DS 4, 2022’de Türkiye pazarında

DS Automobiles, DS 7 CROSSBACK, DS 3 CROSSBACK ve DS 9’un ardından markanın yeni jenerasyonunun dördüncü modeli olarak dikkatleri üstüne toplayan DS 4 modelini, 2022 yılında Türkiye’de de satışa sunacak.

DS AUTOMOBILES, DS 4 ile gelişimine hız katmaya hazırlanıyor. Kompakt premium segmentin ana hatlarını yeniden belirlemek için tasarlanan DS 4, modern ve çekici SUV Coupé ile geleneksel kompakt hatchback olmak üzere iki gövde şeklinden etkilenerek biçimlendirilmesiyle farklılaşıyor. Kademeli olarak Avrupa pazarlarında 2021 yılının son çeyreğinden itibaren satışına başlanacak olan DS 4, 2022 yılında ülkemizde de satışa sunulacak.

DS Automobiles Türkiye Marka Direktörü Berk Mumcu

‘DS 4 İÇİN CİDDİ BİR TALEP VAR’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DS Automobiles Türkiye Marka Direktörü Berk Mumcu, “DS Automobiles modelleri, gerek donanım gerekse konfor özellikleri açısından bulunduğu sınıf içerisinde kullanıcılarına daha çok özellik vaadediyor. Bunu, şu anda Türkiye’de satışta olan DS 7 CROSSBACK ve DS 7 CROSSBACK E-TENSE modellerimizde görebilirsiniz. DS 4 de aynı şekilde kompakt premium hatchback sınıfında sunduğu özellikler ve DS Automobiles’in beraberinde getirdiği ayrıcalıklar göz önüne alındığında rekabetçi olacak. Belirttiğimiz gibi 2022 yılında DS 4’ü Türkiye’de satışa sunmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu. DS 4 ile hali hazırda olan taleple de ilgili görüşlerini ifade eden Berk Mumcu, “DS markası; Türkiye’de hem satış rakamları hem DS STORE sayısı hem de ürün yelpazesi olmak üzere bir çok alanda büyümesini sürdürüyor. Marka olarak önceliğimiz her zaman müşteri deneyimi ve memnuniyeti üzerine kurulu. Satışı ise daima bir sonuç olarak görüyoruz. Bu noktada, talebe göre hareket edip araçlarımızı hızlı bir şekilde müşterilerimizle buluşturmaya gayret ediyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; DS 4 için Türkiye’den ciddi bir talep var. 2022 yılında DS 4 için beklentilerimizin üzerinde bir taleple karşılaşacağımızı tahmin edebiliyoruz. Bu da bizleri sevindiriyor ve heyecanlandırıyor” dedi.

KARİZMATİK TASARIM

DS 4 boyutlarıyla ilk bakışta dikkatleri üstüne topluyor. 1,83 metrelik genişliği ve 20 inçe kadar hafif alaşım jant seçeneklerine ev sahipliği yapan 720 mm’lik büyük tekerlekleri ile, kompakt 4,40 metrelik uzunluğu ve 1,47 metrelik yüksekliği otomobile etkileyici bir görünüm ve akılda kalıcı bir görkem katıyor. Ön tasarım yeni, özgün aydınlatma grubu tasarımıyla  karakterize edilmesiyle farklılaşıyor. Oldukça ince farlarda, matrix ve adaptif ışıklandırmayı bir araya getiren DS MATRIX LED VISION sistemi bulunuyor. Farlar ek olarak her iki tarafta iki LED hattından, (toplam 98 LED’den) oluşan gündüz farlarını da içinde barındırıyor. DS WINGS farlarla ızgarayı birbirine bağlıyor. Tercih edilen versiyona bağlı olarak bu detay, üç boyutlu ızgarada öne çıkan kademeli büyüklüklerde elmas ucu motifleri bulunan iki parçadan oluşuyor. Ek olarak, uzun kaput, tasarıma getirdiği hareket ile silüete dinamik bir görünüm katıyor. Profil, akıcılıkla keskin hatları bir araya getiriyor. Gizli kapı kolları, yan tasarımdaki heykelsi yüzeyler ile uyum sağlıyor. Arka tarafta tavan, teknik bilgi birikiminin bir göstergesi niteliğindeki emaye yüzey baskılı arka camın dik kavisiyle oldukça aşağı uzanıyor. Arka çamurluklar, kıvrımları ve C sütununu vurgulayan, DS logosunu taşıyan siyah renkli keskin köşeleri ile fit ve güçlü bir tasarım ortaya koyuyor. Arkada, lazer kabartmalı balık pulu efekti ile yeni nesil özgün tasarımlı aydınlatma grubu  bulunuyor.

‘EL İŞÇİLİĞİ’ DÖŞEMELER

DS 4 dijital, akıcı ve ergonomik bir iç mekana sahip. İşlevleri kadar tasarımı da düşünülen her  parça, bir bütün olarak birbiriyle bağlantılı olmasıyla öne çıkıyor. Seyahat sanatı, deneyimi kolaylaştırmak için üç arayüz bölgesinde gruplanan yeni kontrol düzeni kullanılarak gösteriliyor. Ön konsoldaki ince şerit, klima kontrolünü ve DS AIR’i bir araya getiriyor. DS AIR adı verilen gizli havalandırma çıkışları, görünmez kanatlara sahip bir havalandırma sistemi olarak öne çıkıyor. Bir koni vasıtasıyla bölünen hava dalgası, hem yukarıya doğru hem de aşağıya doğru mükemmel bir yönlendirmeyi mümkün kılıyor. Tüm sistem, geleneksel havalandırma gibi çalışırken üst düzey verimlilik sunuyor. Dikey eksende kompakt oluşumuyla sade ve bütünleşik bir tasarıma sahip. Bu, orta konsol tasarımının akıcı ve düzenli bir şekle sahip olmasını sağlıyor. Otomatik cam düğmeleri, kapıya yerleştirilmiş olan yan hava çıkışları ile hizalanıyor. 10 inçlik dokunmatik merkezi medya ekranına kumandayı kolaylaştıran, DS IRIS sistemine bağlı 5 inçlik dokunmatik kumanda ekranı DS SMART TOUCH ile otomatik vites kutusu için kompakt kontrol düzeneği DS E-TOGGLE’ın birleşimi orta konsola konumlandırılmış durumda yer alıyor.

Yeni iç mekan tasarım konsepti, konfora yenilikçi bir anlam katıyor. Havalandırma ve masaj özellikli koltukların şekline özel olarak ilgi gösterilmiş. Konsept, bir deniz kabuğundan ilham alarak tek parçadan oluşan, kavisli ve kesintisiz, yeni bir konfor alanı yaratıyor. Yeni döşemeler, ayrıcalıklı bir konfor seviyesine erişmek için kullanılan yüksek yoğunluklu köpüğü kaplıyor. Uzatılmış koltuk ve deniz kabuğu formu, yenilikçi tasarım için beklenmedik bir derinlik sağlıyor. Malzemeleri arasında bulunan farklı deri türleri, Alcantara®, dövme karbon ve ahşabın yanı sıra yeni döşeme teknikleri kullanılarak DS 4’ün iç tasarımında zarafet ile teknolojiyi birbirine harmanlanması dikkat çekiyor.

ŞIK VE DİJİTAL İÇ MEKÂN İÇİN BAĞLANTI

DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY adı verilen arttırılmış gerçekliğe doğru atılan ilk adımı temsil eden yeni bir üç boyutlu teknolojiyle, önemli sürüş verileri direkt yolun üzerine yansıtılıyor. Optik bir illüzyon kullanılarak veriler, ön camın dört metre ilerisinde, sürücünün bakışına 21 inç (53 cm) büyüklüğünde sanal bir ekran ile gösteriliyor. Hız, sürüş yardım sistemleri, navigasyon, uyarı mesajları veya dinlenilen şarkı ya da yapılan telefon görüşmesi gibi önem arz eden bilgiler yola yansıtılılıyor. Bu duyusal ve deneysel teknoloji 10 inçlik ekrana sahip tamamen yeni tasarlanmış bilgi-eğlence sistemi, DS IRIS SYSTEM’ın kalbinde yer alan daha geniş bir sistemin parçası olmasıyla dikkat çekiyor. Yeni arayüz, ikonlarla tamamen kişiselleştirilebilen profiller oluşturabilme düşüncesi etrafında geliştirilmiş, dokunmatik, akıcı ve tepkisel bir arayüzle akıllı telefonun kullanışlılığını benimsiyor. Otomobil çalıştığında ayarlar ve görüntü otomatik olarak yükleniyor. Ses ve parmak hareketleri ile kontrol edilen DS IRIS sistemi, orta konsolda yer alan DS SMART TOUCH adında, özel bir dokunmatik ekranlı kumanda sistemiyle destekleniyor. Kullanıcının daha önceden ayarlanmış favori işleve doğru parmak hareketleri yapması yeterli. Ekran aynı zamanda yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi iki parmaklı hareketleri de algılıyor ve el yazısını tanıyabiliyor.

KONFOR VE DİNAMİK DİNGİNLİK

DS 3 CROSSBACK, DS 7 CROSSBACK ve DS 9’da halihazırda sunulan ikinci seviye, yarı otonom sürüş (halka açık yollarda şu an izin verilen en yüksek seviye) DS 4 için DS DRIVE ASSIST 2.0 ile kapsamlı bir şekilde güncelleştiriliyor. Hız kontrolü trafik akışına göre hızı ayarlıyor, trafik sıkışıklıklarında durup kalkabiliyor. Sistem aynı zamanda sürücünün seçtiği şeritte, isabetli bir araç konumlandırması sağlıyor, otoyol koşullarındaki virajları dönmesinde sürücüye yardımcı oluyor. DS 4 için üç yeni özellikle gelişim elde edilirken; yarı-otonom şerit değiştirme, virajlar için hız ayarlama ve levhalardaki hız sınırlarına uyum gibi özelliklerin kazandırılması öne çıkıyor. Kontrolün her zaman sürücüde olduğundan emin olunması  için direksiyon simidinde, sürücünün elinin üzerinde olup olmadığını kontrol eden bir tutma sensörü bulunuyor. Yeni “köşe radarları”, uzun mesafeli kör nokta izleme (75 metreye kadar) ve kör noktadan gelen tehlikelerde çarpışmayı önlemek için arka trafik uyarıları gibi işlevleri beraberinde getiriyor.

ŞARJ EDİLEBİLİR HİBRİT

2019 ve 2020 yıllarında iki kez Formula E şampiyonu olmuş olan DS Automobiles, elektriğe geçişin dönüm noktasındadır. EMP2 platformunun yeni türevi, kullanışlılık ya da bagaj hacminden taviz vermeden yeni nesil şarj edilebilir hibrit güç ünitesine ev sahipliği yapmak üzere oluşturulmuştur. Turbo beslemeli 180 beygir gücü sunan dört silindirli benzinli motor, 110 beygir gücü sunan elektrik motoru e-EAT8 elektrikli otomatik şanzımanla bir araya getirilerek sistem olarak 225 beygir gücüne ulaşılmıştır. Motor, arka aksın arkasında yer alan yeni, daha küçük ve daha yüksek kapasiteli hücreleri olan daha verimli aküyle çalışmaktadır. Böylelikle tam elektrikli sürüş modunda (WLTP karma koşullar çevriminde) 50 km’den fazla menzil sağlar. PureTech 130, 180 ve 225 beygir gücü sunan benzinli modeller ve 130 beygir gücü sunan BlueHDi dizel motor seçeneklerinin tümü 8 ileri oranlı tam otomatik şanzımanla kombinleniyor.

DS IŞIK İMZASI

Daha ince ve modern, yeni nesil DS MATRIX LED VISION ön farlarla, Matrix Far ve dinamik viraj aydınlatması teknolojisi aynı sistemde bir araya getirilerek farklı ve eşsiz bir kimliğe bürünüyor. DS MATRIX LED VISION ön farlar hala DS Automobiles’e özgü üç LED modülünden oluşuyor. Ön farın iç modülü kısa far için kullanılıyor. Hareketli orta modül 33,5°’lik açıya kadar dışa doğru kıvrılabiliyor. Bu, şeridin dış kısımlarını aydınlatıyor ve virajlarda baktığınız tarafı takip ediyor. Bu aynı zamanda 1967 model DS’in viraja duyarlı farlarına da atıfta bulunuyor.

Dış Matrix Far modülü sürüş için aydınlatmayı sağlıyor, her biri algıladığı sürüş durumuna göre bağımsız olarak açılıp kapanan 15’er parçadan meydana geliyor. Bu projektör farlar trafik durumuna, direksiyon simidi açısına, hıza ve hava şartlarına göre beş mod arasında seçim yapabiliyor (şehir içi, şehir dışı, otoyol, kötü hava ve sis). Bu modlar sürüş esnasında, yoldaki diğer sürücüleri rahatsız etmeksizin, sürekli olarak uzun farların devrede tutabilmesini sağlıyor. Ön camın üzerinde yer alan kamerayı kullanan bu akıllı farlar, başkalarını rahatsız etmeksizin, trafik durumuna bağlı olarak ışık huzmelerini otomatik şekilde 300 metre menzile kadar ayarlayabilir. DS MATRIX LED VISION ön farlar, yeni genişletilmiş 98 LED’den oluşan gündüz farlarıyla destekleniyor. Kendine özgü, seçkin dikey ışık şeridi gündüz farları da yeni yüksek teknolojiyi kucaklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.