GüncelHibrit/Elektrikli Araçlar

Ek vergi kararı, fabrika kurma girişimlerini hızlandırabilir

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Dağtekin, yeni vergi kararı için, “Bu yeni uygulama bizim beklentimizden daha önce ve sert yönde gerçekleşti” ifadesini kullanırken, Chery Türkiye Başkanı Fenghuo da, “Karara saygı duyuyoruz, fabrika girişimlerimiz sürüyor” dedi.

TİCARET Bakanlığı, yerli üretimin iç pazardaki payının yükseltilmesi ve korunması ile yurt içine yatırımların özendirilmesi amacıyla Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı şeklinde ilave gümrük vergisi uygulamanmasına karar verdi.​​​​​​​ İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin

Konuyla ilgili Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, Çin otomotiv endüstrisinin son yıllarda hem teknoloji hem de kalite anlamında batılı markaların önüne geçmesi, daha üstün araçları daha rekabetçi fiyatlara piyasaya sunmasıyla dünya otomotiv camiasının hareketli günler geçirdiğine dikkat çekerek, “Batılı otomotiv devleri bir yandan rekabet ederken diğer yandan Çinliler ile ortaklıklar yapmaya çalışıyorlar. Ülkelerin ekonomi ve ticaret yönetimleri de doğal olarak kendisini koruyacak tedbirleri değerlendiriyor. Bu bağlamda Avrupa Birliği’nin kısa zaman içinde vergisel tedbirler almasını beklerken Türkiye olarak, toplam gümrük vergisini yüzde 50’ye yükselttik. Bu yeni uygulama bizim beklentimizden daha önce ve sert yönde gerçekleşti.” dedi.

AVRUPA’DAKİ TESİSLERİN İLKİ TÜRKİYE’DE OLSUN DİYE ÇALIŞIYORUZ’

Doğan Trend Otomotiv olarak, 2021 senesinde MG’yi getirirken uzun bir maraton koşacaklarının bildiklerini ifade eden Dağtekin, “MG Yönetimi, Avrupa’daki gelişimini devam ettirmek üzere Avrupa’da üretim tesisleri kuracaklarını resmen paylaşmışlardı. Biz Doğan Trend olarak, Avrupa’da planlanan tesislerin ilki Türkiye’de olsun diye çalışıyoruz. MG ile geçen hafta niyet mektubu imzalama aşamasına geldik. Ancak net bir şekilde bilinmelidir ki yatırım karar alınması uzun bir süreçtir ve temennilerin ötesinde kati konuşmak doğru değildir. Umarım çabalarımız karşılık bulur ve üretimi Türkiye olarak kazanırız. Ama her halükarda Avrupa ve/veya Türkiye’de üretim tesisi kurulduğunda MG markalı araçlarımız bugün olduklarından daha rekabetçi fiyatlar ve özelliklerle yoluna devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Yu De, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Kağan Dağtekin

BAKANIMIZ DESTEK VERİYOR

Sanayi Bakanlığının da bu yatırım konusunda işin içinde ve kendilerinden çok iyi destek aldıklarını belirten Dağtekin, “Hatta geçen Aralık ayında Sanayi Bakanımız Sayın Fatih Kacır’ın liderliğinde geniş bir ekiple SAIC-MG merkezinde üst yönetimleri ile projemizi değerlendirmiş ve ülkemizin sanayi kabiliyetlerini -özellikle otomotiv üretimindeki gücümüzü- aktarmıştık. Şimdi ana önceliğimiz elbette üretim çalışmalarını hızlandırmaktır” diye konuştu.

CHERY Türkiye Başkanı Si Fenghuo

FENGHUO: FABRİKA İÇİN ÇABAMIZ SÜRÜYOR

CHERY Türkiye Başkanı Si Fenghuo da, Türkiye’nin kendileri için en stratejik pazarlardan biri olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “ Türkiye, Chery’nin Avrupa stratejisinin de önemli bir parçası. Bu nedenle Chery markası olarak müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına Eylül 2022’de tamamen kendi özsermayemiz ile iştirak şirketimiz olan Chery Türkiye’yi kurduk. Hükümetin vergi düzenlemesi kararına saygı duyuyoruz. Mevcut durumu göz önüne aldığımızda; bir taraftan yapılan değişikliklere uyum sağlamak için çalışırken, diğer taraftan da ilgili Bakanlıklarla beraber Türkiye’de fabrika inşasının ve Türkiye’de üretimin fizibilite analizine yoğun bir şekilde çalışıyoruz. En kısa sürede Türkiye’de üretim gerçekleştirebilmek için çaba içerisindeyiz. Türkiye geneline yayılan yetkili satıcı ağımız ile satış ve servis hizmetlerimizle müşterilerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir