Daimler Truck’tan iddialı hedefler

Şirket, performansını artırmaya ve hissedarlar için yüksek getiri sağlamaya kararlı.Batarya Elektrikli Araçlar (BEV) ve Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar (FCEV) için iddialı teknoloji planlaması ile Daimler Trucks’ın 2030 yılına kadar satışlarının yüzde 60’ı Sıfır Emisyonlu Araçlar’dan (ZEV) oluşacak.

DAIMLER TRUCK’ın ilk strateji günü gerçekleşti. Şirket, düzenlenen bu etkinlikte bağımsız bir şirket olma hedeflerinin yanında hem operasyonel hem de finansal planlarını açıkladı. Daimler Truck CEO’su Martin Daum başkanlığındaki Yönetim Kurulu, stratejik önceliklerin yanı sıra en önemli finansal ve teknolojik hedeflerini de etkinlikte açıkladı.

Satışlar, pazar payları ve küresel erişim açısından ticari araç dünyasında küresel lider olan Daimler Truck, güçlü ve avantajlı konumuyla yola çıkıyor. Yıllık ortalama 40 milyar Euro’nun üzerinde satış yapan Daimler Truck, yıl içerisinde yaklaşık yarım milyon kamyon ve otobüs satışı gerçekleştiriyor. Freightliner, Mercedes-Benz, FUSO ve BharatBenz gibi güçlü markaları ile Daimler Truck, tüm büyük kıtalarda geniş kamyon ve otobüs yelpazesi sunuyor. Şirket ayrıca; güvenlik, verimlilik ve elektrikli güç-aktarma sistemleri açısından da teknolojide öncü konumunda.

Bağımsız bir şirket olarak geleceğe odaklanan Daimler Truck, stratejik hedeflerini hızlandıracak ve finansal performansını güçlendirecek.

Daimler Truck AG CEO’su Martin Daum yapmış olduğu değerlendirmede, “Bağımsız bir şirket olarak misyonumuz net; batarya ve yakıt hücreli araçların gelişimini hızlandırarak emisyonsuz ulaşıma öncülük edecek ve karlılığımızı önemli ölçüde artıracağız. Yer aldığımız her bölgede en iyi rakamları hedefliyoruz. Her bölgede rekabetçi bir performans sergilemek zorundayız ve bu hedefe ulaşmak için gerekli önlemleri almaya hazırız. Sabit maliyetlerimizi azaltmak ve finansal performansımızı daha da iyileştirmek için zorlu kararlar almaya hazırız.” şeklinde konuştu.

DAIMLER TRUCK FİNANSAL HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Daimler Truck CFO’su Jochen Götz, şirketin finansal hedeflerini sunarken karlılığı ve getirileri artıracaklarını söylerken, bağımsız bir şirket olarak hissedarlar için yüksek katma değer yaratacaklarını da belirtti. Daimler Truck, güçlü piyasa koşulları göz önüne alındığında, 2025 yılına kadar tüm bölgelerde yüksek kârlılık ve genel olarak çift haneli satış getirisi hedefliyor.

BÖLGESEL HEDEFLER BELİRLENDİ

Daimler Truck AG CFO’su Jochen Götz, “Karlılığı yeniden düzenlememiz gerekiyor. Sabit maliyetlerimizi azaltmak ve hizmetlerde büyümeyi geliştirmek için net hedefler belirledik. Ayrıca girişimciliği ve finansal performansımızı güçlendirmek için bölgesel gücümüzü kullanacağız.” şeklinde konuştu.

SIFIR EMİSYONA GİDEN YOLDA LİDER

Daimler Truck’ın yeni CTO’su ve Kamyon Teknoloji Grubu Başkanı Dr. Andreas Gorbach, şirketin teknoloji stratejisinin temellerini açıkladı. Daimler Truck, başlangıçta geleneksel içten yanmalı motorlara yapılan yatırımları azaltacak ve bu süreçte, Cummins ile orta hacimli motorlar üzerinde sürdürdüğü çalışmaların benzerlerini farklı ortaklarla yapacak. Şirket, ayrıca gerekli yatırımları birlikte yapabilmek için ağır ticari araç motorları alanında daha fazla ortaklık arayışı içerisinde. Daimler Truck, 2025 yılına kadar geleneksel içten yanmalı motorlara yapılan harcamaları daha da azaltacak ve AR-GE harcamalarının çoğunu Sıfır Emisyonlu Araç (ZEV) teknolojilerine yönlendirecek. Şirket, ZEV teknolojisi konusunda hem Batarya Elektrikli Araçlar’a (BEV) hem de Hidrojen Bazlı Yakıt Hücreli Araçlar’a (FCEV) güveniyor.

BATARYA ELEKTRİKLİ KAMYONLARDA LİDER

Daimler Truck, 2017 yılında sunmaya başladığı tamamen elektrikli FUSO eCanter ile piyasadaki tüm küresel OEM kamyon üreticileri arasında en kapsamlı ZEV ticari araç portföyünü sunuyor. Freightliners eCascadia ve eM2, Mercedes-Benz eActros ve eCitaro gibi ZEV’ler dışında ikonik Thomas Built Buses Jouley de günlük hayatta kullanılıyor ve bu modeller, müşteri kullanımında 10 milyon kilometreden fazla yol kat ettiler. Yaklaşık 500 km menzile sahip Mercedes-Benz eActros LongHaul gibi modeller ise önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacak. Daimler Truck, önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni nesil Batarya Elektrikli Araç (BEV) modelleri sunmayı planlıyor. Bu modeller ile 800 km’ye kadar menzil hedefliyor.

HİDROJEN YAKIT HÜCRELİ KAMYON GELİŞTİRMEDE ENDÜSTRİ LİDERİ

Batarya Elektrikli Kamyonlar’a odaklanan Daimler Truck aynı zamanda Hidrojen Bazlı Yakıt Hücreli Kamyonlar’ın (FCEV) geliştirilmesini ve kullanımını hızlandırmak istiyor. Hidrojenin yüksek enerji yoğunluğu, kısa yakıt ikmal süreleri ve birçok pazarda hidrojen enerji sisteminin kaydettiği gelişime bağlı olarak Daimler Truck, FCEV’lerin karayolu yük taşımacılığında önemli bir rol oynayacağına inanıyor. Daimler Truck, Volvo AB Grubu ortaklığındaki cellcentric ve kesin bir teknoloji yol haritası ile desteğiyle bu araçları pazara sunmaya kararlı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.