Doğru klima bakımının püf noktaları

RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı, yeni nesil otomobillerin klima gazının fabrika çıkışı sonrası 5 yıl boyunca performansını koruduğunu belirterek, “Klima kontrol ve bakım periyodunun 3 yılı aşmamasını öneriyoruz. Bize özel modelle, müşterilerimize bakım aşamasında yüzde 70’e varan tasarruf sunuyoruz” dedi.

KIŞ mevsiminde olduğu kadar sıcak mevsimlerde de yolculukları keyifli hale getiren otomobil donanımlardan klima sistemleri de düzenli ve doğru bakım istiyor. Klima sistemleri ihmale gelmiyor. İhmal halinde otomobilde daha önemli hasarlara neden olabilen klima sistemlerinin bakımı nasıl olmalı? Bakımdaki püf noktaları, dikkat edilecek unsurlar neler?

Uzmanlar, iç mekandaki hava kalitesini yükseltme görevini de üstlenen sistemin en yaygın problemlerinden birisinin klima gazı kaçağı olduğuna dikkat çekiyor.

RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı

‘3 YILDA BİR KONTROL VE BAKIM YAPILMALI’

Ortalama 3 yılda bir genel kontrol ve bakımlarının yapılması gerektiğini vurgulayan RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı, 8 yılda 4 bin 500 klima kompresörü onarımı gerçekleştirdiklerini ifade ederken, “Çok karmaşık bir yapıya sahip klima kompresörleri, eğer bakımsızsa yüksek yakıt tüketimine ve düşük performansa sebep olur. Rulman ve kasnak arızaları sebebiyle V kayışına zarar verirse, sırasıyla motordaki diğer önemli aksamları etkileyerek yüksek onarım maliyetleri çıkaracaktır. ” dedi.

EN YAYGIN SORUN GAZ KAÇAĞI

Yaz aylarının yaklaşmasıyla iç mekanda konfor alanı sağlayan klima donanımı, tekrar sıklıkla kullanılmaya başladı. Uzmanlar, kabindeki havayı soğutma dışında nem alma, hava kalitesini yükseltme gibi yan görevleri de üstlenen klima sistemlerinin, ihmal edildiğinde sistematik sorunlara yol açabileceğini belirtiyor. En yaygın problem klima gazı kaçağı olurken, başlangıçta kaçağın tespit edilmesi öneriliyor. Ayrıca kış aylarında hiç çalıştırılmayan klima sistemlerinde, buharlaşma sebebiyle gaz seviyesi düşüyor. Bu yüzden kış aylarında da sistemin belirli aralıklarla çalıştırılması öneriliyor. Mevsim geçişlerinde klima sisteminin detaylı temizliği ve polen filtresinin değişimi de olası birçok solunum yolu hastalığını önlüyor.

BAKIMSIZ KLİMA YAKIT TÜKETİMİNİ ARTIRIYOR

Ortalama 3 yılda bir klima sistemlerinin detaylı şekilde kontrol ve bakımını tavsiye eden RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı, “Yeni nesil otomobillerde klima gazı, fabrikadan yola çıktıktan sonra 5 yıl süreyle performansını koruyor. Fakat eski otomobillerde 2 yılda bir, üreticinin önerdiği şekilde klima gazı dolumu şart. Çok karmaşık bir yapıya sahip klima kompresörleri, özel uzmanlık gerektiriyor, sıklıkla piston ve rulman arızalarıyla karşılaşıyoruz” dedi.

RS SERVİS’E ÖZEL MODELLE, BAKIMDA YÜZDE 70 TASARRUF

8 yıl önce AR-GE süreçlerinin ardından ortaya çıkardıkları modelle, yılda ortalama 550 adet klima kompresörü onarımı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ünaldı, müşterilere sağlanan faydayı şöyle açıklıyor: “Bu onarım sayesinde 4000 TL olan ortalama bakım tutarını 1200 TL’ye indirerek yüzde 70’ten fazla tasarruf sağlıyor, yedek parça ithalatının da önünü almış oluyoruz. Bakımı ihmal edilen sistemler, performans düşüklüğü ve yüksek yakıt tüketimine sebep olurken, rulman ve kasnak arızaları, V kayışına zarar verebiliyor. V kayışına zarar verirse, sırasıyla motordaki diğer aksamları etkileyerek yüksek onarım maliyetleri çıkarıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir