Filo Kiralama/İkinci ElGüncelHibrit/Elektrikli Araçlar

Enterprise Türkiye halka açılıyor

Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, Enterprise’ın Türkiye’ye gelişinin kutlanacağı 10’uncu yılı olan 2024’te halka açılacaklarını, buradan gelecek kaynağı da büyümeye kullanacaklarını söyledi.

DÜNYANIN en büyük araç kiralama şirketi Enterprise Rent A Car’ın ana franchise sahibi Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, 2024 yılında halka açılacaklarını söyledi.

2023 yılı değerlendirmesi ve 2024 yılı hedefleri ve planlarını paylaşmak üzere basın mensuplarıyla bir araya gelen Enterprise Türkiye CEO’su Tangün, 2024 yılında halka arz için SPK’ya YES Oto başvurduklarını ve süreci başlattıklarını belirterek, “Tabii ki biz 2024 yılı içinde halka arz planlıyoruz. Onunla ilgili de başvurularımız var. Belli süreçlerin içine girdik” dedi.

Halka arzın gerçekleşmesi halinde buradan gelecek kaynağın şirketin büyümesinde kullanacaklarını belirten Tangün, “Halka arzdan gelecek kaynağın çok önemli bir bölümünü filoyu büyütmeyede kullanacağız. Diğer tarafta ofis büyümesi, insana yatırım yapıyoruz, sisteme yatırım yapıyoruz. Şimdi mesela Kocaeli Üniversitesi’nde bir Ar-Ge merkezi kurduk. Bu önemli bir gelişme. Biz kiralama için, kendi sektörümüz için orada yazılım geliştiriyoruz” dedi.

Enterprise Türkiye CEO’su Tangün

‘2023’TE DE BÜYÜMEMİZİ SÜRDÜRDÜK’

2023 yılında da sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme ile kapatacaklarını belirten Özarslan Tangün, şunları söyledi: “Müşteriye daha yakın olma stratejimiz çerçevesinde büyümeye devam ediyoruz. Şu anda 34 ilde 88 adet ofisimiz var. Bunların 65 adedi kurumsal ofis, 23 adedi bayi ofisidir. 3’üncü çeyrek sonu itibarıyla da yaklaşık 9 bin 863 adet aracımız var. Bunlar baktığınız zaman güzel bir büyümeye işaret ediyor. Yıl sonuna göre yaklaşık yüzde 20 bir büyüme anlamına gelecek. Maksimum araç sayısına bakarsanız yani yaz sezonunda zirve oluyor ya bizim için o önemli çünkü turizm sezonu bizim için kritik, maksimum araç sayısına göre de filomuzda yaklaşık yüzde 25’lik bir artış var. Ofis sayısında da bir önceki seneye göre yaklaşık yüzde 18’lik bir büyüme var.”

‘2024’TE BU YILA BENZER BÜYÜME BEKLİYORUZ’

Enterprise’ın Türkiye’deki 10’uncu yılını kutlayacakları 2024 hedeflerine de değinen Özarslan Tangün, şu ifadeleri kullandı: “2023 ile 2022 birbirine çok benzer. 2020’den 2022’nin sonuna kadar yurt dışı ciromuz altı kat artmış. Baktığımızda bu trendler değişmemiş görünüyor. 2024 beklentisi anlamında da biz bu trendlerin devam edeceğini düşünüyoruz. Yani globale baktığımızda benzer sinyaller geliyor. Havayolu şirketlerinden benzer sinyaller geliyor. Önümüzdeki 3-5 yıla baktığımızda da Türkiye’de turizmin büyümesiyle beraber bizim sektörün de büyüyeceği, mobilite ihtiyaçlarının daha verimli bir şekilde karşılanmasıyla yine bu sektörün büyümesine katkıda bulunacağı, otomobildeki değişimle beraber bizim sektörün öneminin daha da artacağı düşünüyoruz.”

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir