden MTV ödeme imkanı söz konusu.”

Bunun için yapılması gereken basit.

– Otomobil veya cipin kasko değerinin yüzde 5’i hesaplanıyor (kasko değerlerine www.gib.gov.tr veya www.tsrsb.org.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz).

– Tarifeye göre ödenecek vergi bulunuyor.

– Ödenecek MTV kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise bir alt kademedeki MTV ödeniyor (bir alt kademe de yüzde 5’den fazla ise ikinci alt kademeye inilemiyor).

Avantaj “sadece otomobil ve ciplere” var. Minibüs, otobüs, kamyon, kamyonetler için daha az MTV ödeme avantajı yok. Avantajdan yararlanabilmek için, yetkili sigorta acentelerinin düzenlediği “bildirim formu” ile ilgili vergi dairesine başvuru yapmak gerek.

GEÇMİŞTE ÖDENEN MTV’LER NASIL İADE ALINABİLİR?

Daha önceki yıllarda ödenen MTV’ler için avantajdan yararlanılmamışsa, “fazla ödenen vergiler iade alınabileceği gibi, bu yılın taksitlerine de mahsup edilebiliyor.”

YENİ MTV MİKTARLARI NE OLMUŞTU?

1 Ocak 2021 itibariyle, bazı vergi ve harç tutarlarında, yüzde 9,11 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artışa gidildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının yürürlüğe giren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Genel Tebliğine göre, 1-3 yaş aralığında olan otomobillerin 2021 yılındaki MTV motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1051 lira ile 1261 lira arasında değişecek. Aynı yaşta motor silindir hacmi 1301 santimetreküp ile 1600 santimetreküp arasındaki otomobillerin vergisi de 1830 lira ile 2 bin 197 lira arasında olacak. 4001 santimetreküpün üzerindekilerin vergisi ise 45 bin 932 lira ile 50 bin 107 lira arasında değişecek. Yıllık vergi tutarı, 1-6 yaş arası minibüslerde 1256 lira, aynı yaştaki 25 kişiye kadar otobüslerde 3 bin 172 lira, 1500 kilograma kadar kamyonet, kamyon ve benzeri araçlarda 1127 lira olacak.

2020’DE MTV KAÇ LİRAYDI?

2019 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı yüzde 23.73’ken Cumhurbaşkanlığı kararı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) uygulanacak artış oranı yüzde 15.9 olarak belirlenmişti. Bu yıl içinde bir değişiklik olmazsa 2020 yılında hangi otomobil için ne kadar MTV ödenecek? En ucuz MTV 2020’de 964 lira olarak açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir