GüncelLansman/Yenilik

‘Dizel satışı geriliyor, gelecek hibritte’

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pandemi döneminde çevreci araçların öneminin arttığını belirterek, “Avrupa tarihinde ilk kez hibrit, şarjlı hibrit ve elektrik motorlu araç satışları dizeli geçmiş durumda. Binekte dizel sunmayan Toyota pozitif ayrışmaya başladı” dedi.

TOYOTA Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pandemi sürecinde çevreye zarar vermeyen araçların büyük önem kazandığını belirterek, “Son verilere göre Avrupa tarihinde ilk kez hibrit, şarjlı hibrit ve elektrik motorlu araç satışları dizeli geçmiş durumda. Avrupa’da dizelin payı yüzde 27’ye gerilerken, ülkemizde bu oran yüzde 75’lerden yüzde 40’lara indi” dedi.

Toyota, tamamen yenilenen dördüncü nesil Yaris’in Türkiye pazarına sunulması nedeniyle düzenlenen online basın lansmanında konuşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni Yaris, sektör ve pazar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘HİBRİT ÜRÜN GAMIMIZ TAMAMEN YENİLENDİ’

Bozkurt, yeni Yaris ile birlikte Toyota’nın hibrit ürün gamının tamamen yenilendiğini belirterek, “Baştan sona en küçük parçası dahi yenilenen Yaris ile birlikte bu segmentte iddiamızı yine çok güçlü bir şekilde ortaya koyacağız. 2020 yılı için 400 adetlik yeni Yaris satış hedefimiz bulunuyor. 2021 yılında ise benzinli ve hibrit olmak üzere 2 bin 100 adetlik yeni Yaris satışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz” dedi.

‘DİZEL SATIŞLARI GERİLİYOR’

Pandemi döneminde çevreye zarar vermeyen araçların ayrı bir değer oluşturduğuna dikkati çeken Bozkurt, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Son verilere göre Avrupa tarihinde ilk kez hibrit, şarjlı hibrit ve elektrik motorlu araç satışları dizeli geçmiş durumda. Avrupa’da dizelin payı yüzde 27’ye gerilerken, ülkemizde bu oran yüzde 75’lerden yüzde 40’lara indi.”

‘TOYOTA POZİTİF AYRIŞMAYA BAŞLADI’

Bozkurt, Toyota’nın binek otomobilde dizel motorlu araç sunmama kararı aldığını, ürün özellikleri sebebiyle artık pozitif ayrışmaya başlayan bir marka konumuna geldiğini belirterek, “Toyota olarak önümüzdeki süreçte ülkemizde sunulacak araçların Avrupa emisyon normlarına uygun olması nedeniyle avantajlı bir konumda olacağız. Bunu destekleyecek veriler de elimizde. Gelecek sene için bugünden sadece filo için 28 bin sipariş aldık. İşte bu nedenle gelecek yıl düşmesini beklediğimiz pazara rağmen Toyota olarak pazar payımızı artıracağımızı ve daha fazla araç satacağımızı öngörüyorum” dedi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt

‘YENİ VERGİ DÜZENLEMESİNDE ÇEVRECİLİK BELİRLEYİCİ OLMALI’

Sektöre yönelik vergi düzenlemelerinde artık motor hacmi yerine çevrecilik özelliklerinin ön plana çıkarılacak bir yapının benimsenmesi gerektiğini vurgulayan Ali Haydar Bozkurt, şöyle konuştu: “Artık insanlarımızın hem yakıt tasarruflu hem de çevreye zararsız yeni teknoloji ürünü araçları kullanmayı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Bu nedenle, genel anlamıyla vergi sisteminin artık yeni teknolojileri anlatan bir sistemle değiştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özellikleri ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan sistemler incelenip; günümüzün teknolojilerini teşvik eden, bu teknolojilerin önünü açacak, bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, gelecek yıl satışlarımız arasında hibrit modellerimiz de çok önemli bir yer tutacaktır. Önümüzdeki süreçte hibritle ilgili farklı bir uygulama, açıklanacak herhangi bir teşvik söz konusu olursa o zaman hibrit modellerin satışları da hızlanacaktır.”

‘ARAÇ TEDARİĞİ PANDEMİNİN SEYRİNE BAĞLI’

Bozkurt, tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de satış adetleri öngörüsünde bulunmak için üretimin talebe nasıl cevap vereceğinin önemine de dikkat çekerek şunları söyledi: “Pandeminin seyrine bağlı olarak üretimin yeniden durmasıyla ilgili endişeleri ne yazık ki halen taşıyoruz. Dünya genelinde vaka sayısının artışlar göstermesiyle birlikte üretim ve satış planlaması yapanlar çok zorlanıyor. Şu ana kadar yapılan planlamayla üretim tarafının tüm dünyada mevcut şartlara göre yine de başarılı olduğunu görüyoruz. Üretimin tekrar durma ihtimali eğer vaka sayısı kontrol edilemezse maalesef söz konusu olabilir.”

‘2021’DE PAZAR 700 BİNLER CİVARINDA OLUR’

BU yılın tamamlanmasına 1 ay kala talebin yoğun olarak devam ettiğini ve sektörün yılı 750 bin adetlik satışın altında kapanmasını beklemediğini belirten Bozkurt, “Yılın tamamlanmasına bir ay kala eğer tedarik ile ilgili yeni bir sorun yaşanmazsa  toplam pazar 2020 sonunda 800-900 bin adetlere bile ulaşabilir. Bu potansiyeli görüyoruz ancak üretimin sekteye uğramaması ve tedariğin aksamaması gerekir” dedi. 2021’e ilişkin beklentilerini de paylaşan Bozkurt, şunları söyledi: “ 2021’de üretimde sıkıntı yaşanmasa dahi pazarın bu yıldan biraz daha düşük olmasını bekliyorum. Gelecek yıl faizler ve kurun geldiği seviyeyle birlikte pazarın en iyi ihtimalle 700 binler seviyesini görebileceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir