Elektrikli ve renkli yeni yol arkadaşı

Citroen, elektrikli mobilite çözümlerine alternatif olacak yüzde 100 elektrikli modeli Ami’yi tanıttı. 220 voltluk prizle 3 saatte şarj olabilen ve 74 kilometrelik menzile sahip olan Ami’nin bu mesafedeki yakıt maliyeti sadece 6.75 TL. Fiyatı henüz açıklanmayan Ami, 2022’nin ilkbaharında Türkiye’de satışa sunulacak ve yollara renk katacak.

ELEKTRİKLİ mobilite çözümlerine ilgi artmaya devam ediyor. Bunun son örneği de Fransız otomotiv üreticisi Citroen’den geldi. Her ulaşım gereksinimlerine çözüm üretme ilkesiyle yenilikleri ortaya koymaya devam eden Citroen, 101. yılında tamamen elektrikli Ami ile Türk tüketicisinin yol arkadaşı oluyor. Scooter, bisiklet veya toplu taşıma gibi ulaşım araçlarına etkin bir alternatif ve makul maliyetli bir çözüm, dijital dünyaya yönelik çözümler, şehir merkezlerine kolay erişim ve benzeri özellikleri karşılayan Ami – 100% electric her yaştan günümüz tüketicisinin şehir içi ulaşım gereksinimine pratik ve çevreci bir yanıt olarak öne çıkıyor.

14 inç büyüklüğündeki tekerlekler kullanım ve manevra kolaylığı için köşelere yerleştirilmiş durumda. 2,41 metre uzunluk, 1,39 metre genişlik ve 1,52 metre yükseklik ile boyutlar da kullanım ve manevra kolaylığını destekliyor. 7,20 metrelik dönüş çapı en dar alanlarda bile manevra yapma imkanı sunuyor.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım

KAPIYA TESLİM, ONLINE SATIŞ

Tanıtım toplantısında konuşan Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, yüzde 100 elektrikli mobilite çözümü Ami – 100% electric’i 2022 yılının ilkbahar aylarından itibaren perakende satışına başlayacaklarını, bu nedenle şimdiden fiyatını tam olarak belirlemediklerini belirtti. Alkım, şunları kaydetti:

“Kentsel ve kent çevresine yönelik tamamen elektrikli ulaşım aracı Ami sadece ulaşımı değil, hayatı her anlamda kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda müşterilerin çevrimiçi yolculuğunun bir parçasını oluşturuyor. Ami için, iş yapış tarzımızı da biraz değiştirdik, iş yapış tarzımızda güncelleme yapmak istedik.

Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğunu tamamlayacağız. Üstelik bu online satın alma yolculuğunda Citroen Ami satın alacak her müşterimize de aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız.”

16 YAŞTAN İTİBAREN HERKES KULLANABİLECEK

Dengeli yapısı ve 45 km/s maksimum hızı ile Ami, şehir içi kullanımlarda güven veriyor ve kolay bir kullanım sunuyor. Eğlenceli etkinlikler için gençler, kısa geziler için genç yetişkinler veya her yaştan hareketli bir hayatı olanlar tarafından kullanılabileceğini vurgulayan Selen Alkım, “Citroën Ami’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi 16 yaşından itibaren B1 ehliyetine sahip herkes için uygun bir çözüm olarak öne çıkması. Ami, evden işe günlük gidiş gelişler için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor. Vites kolu veya debriyaj olmadığından Ami kolay ve pratik bir kullanım sunuyor” dedi.

‘2022 HEDEFİNİ 3 BİNE ÇIKARDIK’

Yepyeni modelin Türkiye satış stratejisi hakkında da bilgiler paylaşan Selen Alkım, “Türkiye’de satışını gerçekleştirdiğimiz yüzde 100 elektrikli ilk mobilite ikonumuz olan Ami’nin, 2021 yılında önce kurumsal firmalara satışı başladı. Bu dönemde 150 adetlik bir satışı şimdiden gerçekleştirdik. İlk etapta özellikle yenilikçi araç paylaşım sistemleriyle de ortaklık görüşmelerimiz oldu. Son tüketiciye yani bireysel müşterilerimize direkt perakende olarak satışımız ise 2022 yılının ilkbahar aylarında başlayacak” bilgisini verdi.

‘CARGO VERSİYONUNU DA GETİREBİLİRİZ’

Alkım, 2021 yılının son aylarıyla birlikte kurumsal müşteriler için satışa sunulan elektrikli mobilite çözümü Ami’ye olan talebin beklentilerin de çok üzerinde olduğunu kaydetti. Alkım, “2022 için sadece bireysel müşterilere perakende satış hedefi olarak 1.000 adet belirlemiştik. Ancak talep ve aldığımız sinyaller bize gösteriyor ki, perakende satışlar da bu rakamın çok daha üzerine çıkacağız. Şu an için gelecek sene için bireysel satışlarda perakende hedefimizi 3 bin adet olarak güncelledik. Özellikle kurumsal müşterilerin ve ticaret yapan işletmelerin radarında olan modelin “Cargo’ versiyonu da bulunuyor. Fransa’da lansmanı yeni yapılan Cargo versiyonu, talep olursa Türkiye’ye de getireceğiz” dedi.

‘CITROEN’İN BAYİ AĞI DA BÜYÜYOR’

Citroen’in bayi ağında da çok hızlı büyüme olduğuna dikkati çeken Alkım, “Her fırsat bulduğumda bayi geliştirmede çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, çünkü hız inanılmaz. 2019’da 42 nokta ile başladık, Türkiye’nin yüzde 59’unu kapsıyorduk. Bugün 55 tane yetkili satıcımızla hizmet veriyor, ülkenin yüzde 90’undan fazlasını  kapsıyoruz. Burada da daha gidecek yolumuz var” dedi.

FONKSİYONEL TASARLANMIŞ SAKLAMA ALANLARI

Geniş bir açıya sahip büyük kapılar binmeyi ve inmeyi kolaylaştırıyor. Sadece geniş ve ferah olmasıyla değil Ami – 100% ëlectric sunmuş olduğu fonksiyonellikle de dikkat çekiyor. Yan yana konumlandırılan iki koltuk ile kabin, omuz genişliği, bacak mesafesi ve baş mesafesi açısından her bir yolcuya ihtiyacı olan alan hissini ve hareket alanını sunuyor. Bu tarz küçük bir otomobilde kızaklı uzunluk ayarlı sürücü koltuğu bir rekor olup sabit ön yolcu koltuğu en uzun bireyi bile rahat ettirecek yaşama alanını sunuyor. Kullanım kolaylığını en üst seviyeye çıkartmak üzere kabin içindeki her bir nokta saklama alanı olarak değerlendiriliyor. Zekice uygulanan depolama çözümleri kabin içindeki yaşamı kolaylaştırıyor. yolcuların ayak bölgesine entegre edilen ve bir valiz alacak büyüklükte olan depolama alanı dışında arka kısımda bir başka bagaj bölmesi daha bulunuyor.

TERS AÇILAN KAPI, YARIM AÇILAN YAN CAMLAR

AMI ONE Concept otomobilinden aktarılan simetrik tasarım yaklaşımı yeni olasılıkları beraberinde getiriyor. Örneğin birebir aynı olan sağ ile sol kapı tasarımları buna bir örnek. Arkadan menteşeli sürücü kapısı geriye doğru açılırken kabin içine erişimi kolaylaştırıyor ve yolcu tarafı ise önden menteşeli olup geleneksel yönde açılıyor. Yarım açılan yan camlarda da aynı mantık kullanılıyor.

YÜKSEK OTURMA POZİSYONU

İç tasarım da malzeme seçimi ve tasarım çizgisi ile dış tasarımı tamamlıyor. AMI ONE Concept otomobilinden aktarılan ve direksiyon simidinin üzerinde bulunan göstergeler okuması rahat bir yapı sunarken kullanılan özel grafikler günümüz dijital dünyasını ve teknolojisini yansıtıyor. Direksiyonun sağ bölesinde bir akıllı telefon yuvası bulunuyor. Burası ana araç ekranına dönüşürken navigasyon ve müzik gibi fonksiyonlara erişim sağlıyor. Ami – 100% ëlectric sürücü ve beraberindeki yolculara konforlu ve güven hissi veren diğer araç sürücüleriyle aynı seviyede, yüksek bir oturma pozisyonu sunuyor.

STANDART PRİZDE 3 SAATTE TAM ŞARJ

Citroen Ami’yi şarj etmek için yolcu kapısının içinde bulunan entegre kabloyu, 220 voltluk standart bir prize takmak yeterli oluyor. Sadece 3 saat içinde %100 şarj olabilen Citroen Ami ile özel şarj istasyonu ihtiyacı da son buluyor.

TEK ŞARJ İLE 75 KİLOMETRE SÜRÜŞ İMKÂNI

45 km/saat’e kadar hızlara ulaşabilen Ami, debriyajsız, yumuşak ve akıcı bir sürüşün yanı sıra elektromotorun ürettiği yüksek tork değeri sayesinde henüz ilk hareket anından itibaren yüksek çekiş gücü sunan dört tekerlekli bisiklet. Ami tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor.

8.25 TL’YE 100 KM YOL

Ami’nin pillerinin tamamen dolabilmesi için gerekli olan elektrik maliyeti sadece 6.18 TL. Kilometre başı maliyet sadece 8 kuruş. Köprü, otoyol ve tünelden geçemeyen Ami’nin 100 km yol kat edebilmesi için gereksinim duyduğu elektriğin maliyeti ise 8.25 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.